Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis

Sievietes skaistums spridzina krāsās

Sarmīte Feldmane
07:25
07.09.2024
163
Zanete

Mana krāsu pasaule. Žanete Siliņa Izstāžu namā.

Cēsu Izstāžu namā ar tekstilmākslas izstādi “Mana krāsainā pasaule” savu jubileju svin un cēsniekus iepriecina Žanete Siliņa. Desmit gadus viņa bija keramiķe Vidzemes radošās keramikas darbnīcā “Betes”, nu jau 20 gadus dzīvo Dānijā.

-Jau sen man bija prātā Cēsu Izstāžu zāle, bet pat nedomāju, ka te kādreiz varēšu sarīkot izstādi. Pirms diviem gadiem ienācu, apskatīju toreizējo izstādi un pajautāju, kāda iespēja izstādīties, kādai jābūt koncepcijai,    cik jāmaksā. Aizsūtīju darbu bildes, saņēmu atbildi, ka ieliks plānā. Tad pagājušajā ziemā saņēmu piedāvājumu. Bet kur nu, ziemā braukt no Kopenhāgenas.

Kad Izstāžu namā bija “Betu” keramikas izstāde, tur bija arī mani darbi. Tagad man ir viss otrais stāvs. Tieši šajās telpās biju iedomājusies savu izstādi.   

Darbus atvedu piecos koferos. Pirms trim gadiem izstādei Rīgā, lai tekstilgleznas atvestu uz Latviju, vajadzēja atļaujas, tagad gleznas, kas ir metrs reiz 80 centimetri, var noformēt kā koferi, un  viss droši.

-Cēsnieki jūs atceras kā keramiķi, arī “Betes” daudziem atmiņā.

-“Betes”paliks kā leģenda, viss notika īstajā laikā. Tie bija skaisti gadi, varēju radoši izpausties, un Cēsīm vienmēr manā sirdī būs mīļš stūrītis. “Betēs” valdīja radoša gaisotne, mūsu atbalsts bija muzeja direktors Ivars Zukulis. Mēs, “Betes”meitenes, arī bijām daļa no Cēsu muzeja. Darbnīcā rīkojām savas izstādes, pie mums daudzi brauca. Bija dienas, kad uzņēmām piecus autobusus ar skolēniem, rādījām, kā virpojam, apdedzinām mālu, kā top keramika.      Tā bija kultūrvide – ezerpils, dzirnavas, “Betes”, kas cilvēkus piesaistīja.    Tagad braucu garām, skumji, bet leģendas tik ātri nepazūd. Kad “Betes” likvidēja, emocionāli bija ļoti smagi. Kādu laiku dzīvoju, strādāju Rīgā, bija arī izstādes.

-Kāpēc aizbraucāt uz Dāniju?

-Tas ir garš stāsts un arī saistīts ar “Betēm”. Uz darbnīcu atbrauca cēsnieks Ēriks Dainis, kurš nodarbojās ar lauksaimniecības tehniku, un atveda sadarbības partnera ģimeni. Jens ilgi vēroja, kā virpoju, kaut ko viņam parādīju zālē, tad visi devās prom. Mašīnā viņš pārējiem teicis: “Tā meitene gan tāda smuka un ņipra!” Radiniece uzreiz nelikusies mierā, lai iet atpakaļ un vakarā sarunā randiņu. Pils parkā bija koncerts, tur satikāmies, patusējām, un viņš aizbrauca. Tad Ēriks devās uz Dāniju un paņēma mani līdzi. Tā ar Jensu satikāmies. Viņš Dānijā, es Latvijā, sazvanījāmies,    tad zvani uz ārzemēm vēl gāja caur Maskavu, tie bija ilgi jāgaida. Rakstījām vēstules, angliski pratu slikti – zīmēju zīmējumus un rakstīju dažus vārdus. Ik pa pāris mēnešiem viņš brauca ciemos, tad piecus gadus strādāja Rīgā, vadīja starptautisku projektu Zemkopī­bas ministrijā, tad atkal pāris gadu bija Dānijā, tad gadu dzīvojām Viļņā. Meitas bija izaugušas, un 2005.gadā aizbraucu uz Kopenhāgenu.

