Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis
weather-icon
+16° C, vējš 4.13 m/s, R-ZR vēja virziens

Melnkalne – zeme, kur satikt dabas un cilvēku radītus brīnumus

Gunta Rozentāle
09:32
25.11.2024
245
Aivars Zâgers

Ceļotāji pie Ņegoša mauzoleja, no kreisās: Valērijs, Sarmīte, Aivars, Anita. FOTO: no albuma

Cēsnieks Aivars Zāģers jaunībā izgājis daudzas tūrisma takas Eirāzijas austrumos. Tagad alpīnistu takās nedodas, taču kalni joprojām vilina. Nesen kopā ar kalnu turiādu biedriem izbaudīta kalnu zeme Melnkalne.

Pēc ceļojuma Aivars sev atzinis, ka diez vai Melnkalnē būtu iespējams iekarot kalnus tādā veidā kā jaunībā. Kalni atstāja pārāk “nepieradinātu”, skarbu iespaidu.

Zivtiņas ārstē nobrāzumus

Braucot uz Melnkalni, dienvidiem, viena no vēlmēm bija iespējamos veidos izbaudīt arī Adrijas jūru, gan peldēties, gan braukt ar kuģīti, gan skatu uz jūru sapludināt ar pilsētas ainavu. Aivars stāsta: “Pirmie iespaidi, iebrienot Adrijas jūrā, nebija patīkami un pārsteidza. Kaut kas sāpīgi iedzēla. Ko darīt? Skriet ārā vai doties dziļāk peldēt. Kāds vietējais, redzot manu pārsteigumu, nāca talkā ar paskaidrojumu, ka zivtiņas, kas nemanāmi piepeld un dzeļ, nav indīgas. Ja tās sajūt līdz galam nesadzijušus nobrāzumus, cenšas tos apstrādāt. Bet es tieši pirms brauciena biju orientēšanās sacensībās Latvijā, kur saskrāpēju kājas.”

Interesants bija ceļojums ar kuģīti līdz mākslīgai salai, kas bija radīta no nogrimušu kuģu vrakiem. Agrāk jūrnieki pie salas vienmēr piestāja, pirms brauca tālākos ūdeņos. Uz mākslīgo salu arī mūsdienās jūrnieki dodas sev izlūgties labvēlību.

Sliežu ceļš pa kalna kori un Eiropā augstākais tilts

Braucot pa Melnkalni ar autobusu, mainījās gan skati uz jūru, gan kalniem. Ceļotājs stāsta: “Reiz, paceļot galvu uz augšu, ieraudzīju, ka pa kalna virsotni ved dzelzceļa līnija , varēja redzēt vagonus, kas pēc brītiņa pazuda un tad atkal parādījās. Tas bija neparasti, jo Cēsīs taču vilcieni pēc iespējas tuvāk zemei,” pajoko Aivars. Vēlāk viņš uzzinājis, ka sliedes, kas ved pa kalna kori, nav simtprocentīgi drošs ceļš, reiz kādā ļoti spēcīgā vētrā vilciens gāzies no kalna.

Melnkalnes kalnos iespējams vērot arī pasaules dabas rekordus. Taras upes kanjons nav tik garš kā Kolorado upes kanjons Amerikā, bet ir otrais dziļākais pasaulē. “Kad stāvēju pie šī dabas varenuma, iespaids bija fantastisks, bet diemžēl fotogrāfijā to īsti parādīt nevarēju, attēlā iespaids nav tāds kā dabā,” bilst Aivars. Netālu no kanjona atrodas īsts inženiertehnikas brīnums – ļoti augsts tilts. Otrajā pasaules karā tiltu saspridzināja, pēc kara to atjaunoja.

Kalnu izjūtas varēja noķert, braucot uz slaveno Kotoras līci, lielāko Dienvideiropas fjordu, kas dziļi iesniedzas sauszemē. Tas bija izrobots stāvām un ļoti augstām klintīm. Kalnu serpentīni bija pat varenāki nekā slavenajā Troļļu ceļā Norvēģijā. Aivars dalās: “Vietām kalnos, lai autobuss izgrieztos ceļa līkumā, tam bija jāpabrauc uz priekšu, tad jāpadod atpakaļ, tikai tā varēja izbraukt līkumu.”

