Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis

Aicinājums - mācīt matemātiku un radošumu

Anna Kola
06:43
01.12.2024
95
Latvijas Universitātes Balvas «latvijas Gada Skolotājs 2024» Pasniegšanas Ceremonija.

Agrita Bartušēvica gada balvas "Matemātikas skolotājs" pasniegšanas ceremonijā. FOTO: publicitātes

“Latvijas gada skolotājs” nominācijā “Matemātikas skolotājs” – tādu atzinību šogad ieguvusi AGRITA BARTUŠĒVICA, Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) skolotāja.

Latvijas Universitātes iedibinātajai balvai, ko pasniedza pirmo reizi, savā nominācijā viņa bija viena starp 18 matemātikas skolotājiem. A.Bartušēvica ir gandarīta par atzinīgo novērtējumu un godam nes skolas vārdu Latvijā. Ar viņu sarunājāmies par darbu izglītības nozarē, izaicinājumiem, kas to skar, par matemātikas nozīmi skolēnu mācību procesā un mūsdienu jauniešu spēju to veiksmīgi apgūt.

-Jūs esat Cēsu Valsts ģimnāzijas pedagogu komandā jau krietnu laiku.

-Nākamgad svinēšu 30 gadu jubileju skolotājas profesijā. Krietns darba stāžs ir uz pleciem. Jāsaka liels paldies Cēsu Valsts ģimnāzijas iepriekšējai direktorei Guntai Bērziņai, ka mani uzaicināja pievienoties pedagogu komandai. Bija laiks, kad pasniedzu matemātiku gan Priekuļu vidusskolā, gan Cēsu Valsts ģimnāzijā. Priekuļos tobrīd man bija audzināmā klase, darbu tur beidzu brīdī, kad klase skolu absolvēja. Piekritu ģimnāzijas direktores aicinājumam uzreiz, jo Cēsu Valsts ģimnāzija man vienmēr bijusi sirdī. Esmu Cēsu 1.vidusskolas 1992.gada absolvente. Arī vectēvs mācījies šajā skolā, to beiguši arī mani bērni. Ceru, ka arī mazbērni mācīsies Cēsu Valsts ģimnāzijā.

-Liels prieks par jūsu nupat saņemto atzinību – “Latvijas gada skolotājs” nominācijā “Ma­temātikas skolotājs”. Kā jūtaties pēc tā saņemšanas?

-Esmu pateicīga Cēsu Valsts ģimnāzijas administrācijas komandai, kas izvirzīja mani šai balvai. Īpašs paldies Dacei Baltiņai un kolēģiem, kas piedalījās materiālu apkopošanā. Jūtos ļoti saviļņota, jo, manuprāt, ikvienam cilvēkam ir gandarījums, ka ieguldītais darbs tiek novērtēts. Esmu priecīga, ka iegūtā nominācija cildina arī Cēsu Valsts ģimnāzijas un Cēsu novada vārdu. Jāatzīst gan, ka reizē biju arī ļoti pārsteigta. Starp 18 nominantiem bija tādi, kurus es saucu par matemātikas guru, tostarp Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas matemātikas skolotājs Dainis Kriķis, Matemātikas skolotāju asociācijas prezidente, Saul­krastu vidusskolas matemātikas skolotāja Aleksandra Ivanova un citi. Tie visi ir cilvēki ar lielo burtu matemātikas nozarē.

-Kā strādājat ar skolēniem? Matemātika laikam joprojām ir viens no vismazāk mīlētajiem priekšmetiem …

-Daudzās jomās cenšos nolaisties no augstajiem plauktiem, runāt ar jauniešiem kā līdzīgs ar līdzīgu. Ne visās tēmās tas ir iespējams, bet, kur vien to var, mēģinu izklāstīt tēmu ar piemēriem no dzīves, lai būtu skaidrs, kāpēc mēs kaut ko vispār mācāmies, kur to varēs izmantot.

