Latviešu valodas aģentūras (LVA) radošo darbu konkursā augsti novērtēti pieci vēsturiskā Cēsu rajona mācību iestāžu skolēni, lielākoties panākumus gūstot literārajā jaunradē. Sagaidot starptautisko Dzimtās valodas dienu, 21.februāri, aģentūra publiskojusi šī gada konkursa uzvarētāju sarakstu.
Radošo darbu konkursam bija dota tēma “Mana grāmatplaukta stāsts”. Godalgotu vietu ar savu stāstījumu par grāmatplauktu izcīnījusi 7.klases skolniece Lizete Rudzīte no Vecpiebalgas vidusskolas, viņa savā vecuma grupā saņēmusi 2.vietu. Vecpiebalga laureātos pārstāvēta divkārt, arī Lizetes skolas biedrenei no 10.klases Rēzijai Krieviņai atzinība par pasaku “Mana laime”, avīzei pavēstīja iestādes direktore Ilona Strelkova. Vēl atzinīgu novērtējumu saņēmušas audzēknes no Jaunpiebalgas vidusskolas (Dagnija Novicka, 9.klase, domraksts “Mana grāmatplaukta stāsts”) un Cēsu Valsts ģimnāzijas (Līga Lapsiņa, 10.b klase). Savukārt Cēsu Bērzaines pamatskolas – attīstības centra 9.a klases audzēkne Hedviga Mieze ar sava grāmatplaukta vizuālo attēlojumu 5.-9.klašu grupā ieguvusi trešo vietu.
Atgādināsim, ka aģentūra ar radošo konkursu ik gadu rudenī aicina visu vecumu skolēnus iesūtīt zīmējumus vai literārus darbus par kādu noteiktu tēmu, kas daudzo gadu gaitā aptvērušas tādas vērtības kā dzimtā valoda, lasīšanas tradīcija, bērnības atmiņas, patriotisms. Šogad gan vizuālajos, gan literārajos darbos skolēni dalījušies savās ikdienas attiecībās ar grāmatām viņu istabā, fantāzijās par grāmatplauktu atdzīvošanos, sarunāšanos naktīs vai grāmatu tēlu izkāpšanu no lappusēm, kā arī ļoti personīgajā pieredzē par plauktu darināšanu kopā ar tēvu vai stāstu par vairākās paaudzēs saglabātu dzimtas mantojumu – veciem grāmatu skapjiem.
LVA projektu vadītāja Velga Līcīte-Meldere atzīst – šajā reizē, mudinot skolēnus rakstīt par grāmatām, kuras viņi lasa un par kurām interesējas, konkursa rīkotāji bijuši nedaudz nobažījušies par atsaucību. Tēma nav par ikdienu telefonā, kura mūsdienu bērniem tik pazīstama, bet par grāmatām šodienas skolēna dzīvē. Tomēr pieteikumu skaits bijis ļoti liels – 1090 radošie darbi. Vairāk nekā puse jeb 658 bijuši literārie darbi (esejas, dzejoļi, domraksti), 432 zīmējumi. No katras skolas ļauts iesūtīt tikai deviņus darbus, līdz ar to arī skolu pārstāvība bijusi plaša, diezgan daudzi darbi iesūtīti arī no latviešu skolām ārvalstīs, tostarp ASV, Kanādas, Vācijas, Beļģijas, Krievijas un Norvēģijas.
Kā zīmējumu kategorijā, tā literāro darbu vērtēšanā skolēni dalīti trīs vecuma grupās: sākumskolēni līdz 4.klasei, vecākie pamatskolēni (5.-9.klases), kā arī ģimnāziju un vidusskolu audzēkņi (10.-12.klases).
Tā kā šogad skolēnus un viņu pedagogus nav iespējams aicināt uz svinīgu pasākumu galvaspilsētā, konkursa žūrija sagatavojusi un LVA mājaslapā ievietojusi dalībniekiem veltītu video sveicienu, stāstot arī par novērojumiem bērnu un jauniešu darbu vērtēšanā. Rakstnieks Valdis Rūmnieks ar humoru atzīmējis grāmatplauktu intensīvo naktsdzīvi, kas parādījusies daudzos darbos, kā arī vēlējis latviešu rakstniekiem sasparoties, jo bērnu un jauniešu mīļākajā literatūrā dominē tulkojumi. Interesanti, ka vairāki žūrijas locekļi pamanījuši zirnekļu tīklu simbolisko parādīšanos skolēnu redzējumā par grāmatplauktiem. Atsaucoties uz neizbēgamo viedierīču klātbūtni skolēnu dzīvē, mūspusē dzīvojošā māksliniece un grāmatu sērijas “Koko un Riko” zīmējumu autore Linda Lošina jaunajiem autoriem vēlējusi “nesapīties svešos tīklos un saglabāt sevi pašu un savu radošumu”.
Balvas un diplomi ar pasta starpniecību tiks nosūtīti skolām. Arī šogad interesantāko darbu fragmenti tiks apkopoti un izdoti krājumā, turpinot skolēnu radošo darbu krājumu sēriju, kurā izdotas jau četrpadsmit grāmatas. Sadarbībā ar Latvijas Radioteātri plānots veidot arī iestudējumu Latvijas Radio 1.
Komentāri