-Jums ir sava darbnīca?

-Jā. Sākumā darbojos ar mālu, keramiku grūti atvest uz Latviju. Tad sāku    šūt lelles. Izstādes bijušas Rīgā lietišķās mākslas salonā “Apsīda”. Man vienmēr patikušas košas krāsas. Sāku veidot    tekstila skulptūras ar    metāla karkasiem. Jauni materiāli – tekstils, stieples, akrila krāsas, porolons, pērles, diegi – paver jaunas iespējas. Man patīk improvizēt ar dažādiem materiāliem. Ar keramiku nenodarbojos jau desmit gadus.

-Sieviete tekstilgleznās tik dažāda. Cik daudz tur no pašas?

-Man vienmēr patikušas košas meitenes ar viņu fantastiskajām formām. Sievietei ir skaistas līnijas, viņa ir skaista, vienalga – tieva, resna, melna, balta vai vēl nezin kāda. Es viņu izpušķoju ar puķēm. Gleznās nav ikdiena, bet svētku svinēšana, dzīves piepildīšana ar optimismu.

-Izstādes atklāšanā ne viens vien, kurš jūs kādreiz labi pazina, teica: “Žanete kā vienmēr spridzina”. Kur ņemat dullumu?

-Tas nav nekur jāmeklē, tas vienkārši ir. Arī “Betēs” bijām trīs ļoti dažādas keramiķes – Inesei vienmēr bija smalki, eleganti trauki, Mārītei – klasiski, latviski, man vienmēr tādi dulli. Nevaru radīt ko tik elegantu vai klasisku. Kāds cilvēks ir, tāds ir.

-Arī Dānijā rīkojat izstādes?
-Galerijās Kopenhāgenā ietikt nav vienkārši, un tas maksā.    Latvijas mākslinieki nenovērtē, ka par izstādi nav jāmaksā. Vasarnīcu rajonā nelielā galerijā jau trīs gadus ir manas izstādes, pērn arī mākslas kafejnīcā. Mēģināju kaut ko pārdot, bet sapratu, ka tā nopelnīt nevar. Maizi pelnu, strādājot IKEA restorānā, būs arī pensija.    Man nav jādomā, vai būs kāds pasūtījums, alga ir katru mēnesi. Brīvajā laikā darb­nīcā daru, ko gribu. Māksla ir priekam.

-Iedzīvoties Kopenhāgenā bija viegli?
-Kad aizbraucu, trīsgadīgos kursos mācījos dāņu valodu. Darbā strādā cilvēki no dažādām valstīm, nav nekādu problēmu, nezinu, kā būtu, ja kolēģi būtu tikai dāņi. Dāņu valodas prasme man nav tik nevainojama.    Jensa ģimene ir kupla, visi turas kopā. 

-Kad esat Latvijā, atbraucat arī uz Cēsīm?
-Ne vienmēr. Tagad, veidojot izstādi, te esmu vairākas dienas, jūtos kā mājās. Parks, muzejs, Izstāžu nams. Satiku tik daudz pazīstamu cilvēku. Dānijā uz izstādi atnāk ģimene, kādi draugi, te bija daudz apmeklētāju. Te satiku jaunību. Tādu radošo garu, kāds bija Cēsīs, nekur citur vēlāk neesmu piedzīvojusi. Man ir ko rādīt. Šo izstādi dāvinu sev un mīļajiem jubilejā. Tā dzīvē ir liela dāvana, ka varu darīt to, ko patiesi mīlu, radīt mākslu, dzīvot mākslā un no tās iedvesmoties. Uz ielas pretī nāca meitene, apstājās: “Jūs esat Žanete Siliņa? “Jā,” atbildēju un samulsu, jo – kā gan viņa var mani pazīt. Bijusi izstādē, tā ļoti patikusi un redzējusi arī manu foto. Vai māksliniekam tāda tikšanās nav laime? Jārok, kamēr var, vai pēc pieciem gadiem būs izstāde, to neviens nevar pateikt. Ja blakus ir tuvie cilvēki un savējie, daudz ko var izdarīt.