Ārpus ikdienas darba mudinu jauniešus piedalīties konkursos, olimpiādēs, nodarbībās. Prieks, ka skolēni ir atbalstoši. Jau daudzus gadus kopā ar jauniešiem piedalāmies Mazās matemātikas universitātes nodarbībās, ko organizē A.Liepas Neklātienes matemātikas skolas komanda. Esmu pateicīga, ka skolēni iesaistās dažādās aktivitātēs, gūst labus panākumus.

-Kā skolēni reaģēja uz jūsu apbalvojumu?

-Visi, kam šobrīd mācu matemātiku, bija ļoti atbalstoši, lepni un izteica lielu pateicību, sakot, ka viņi jūtas iedvesmoti no šī sasnieguma. Tiku burtiski apbērta gan ar pateicības vārdiem, gan ziediem.
Īpašu pārsteigumu bija sarūpējuši šī brīža audzināmās klases jaunieši, jutos ļoti gandarīta. Prieks bija par visiem apsveikumiem – gan no bijušajiem skolēniem, gan viņu vecākiem. Vēl joprojām jūtos saviļņota un pateicīga visiem, visiem, kas velta pateicības vārdus par kopā būšanas mirkļiem.

-Kā ar matemātiku kā priekšmetu – vai mūsdienu jauniešiem interese par to nemazinās?

-Ir dažādi. Joprojām ir jaunieši, kam patīk sevi izaicināt, pārvarēt grūtības un apgūt kaut ko jaunu. Un ir tādi, kam matemātika ir vismazāk tīkamā lieta no visām. Kopumā jāsaka, ka ar matemātiku ir līdzīgi kā ar skolu koriem – nav vairs tādas intereses kā kādreiz, jo tas prasa piepūli, papildu darbu.

Liela atbildība gulstas arī uz vecāku pleciem, ja vecāki būs ieinteresēti, savus bērnus atbalstīs un bīdīs, tad arī būs. Mūsdienu skolēni vairs negrib nopūlēties, ir mazāk pacietības, jo dzīvojam laikmetā, kad visu var dabūt ātri un uzreiz. Saku paldies ikvienam skolotājam, skolēnu vecākam, kas mudina darīt vairāk matemātikas lauciņā. Esmu priecīga par ikvienu skolēnu, kas risina atjautības, konkursu un olimpiādes uzdevumus, jo tas prasa laiku, piepūli un attīsta domāšanu. Tie skolēni ir lieli ieguvēji, arī kārtojot eksāmenus. Ra­došo uzdevumu risināšanā tas ir liels bonuss.

-Kā vērtējat matemātikas mācīšanu jaunajiem cilvēkiem, kas zina, ka visus risinājumus var atrast viedierīcēs?

-Lai gan tehnoloģijas piedāvā plašas iespējas matemātikas apguvei, tās arī rada dažus izaicinājumus. Mūsdienu jaunieši bieži vien ir ļoti pieraduši pie ātras informācijas pieejamības, kas dažkārt var novest pie virspusējas pieejas mācībām. Matemātika prasa pacietību, koncentrēšanos un padziļinātu domāšanu, kas ir grūti. Prasa piepūli, bet ne visi tam ir gatavi.

Skaidrs, ka sabiedrībai ir jāseko līdzi jaunajām tendencēm, bet skolotājiem ir liels izaicinājums atrast līdzsvaru starp tehnoloģiju izmantošanu un tradicionālajām mācīšanas metodēm. Jauniešiem ir jāsaprot, ka rezultāts nav nozīmīgākā uzdevuma risināšanas daļa, svarīgākā daļa ir spriešana, pamatošana. Esmu “vecā kaluma” skolotāja, savā darbā izmantoju Zandas Rubenes izteiktos “3 R” principus: regularitāti, robežas un rutīnu. Matemātikā tāpat kā sportā – bez treniņa nekas prātīgs nevar sanākt.

Man ir liels prieks, ka savā darbā varu apvienot tehnoloģijas ar “vecajām” metodēm. Esmu pateicīga par skolas sagādāto datu kameru. Tā skolēni var ātrāk izprast dažādas uzdevumu risināšanas metodes, redzēt raksturīgākās kļūdas, saprast, cik svarīgi ir visu pierakstīt un pamatot. Tas ļoti mobilizē visus skolēnus rūpīgam mācību darbam.

-Kas ir lielākie izaicinājumi, strādājot ar mūsdienu jauniešiem, moderno tehnoloģiju vien­audžiem, un kas viņos ir pozitīvais?

-Ar jauniešiem vienmēr viss ir kārtībā. Ir jāievirza darbs pareizajā gultnē. Cik ātri to var izdarīt, tas jau ir cits jautājums – cits ļaujas, cits neļaujas.

Mūsdienu jaunieši ir ļoti pašpietiekami, arī pašvērtējums viņiem ir krietni augstāks. Mēs savulaik tādi nebijām. Arī par tehnoloģijām runājot, daļa jauniešu ir zinošāki par skolotājiem. Tas ir ļoti labi, viņi var skolotājiem palīdzēt, par to nav jākautrējas, komunikācija ir laba lieta.

Strādājot ar jauniešiem, ir svarīgi pielāgot mācību metodes, ņemot vērā viņu tehnoloģisko vidi un to, kā tā ietekmē mācīšanās paradumus. Manuprāt, lielākais mīnuss ir, ka daļa jauniešu izvēlas vairāk laika pavadīt ekrānos nekā reālās sarunās vai fiziskās aktivitātēs. Tas ietekmē viņu sociālās prasmes un emocionālo attīstību.

-Kā veidojat attiecības ar skolēniem mācību darbā?

-Te man jāsaka liels paldies saviem vecākiem un vecvecākiem, no kuriem esmu mantojusi tādas rakstura īpašības, kas palīdz ar jauniešiem sastrādāties. Cenšos būt atvērta, pēc iespējas vairāk smaidīt, lai skolēni sajustu pozitīvismu visās vietās un lietās. Ar jaunieti ir jāatrod kopīga valoda.

-Izglītības sistēma kopumā mūsu valstī arvien ir tāds rūpju bērns. Kā jūtaties jūs, esot daļa no šīs nozares darbiniekiem?

-Gadu gaitā ir piedzīvotas un pārdzīvotas dažādas reformas. Tagad ir digitālais laikmets, kas arī prasa zināmas pārmaiņas ierastajā mācību procesā.

Tas, kas, manuprāt, būtu jāmaina, ir karjeras ceļa izvēles pieeja jauniešiem. Skolēni pēc 9.klases beigšanas visbiežāk vēl nezina, kādu karjeras ceļu, profesiju izvēlēties nākotnei. Dažkārt ir tā, ka skolēns ir izvēlējies programmu, “mācību priekšmetu grozu”, kas nogriež ceļu tālākām studijām. Piemēram, vidusskolā skolēns izvēlas mācīties programmā, kurā ir samazināts eksakto priekšmetu daudzums, bet beigās viņš saprot, ka tomēr vēlas studēt medicīnu. Un tad jau ir par vēlu – matemātikas zināšanu nepietiek, un augst­skolā iestāties nevar.

Domāju, ļoti niecīgs skaits skolēnu pēc 9.klases absolvēšanas skaidri zina savu nākotnes profesiju, tāpēc vērtēju, ka šī pieeja ir jāpārdomā. Patlaban ir trīs līmeņu eksāmeni matemātikā: vispārējais, optimālais un augstākais. Stājoties augstskolā, katram no šiem līmeņiem ir savs “svars” jeb koeficients: augstākajam līmenim 1, optimālajam līmenim 0,75, zemākajam līmenim 0,5. Gandrīz visās augstskolās viens no iestāšanās rādītājiem ir matemātikas eksāmens. Te daļai jauniešu iespēju iestāties budžeta grupā ceļš ir nogriezts, jo maksimālo rezultātu sasniegt vairs nav iespējams.

-Kādi ir jūsu pašas nākotnes plāni?

-Plāni ir ļoti skaidri. Gribu turpināt iesākto darbu pēc labākās sirdsapziņas – mācīt jauniešiem matemātiku, palīdzot viņiem attīstīt ne tikai zināšanas matemātikā, bet arī radošo garu. Vēlos dalīties savā pieredzē ar kolēģiem gan skolā, gan plašākā mērogā – Cēsu novadā un visā Latvijā.

Pēc iespējas vairāk veltīšu laiku arī savai ģimenei, ģimene ir tā, kas palīdz man atjaunot spēkus, sniedz emocionālu atbalstu un saglabā dzīvesprieku.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aizrauj mūžam jaunais džezs

07:34
30.03.2025
67

Ik gadu 30. aprīlī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā džeza diena. Tās mērķis ir novērtēt  džeza mūzikas lielo ietekmi un veicināt starpkultūru dialogu. Džezs, kura sākumu datē ar pagājušā gadsimta 20.gadiem, simts gados no izklaides žanra attīstījies par plaša diapazona mūziku, kas ietekmējis daudzus populārās un akadēmiskās mūzikas žanrus. Jau sesto gadu savu džeza lasījumu […]

Ja var, tad jādara

06:30
29.03.2025
39

Cēsu Politiski represēto biedrība vadību uzticējusi Jānim Vidriķim. Viņa ģimeni 1949.gada 25.martā izsūtīja, Jānis dzimis svešumā, Latvijā atgriezās, kad bija četri gadi. -Represēto noskaņojums ir mundrs. Ir svarīgi likteņbiedriem satikties, atceres reizēs pieminēt savējos. Ir jāstāsta, ko tauta pārdzīvojusi, to smagumu, ko pārdzīvoja ģimenes, kuras izsūtīja. Līdz 2014.gadam dzīvojām mierīgi, nespējot iedomāties, ka šodienas realitāte […]

Deguna formas korekcija kā ceļš uz harmonisku izskatu

20:18
28.03.2025
25

Deguna forma ir viens no nozīmīgākajiem sejas vaibstiem, kas ietekmē kopējo izskatu un sejas proporcijas. Daudzi cilvēki izvēlas veikt deguna plastisko operāciju jeb rinoplastiku, lai uzlabotu ne tikai vizuālo estētiku, bet arī pašsajūtu un pašpārliecinātību. Šī operācija ļauj koriģēt gan iedzimtas, gan traumu rezultātā iegūtas nepilnības, panākot harmonisku un dabisku sejas izskatu. Pateicoties mūsdienu plastiskās […]

Guntra no stipru sieviešu dzimtas

06:08
28.03.2025
54

Viņai bija seši gadi, kad 1949.gada 25.martā kopā ar vecākiem unvecvecākiem meitenei no Jaunpiebalgas sākās ceļš uz Sibīriju Cēsniece Guntra Brigita Ģipsle sagaida smaidīga un mundra. Ikdienas pastaigas, mājas darbi, savs laiks kādai filmai, un diena piepildīta. “Daudz domāju. Kas tik nav piedzīvots. Pie visa jāpierod. Daudz ko atceroties, birst asaras, tās jānoslauka, un jādzīvo […]

"Esam te jauniešu dēļ"

06:52
25.03.2025
116

Šodien (21.03.2025.) Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā notiek salidojums “Turpinājums”. Skola, kura ar šādu nosaukumu svin piecu gadu jubileju, sevī apvienojusi labāko no Priekuļu tehnikuma, kam aprit 115 gadi, Cēsu arodskolas, kurai aprit 105 gadi, Jāņmuižas Profesionālās vidusskolas un Ērgļu arodvidusskolas. “Druvas” saruna ar iestādes direktoru Artūru Sņegoviču par skolas darbu, apvienojot pārbaudītas vērtības izglītībā […]

Uzzināt, izjust un saprast

07:47
24.03.2025
21

Par Ukrainas karu stāsta fotomāksla un mūzika Laikā, kad pasaule grīļojas, māksla un mūzika ir spēka, ticības un mīlestības avoti. Divās izstādēs Pasaules latviešu mākslas centrā ikdienas domas, rūpes un emocijas paliek pilsētas kņadā. Te uzrunā sāpes un cerība, labestība un ticība, ka karš Ukrainā beigsies. Tāds vēstījums bija arī ukraiņu mūziķes, bandūras virtuozes Darjas […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
13
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
24
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
40
12
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
42
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi