Cēsu un Valmieras rajons ir starp tiem Vidzemē, kuri ļoti aktīvi šonedēļ iesaistījušies starptautiskajā nedēļā „Izglītība visiem”. Ar interneta starpniecību ikviens var uzzināt, kur un kādi speciālisti šajā nedēļā gatavi dalīties pieredzē par to, kā bērnus neatkarīgi no vecuma un veselības problēmām iespējams integrēt skolu un bērnudārzu kolektīvā, ļaujot viņiem augt un attīstīties veselo bērnu pulciņā.
„Sākumā bijām dziļās pārdomās, vai mūsu pieredze kādu interesēs un ir vērts aktīvi iesaistīties atvērto durvju dienu rīkošanā, taču jūsu klātbūtne šodien apliecina, ka iecere un padarītais darbs, gaidot viesus, ir attaisnojies,” pirmdien pēc atklātajām nodarbībām pie sarunu galda sēdošajiem ciemiņiem no Cēsu un Gulbenes rajona sacīja Iveta Liepiņa, Veselavas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja.
Viesi bija uzzinājuši, cik mērķtiecīgi un radoši strādā logopēdes un ārstnieciskās vingrošanas skolotāja, novēršot bērniem valodas un stājas traucējumus, ļaujot vienaudžu vidū iejusties un spēlēties arī bērniem ar invaliditāti. „Viss ir iespējams, arī veselo un rūpju bērnu laba jušanās kopā. Galvenais, lai pedagogi būtu zinoši un gatavi šādus bērnus sagaidīt, audzināt,” uzsvēra metodiķe Daiga Ivanova, runājot ar tiem ciemiņiem, kas gatavojas spert līdzīgu soli un pirmsskolas izglītības iestādē organizēt darbu, lai varētu veidot integrētu vidi mācībām. Pedagogi diskutēja,
cik svarīgi, lai mazo audzēkni arī nākamā izglītības iestādē – skolā -sagaida zinīgi pedagogi un darbs turpinātos. Veiksmīgi piemēri tika minēti sadarbībā ar Veselavas pamatskolu. Jaunpiebalgas vidusskolas sākumklašu skolotāja Judīte Beķere kolēģēm no bērnudārza pateicās par labi ieliktajiem pamatiem, kas palīdz bērnam ar invaliditāti veiksmīgāk sākt mācības vispārizglītojošā skolā.
Tikšanās dalībniecēm raizes darīja tikai viens apstāklis – vai valsts un pašvaldības arī turpmāk tādā pašā apmērā uzņemsies integrētās izglītības finansēšanu, vai attīstīsies Cēsu rajonā ļoti veiksmīgi sāktā politika – ģimenēm, kurās aug rūpju bērni, dodot iespēju atvases sūtīt vispārizglītojošās skolās, iespēju atteikties no speciālajām skolām, ja ģimenes to vēlas. „Bet ģimenes to vēlas arvien vairāk, tām svarīgi, lai bērns aug tuvāk mājām,” vērtēja Arnita Mote, ārstnieciskās vingrošanas speciāliste Veselavā. Pedagoga darbā gūtās atziņas A.Mote aicināta plašākai publikai atklāt sestdien Cēsīs iecerētajā konferencē „Iekļaujošās izglītības pieredze”, uz kuru interesenti pulcēsies 2. pamatskolā, vietā, kura Latvijā atzīta par vienu no labākajiem piemēriem iekļaujošās izglītības īstenošanā. Šonedēļ atvērto durvju dienas rīko arī dažādu iestāžu pedagogi Cēsīs, Priekuļos, Rāmuļos, Amatā un Jaunpiebalgā.
Komentāri