Kamēr esmu Latvijā, gribas visu pagūt, redzēt. Noskatījos mazmeitas futbola spēli. Katru brīdi veltu atmiņām un iespaidiem. 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
67

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Ja var, tad jādara

06:30
29.03.2025
39

Cēsu Politiski represēto biedrība vadību uzticējusi Jānim Vidriķim. Viņa ģimeni 1949.gada 25.martā izsūtīja, Jānis dzimis svešumā, Latvijā atgriezās, kad bija četri gadi. -Represēto noskaņojums ir mundrs. Ir svarīgi likteņbiedriem satikties, atceres reizēs pieminēt savējos. Ir jāstāsta, ko tauta pārdzīvojusi, to smagumu, ko pārdzīvoja ģimenes, kuras izsūtīja. Līdz 2014.gadam dzīvojām mierīgi, nespējot iedomāties, ka šodienas realitāte […]

Deguna formas korekcija kā ceļš uz harmonisku izskatu

20:18
28.03.2025
25

Deguna forma ir viens no nozīmīgākajiem sejas vaibstiem, kas ietekmē kopējo izskatu un sejas proporcijas. Daudzi cilvēki izvēlas veikt deguna plastisko operāciju jeb rinoplastiku, lai uzlabotu ne tikai vizuālo estētiku, bet arī pašsajūtu un pašpārliecinātību. Šī operācija ļauj koriģēt gan iedzimtas, gan traumu rezultātā iegūtas nepilnības, panākot harmonisku un dabisku sejas izskatu. Pateicoties mūsdienu plastiskās […]

Guntra no stipru sieviešu dzimtas

06:08
28.03.2025
54

Viņai bija seši gadi, kad 1949.gada 25.martā kopā ar vecākiem unvecvecākiem meitenei no Jaunpiebalgas sākās ceļš uz Sibīriju Cēsniece Guntra Brigita Ģipsle sagaida smaidīga un mundra. Ikdienas pastaigas, mājas darbi, savs laiks kādai filmai, un diena piepildīta. “Daudz domāju. Kas tik nav piedzīvots. Pie visa jāpierod. Daudz ko atceroties, birst asaras, tās jānoslauka, un jādzīvo […]

"Esam te jauniešu dēļ"

06:52
25.03.2025
115

Šodien (21.03.2025.) Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā notiek salidojums “Turpinājums”. Skola, kura ar šādu nosaukumu svin piecu gadu jubileju, sevī apvienojusi labāko no Priekuļu tehnikuma, kam aprit 115 gadi, Cēsu arodskolas, kurai aprit 105 gadi, Jāņmuižas Profesionālās vidusskolas un Ērgļu arodvidusskolas. “Druvas” saruna ar iestādes direktoru Artūru Sņegoviču par skolas darbu, apvienojot pārbaudītas vērtības izglītībā […]

Uzzināt, izjust un saprast

07:47
24.03.2025
21

Par Ukrainas karu stāsta fotomāksla un mūzika Laikā, kad pasaule grīļojas, māksla un mūzika ir spēka, ticības un mīlestības avoti. Divās izstādēs Pasaules latviešu mākslas centrā ikdienas domas, rūpes un emocijas paliek pilsētas kņadā. Te uzrunā sāpes un cerība, labestība un ticība, ka karš Ukrainā beigsies. Tāds vēstījums bija arī ukraiņu mūziķes, bandūras virtuozes Darjas […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
13
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
24
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
40
12
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
42
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi