Otrdiena, 7. maijs
Vārda dienas: Gaidis, Didzis

Sociālie darbinieki nav brīnumnūjiņa visām situācijām

Iveta Rozentāle
13:32
13.11.2019
16

Sociālo darbinieku diena novembra otrajā otrdienā tiek atzīmēta pēc Sociālo darbinieku asociācijas iniciatīvas.

Sociālajiem darbiniekiem ir vēl otri profesionālie svētki, pēc Labklājības ministrijas rosinājuma plašāk tos svin martā, kad tiek atzīmēta Pasaules sociālo darbinieku diena, taču lielākā daļa sociālo dienestu vēlas saglabāt arī tradīciju novembrī, atzīmēt svētkus savā kolektīvā, lai rastu iedvesmu turpmākajam darbam.

Cēsu pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” vadītāja Iveta Sietiņsone skaidro mūsdienu izaicinājumus un virzību:
– Šobrīd sociālajiem darbiniekiem ir svarīgi nepārtraukti pilnveidoties, jo metodes, kas savulaik apgūtas, ne vienmēr der arī šodien. Svarīgi arī veidot sabiedrībā izpratni, ka sociālajā darbā strādā profesionāli, daudzpusīgi izglītoti cilvēki ar plašu skatījumu uz cilvēku problēmām. Viņiem jāprot saredzēt klienta vajadzības no dažādu sistēmu aspektiem, tai skaitā veselības, nodarbinātības, labklājības, izglītības, lai var izvērtēt, redzēt riskus un palīdzētu rast risinājumus. Skumji, kad sabiedrība nievājoši izturas pret sociālajiem dienestiem, kas risina ļoti dažādas un arvien sarežģītākas situācijas, kurās nonācis klients. Līdz ar šādu vispārējo attieksmi pret profesijām, kas sniedz palīdzību, arī cilvēki, kuri nonākuši krīzes situācijās, baidās līdz galam uzticēties speciālistam, lai saņemtu atbalstu. It īpaši skumji noskatīties, ka sievietes, dažkārt pat ar maziem bērniem cieš no dzīvesbiedriem, taču neuzticas sociālā dienesta iespējām palīdzēt risināt šīs vardarbīgās attiecības.

Cilvēks, kas strādā no sirds, bet novērtējuma un paldies vietā saņem sabiedrības nopēlumu, izdeg un pamet darbu sociālajā jomā. Vidējais darbinieku vecums sociālajā dienestā ir 45+. Jauno darbinieku ir ļoti maz. Daļa, kas sāk mācīties, praksē saskaroties ar sarežģītajām situācijām un sabiedrības attieksmi, nepaliek darbā. Tāpēc ir svarīgs darba devēja un sabiedrības paldies.

Sociālais darbinieks pie mums ir jauna profesija, tai vēl nav pat 30 gadu, citviet pasaulē tā sākusi attīstīties jau pirms simt gadiem. Turklāt Latvijā sociālā darba vide radās īpatnēji, vispirms bija profesija, tikai pēc tam,1993. gadā, attiecīga izglītības iestāde, turklāt tā bija privāta, ar dārgu mācību maksu bez valsts pasūtījuma. Tāpēc sākotnēji cilvēkiem radās maldīgs viedoklis, ka sociālais darbs ir pabalstu dalīšana, aprūpēšana un humānā palīdzība. Bet pabalsti ir tikai neliela joma, pamatā sociālais dienests ir profesionāls atbalsts cilvēkiem, kuriem ir problēma un kuri vēlas savu situ­āciju mainīt.

Pagājuši desmit gadi pēc novadu reformas, varam vērtēt, kā mainījusies situācija, kopš Cēsis apvienojušās ar Vaives novadu. Redzams, ka darbs ir kļuvis profesionālāks, toties mazāk laika atliek vienkāršai sarunai ar cilvēku, pārtikas paku un humānās palīdzības dalīšanai, pasākumu un ekskursiju organizēšanai, kas arī ir svarīgas, bet nav profesionāls sociālais darbs. Un cilvēkiem grūti to saprast, jo vientulība ir problēma, īpaši laukos. Bet to labi risinām sadarbībā ar Sarkano Krustu, noslēgta vienošanās par vientuļo senioru apmeklēšanu vismaz reizi mēnesī. Šo pakalpojumu vajadzētu vēl vairāk aktivizēt, to arī darīsim.

Sabiedrībā un citās institūcijās uz sociālo dienestu tiek liktas lielas cerības un sagaidīti brīnumaini rezultāti, bet problēmu risināšanā tas bieži tiek iesaistīts pēdējais. Tagad Labklājības ministrijā izveidota darba grupa, kas strādā pie bērnu tiesību aizsardzības sistēmas uzlabošanas, jo konstatēts, ka saistībā ar bērnu tiesību ievērošanu nepietiekami tiek risinātas lietas tieši vietās, kur problēmas rodas.

Bērnam un ģimenei jāpievērš uzmanība jau no laika, kad mamma kā grūtniece satiekas ar ginekologu, kad ir vizītes pie ģimenes ārsta, kad bērns uzsāk gaitas pirmsskolā utt. Katram speciālistam jāredz bērna vajadzības, ja šajā ziņā ir problēmas, jāinformē arī sociālais dienests. Vairāk jāpievērš uzmanība ne tikai bērna pamatvajadzību nodrošināšanai, bet arī bērna un vecāku attiecībām, prasmēm, piesaisti. Ja vecākiem nav prasmju, nav emocionālās piesaistes, tas jau ir potenciālais risks iespējamām problēmām nākotnē. Lai nav tā, ka pie sociālā dienesta vēršas, kad bērns jau ir pusaudžu vecumā un viņam ir nopietnas un ilgstošas problēmas.

No sociālā dienesta reizēm tiek sagaidīta brīnumnūjiņa, kas desmit gados samilzušu problēmu un krīzi varēs atrisināt uzreiz un tagad, lai gan tam nepieciešams vismaz puse no laika, kurā problēmas eksistējušas. Tāpēc nepieciešama izpratne par sociālā darba robežām, atbildību, kura jādala un kuru nevar atstāt tikai uz soci­ālā dienesta pleciem. Dažādu organizāciju sadarbība ļauj strādāt veiksmīgāk. Šobrīd Pārresoru koordinācijas centrs izstrādājis rīcības programmu ar ļoti fantastisku modeli, kas jau valdībā akceptēts, bet kam vēl meklē finansējumu. Tajā liels uzsvars tiek likts uz uzmanības pievēršanu jau no bērniņa ieņemšanas un piedzimšanas brīža, tālāk bērnudārzā un skolā, runāts par katras institūcijas pienākumiem paplašināti. Ja izdotos ieviest vismaz 50% no programmā ietvertā, tad sociālajam dienestam darbs samazinātos par 70%.

Lai preventīvi strādātu ar ģimenēm,dienestā darbojas vecāku atbalsta grupas, jo statistika liecina, ka diemžēl ne visi vecāki izprot, ko nozīmē bērna audzināšana, ka tā nav tikai pamatvajadzību nodrošināšana un tā nav arī pāraprūpe un visatļautība. Pats svarīgais ir kopā būšana, nedalīta uzmanības veltīšana katram bērnam un katru dienu.

Svarīgs aspekts arī turpmāk ir sociālo darbinieku izglītība, tā ir pārāk akadēmiska, vairāk jāiekļauj profesionālā un praktiskā pieredze. Tā kā valstī sociālo darbinieku trūkst, patlaban ir 500 vakanču, iespējams, darbinieki četru gadu vietā var mācīties īsāku laiku, bet ar nosacījumu, ka tiek apgūta profesijai nepieciešamā te­orija, kā arī praktiskās iemaņas.

Kopumā vērtējot, sociālā darba attīstībai redzu pozitīvu nākotni. Tuvākajā piecgadē, desmitgadē situācija varētu mainīties. Taču, lai viss noritētu arvien sekmīgāk, jābūt vienotai ne tikai sociālo darbinieku, bet arī pašvaldības iestāžu un iedzīvotāju izpratnei un sadarbībai.

Katram sociālajam darbiniekam vēlos pateikt paldies par darbu, izturību, iejūtību un spēju smaidīt pat piektdienas vakaros. Vēlu veiksmi, radošumu un spēju neizdegt, novēlu – padomājiet arī par sevi un savām vajadzībām! Tāpat vēlu pašvaldību un dienestu vadītājiem novērtēt savus darbiniekus un pēc iespējas biežāk pateikt paldies!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
22

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
22

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
18

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
19

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
15

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
38

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi