Laikā, kad skolu tīkla reorganizācijas kārtējais vilnis ik pa brīdim atnes jaunas ziņas par kādas izglītības iestādes pārveidi, pievienošanu vai pat likvidēšanu, viena skola tomēr cer spert pirmos soļus vidējās izglītības nodrošināšanā.
Cēsu Jaunā skola (CJS), kas mūspusē ir arī vienīgā privātā vispārējās izglītības iestāde, šovasar plāno uzņemt savu pirmo 10.klasi. Skolas direktors Ivo Rode “Druvai” atzina, ka uz oficiālu uzņemšanas startu gan vēl nedaudz jāuzgaida – līdzko būs saņemta Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) apstiprinātās programmas licence, tad gan audzēkņu reģistrāciju varēšot sākt. Lai arī gadījusies neliela tehniska aizķeršanās, tomēr CJS jau sākusi iepazīstināt plašāku auditoriju ar savu redzējumu par mācībām vidusskolā. Apraksts un video stāsts par šeit gaidāmo darba stilu un ritmu nupat publiskots skolas mājaslapā un sociālā medija Facebook mācību iestādes konta.
Pēc skolas vadītāja teiktā, jaunās programmas pieteikšana aizkavējusies kāda misēkļa dēļ. Telpu ugunsdrošības pārbaudes laikā Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienesta speciālisti piemirsuši veikt vienu no obligātajiem mērījumiem, kas bijis jānoorganizē papildus . Tas prasījis laiku dokumentu apritē. I.Rode pauž pārliecību, ka citas aizķeršanās nevarētu būt – pieteiktā programma konceptuāli saskaņota gan Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldē, gan to esot skatījuši arī valsts izglītības politikas jomā strādājoši speciālisti. Skolas mājaslapā lasāms, ka pēc licences oficiāla apstiprinājuma tiks publiskoti konkrētāki iestāšanās kritēriji, pagaidām vien norādīts, ka mācībspēki ņems vērā sekmju izrakstu, kā arī ar katru pretendentu būšot individuālas pārrunas.
Optimālais audzēkņu skaits klasē būtu no 12 līdz 20. I.Rode skaidro – mazāks skaits ne tikai finansiāli nesegtu izdevumus, bet šķistu nepietiekams arī pilnvērtīgākas komunikācijas ziņā. “Šajā vecumā jauniešiem vajag to burzīšanos, viedokļu dažādību,” piemetina direktors, papildinot – jo vecāki jaunieši, jo lielāku skaitu audzēkņu klasē vajag mācību procesa dažādošanai.
Telpas vidusskolai piedāvājot arī pašvaldība, bet pagaidām – vismaz pirmajam gadam – CJS nelūko uzreiz pēc lielas platības, kāda būtu vajadzīga trīs vidusskolas klašu izvietošanai. Ir jau aplūkoti varianti, piedāvājumi ir samērā dārgi, taču direktors uz saimnieciskajiem risinājumiem raugās optimistiski. Plānots arī iztikt ar gandrīz līdzšinējo personālu.
Mācības vidusskolēniem iecerēts organizēt inovatīvi. Klasiskā formāta nodarbības varētu veidot vien pusi no mācībām paredzētā laika, tās galvenokārt tikšot atvēlētas eksaktajām disciplīnām. Pārējais laiks tiks veltīts projektveida mācīšanās procesam, starpdisciplināriem uzdevumiem, skolēnu individuālajam un komandu darbam, turpat skolas telpās un tuvumā esot pedagogam/mentoram. “Tāds universitātes princips,” iecerēto atmosfēru vidējās izglītības līmenī rezumē pedagogs, uzsverot – viņaprāt, patstāvīgais mācību darbs ir jauniešiem piemērots, bet tam jānotiek, esot kopā un nepārtraukti apmainoties ar pieredzi, kaut katrs pēta atšķirīgu tēmu. Skolas telpas plānots turēt atvērtas līdz pat pulksten deviņiem vakarā, lai jaunieši varētu ērtos apstākļos turpināt darbus un arī savstarpējo saskarsmi. Obligāts uzdevums šajā skolā būs katram jaunietim izveidot savu mācību uzņēmumu. Varbūt pēc noteikta laika skolēniem šādi izdodas atpelnīt mācību maksu izglītības iestādē. To ietekmēs audzēkņu skaits, bet patlaban tiek lēsts, ka mēneša maksa varētu svārstīties no 100 līdz 200 eiro.
Lasītājiem atgādināsim, ka vēsturiskajā Cēsu rajonā nākamajā mācību gadā no vidējās izglītības programmām atteikušās divas izglītības iestādes: vēl pašreizējās Raunas vidusskola un Nītaures vidusskola, kas turpmāk nodrošinās pamatizglītības līmeni.
Komentāri