Kalnu klintīm īpaša maģija, to formu daudzveidība ir bezgalīga. Vietām kāds milzu spēks tās bija locījis un burzījis, līdz slāņus pret slāņiem salicis trīsstūra formā. Īpaša pasaule pavērās pazemē- Lipkas alā. “Staigājot likās, ka esmu kādas pasaku valstības noburtā mežā,’’ bilst Aivars. Stalagmīti sniedzās pretī stalaktītiem, dažviet nesaskaroties, bet citviet saauguši kopā, izveidojot milzu kolonas. Romantisko iespaidu papildināja lukturīšu krāsainās gaismas.

Mauzolejs kalna virsotnē

Aivars dalās unikālās izjūtās: “Mani pārsteidza, kā cilvēki augstu kalnos varēja uzcelt Ņegoša mauzoleju. Tautai bija ļoti jāmīl savs valdnieks un dzejnieks, ja pēc nāves viņam radīja mauzoleju kalna virsotnē. 19.gadsimta dzejnieks joprojām melnkalniešiem ir nacionālās neatkarības simbols. Kādā brīdī, staigājot ap mauzoleju, atradāmies virs mākoņiem. Dzejnieka mūža māja, vārda tiešajā nozīmē, atradās debesīs.” Lai uzkāptu 1660 metrus augstajā kalnā, tūristiem jākāpj pa tunelī ierīkotām kāpnēm, bet līdz tām jābrauc pa sarežģītu serpentīnu ceļu. Aivars rāda šīs vietas fotogrāfijas, sakot: “Fotogra­fēju daudz, kadrēju, griezu ārā pa gabaliņam, lai beidzot dabūtu īsto kalnu sajūtas bildi.” Fotogrāfija kā Rēriha glezna- tālē mazliet zilā miglā tītas, zilas kalnu grēdas.

Ostrogas klosteris ir trešā apmeklētākā kristiešu svētvieta, ko 17. gadsimtā nodibināja metropolīts Vasiljs. Viņa veiktie darbi uzskatāmi kā brīnumaini. Pats klosteris ir cilvēku radīts brīnums, izcirsts augstu kalnos. Tā fasāde kā balts arhitektūras šedevrs izceļas uz kalnu fona. Aivars dalās pārdomās: “Man likās, ka uz svētvietu vajag doties kājām, bet pārsteidza, ka uz turieni gandrīz visi brauc ar automašīnām. Bija pat sastrēgumi. Mūsu miermīlīgais šoferis pacietīgi gaidīja, līdz radīsies iespēja pabraukt mazliet uz priekšu.” Klosterī varēja izsūdzēt grēkus priesterim un saņemt svētību, uz to bija pat jāgaida rindā. Bija arī iespēja dabūt svēto ūdeni, pieejamas naktsmājas, tās piedāvāja 18. gadsimtā celtā klostera ēkā.

Sākās ar orientēšanos

Kad Aivars astoņdesmitajos gados pārcēlās uz dzīvi Cēsīs, sāka strādāt autotransporta uzņēmumā CATA, vajadzēja rast sev arī jēgpilnu atpūtu. Aivars atceras: “Sāku nodarboties ar orientēšanos. Bija piedāvājums tikties ar cēsniekiem, kas veidoja kalnā kāpēju grupu. Pirmajā ziemā veicām slēpojumu Cēsis – Līgatne. 1984. gadā biju Kaukāzā. Tā bija nopietna lieta – aprīkojumā bija kalnu zābaki, ķivere, ledus cirtnis, virve, teltis un vēl daudzas kalnos nepieciešamas lietas. Iekarojām vairākas pārejas un, protams, ledāju.” Iešana, neizbēgama krišana un biedru glābšana, kad tie slīd pa nogāzi, notika gan pa ceļiem, gan akmeņu krāvumiem, gan ledāju. Spēki reizēm līdz pašam izsīkumam, saka Aivars un arī pajoko: “Reiz, kad spēki galā, kāpjot kalnā, parādījās govju bariņš, kas raiti kāpa kalnā, govis uzdeva ritmu, un mūsu solis kļuva ņiprāks.”

Jau pēc dažiem gadiem Aivars piedalījās kalnu turiādē Altaja kalnos. Lai nokļūtu pie Beluhas kalna, kur sākās pārgājiens, ar kravas mašīnu GAZ66 jānobrauc 500 km. Aivars atceras: “Bedres uz ceļa, ko varētu nosaukt arī par neceļu, bija tik iespaidīgas, ka šķita- iekšējie orgāni sakratīsies vienā mudžeklī. “Labsajūtas” komplektu papildināja mežonīgie putekļi, caur kuriem viens otra vaibstus varējām tikai nojaust.”

Aivars Zāģers atzīst, ka kalnos piedzīvotais ļoti satuvina, rodas ciešas draudzības, kas turpinās visu dzīvi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
67

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Ja var, tad jādara

06:30
29.03.2025
39

Cēsu Politiski represēto biedrība vadību uzticējusi Jānim Vidriķim. Viņa ģimeni 1949.gada 25.martā izsūtīja, Jānis dzimis svešumā, Latvijā atgriezās, kad bija četri gadi. -Represēto noskaņojums ir mundrs. Ir svarīgi likteņbiedriem satikties, atceres reizēs pieminēt savējos. Ir jāstāsta, ko tauta pārdzīvojusi, to smagumu, ko pārdzīvoja ģimenes, kuras izsūtīja. Līdz 2014.gadam dzīvojām mierīgi, nespējot iedomāties, ka šodienas realitāte […]

Deguna formas korekcija kā ceļš uz harmonisku izskatu

20:18
28.03.2025
25

Deguna forma ir viens no nozīmīgākajiem sejas vaibstiem, kas ietekmē kopējo izskatu un sejas proporcijas. Daudzi cilvēki izvēlas veikt deguna plastisko operāciju jeb rinoplastiku, lai uzlabotu ne tikai vizuālo estētiku, bet arī pašsajūtu un pašpārliecinātību. Šī operācija ļauj koriģēt gan iedzimtas, gan traumu rezultātā iegūtas nepilnības, panākot harmonisku un dabisku sejas izskatu. Pateicoties mūsdienu plastiskās […]

Guntra no stipru sieviešu dzimtas

06:08
28.03.2025
54

Viņai bija seši gadi, kad 1949.gada 25.martā kopā ar vecākiem unvecvecākiem meitenei no Jaunpiebalgas sākās ceļš uz Sibīriju Cēsniece Guntra Brigita Ģipsle sagaida smaidīga un mundra. Ikdienas pastaigas, mājas darbi, savs laiks kādai filmai, un diena piepildīta. “Daudz domāju. Kas tik nav piedzīvots. Pie visa jāpierod. Daudz ko atceroties, birst asaras, tās jānoslauka, un jādzīvo […]

"Esam te jauniešu dēļ"

06:52
25.03.2025
116

Šodien (21.03.2025.) Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā notiek salidojums “Turpinājums”. Skola, kura ar šādu nosaukumu svin piecu gadu jubileju, sevī apvienojusi labāko no Priekuļu tehnikuma, kam aprit 115 gadi, Cēsu arodskolas, kurai aprit 105 gadi, Jāņmuižas Profesionālās vidusskolas un Ērgļu arodvidusskolas. “Druvas” saruna ar iestādes direktoru Artūru Sņegoviču par skolas darbu, apvienojot pārbaudītas vērtības izglītībā […]

Uzzināt, izjust un saprast

07:47
24.03.2025
21

Par Ukrainas karu stāsta fotomāksla un mūzika Laikā, kad pasaule grīļojas, māksla un mūzika ir spēka, ticības un mīlestības avoti. Divās izstādēs Pasaules latviešu mākslas centrā ikdienas domas, rūpes un emocijas paliek pilsētas kņadā. Te uzrunā sāpes un cerība, labestība un ticība, ka karš Ukrainā beigsies. Tāds vēstījums bija arī ukraiņu mūziķes, bandūras virtuozes Darjas […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
15
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
14
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi