Pirmdiena, 14. oktobris
Vārda dienas: Vilhelmīne, Minna
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Septembra ekvinokcijas svinēšana – mūspašu Miķeldiena

Anna Kola
11:45
30.09.2024
30
1 Anna Domas Copy 150x150.jpg

Rudens patiešām ir skaists gadalaiks. Lai arī šogad mūsu platuma grādos laikapstākļi nudien lutina, tuvojas ierastais periods, kas izsenis licis ļaudīm izraibināt tumšos vakarus un drēgnās novakares ar teiksmām, mītiem, nostāstiem. Septembra izskaņa atnāk ar Miķeļdienu – seno latviešu svinamo brīdi, kas faktiski iezīmē rudens saulgriežus. Koki sāk mest savas dārgakmeņu lapas, saule sāk nolaisties savā ikgadējā ceļā, vēlās pēcpusdienās metot dziļas, zeltainas gaismas stieņus pāri laukiem un viensētām.
Lai arī šķiet, ka senās latviskās tradīcijas ikdienā mūsu modernajās dzīvēs ienāk pavisam maz, lielākoties šis paražas arvien dzīvo izglītības iestādēs – bērnudārzos, skolās. Arī pašai spilgtākās Miķeļdienas atmiņas ir no sākumskolas laika – ķirbji, kabači, burkāni un visādi citādi rudens ražas labumi, ar ko devāmies uz skolu piedalīties Miķeļdienas tirdziņā vai kādā dabas velšu radošo darbiņu izstādē. Miķeļos jeb Miķeļdienā noslēdzas saimnieciskais gads – raža ir novākta, pabeigti galvenie zemes darbi. Miķeļdiena, kuru dēvē arī par appļāvībām, apjumībām, nosaukumu ieguvusi no kristīgajā baznīcā godinātā ercenģeļa Miķeļa (Mihaela). Otri lielie latviešu rudens svētki ir Mārtiņi par godu 4.gadsimta kristiešu svētajam – Mārtiņam no Tūras, kas iezīmē ziemas laika sākšanos. Kā Miķeļos, tā Mārtiņos bagātīgi mielojas (kauj gaili, sivēnu, cep plāceņus, dara alu), zīlē nākotni, pareģo laikapstākļus.

Laikposms starp Miķeļiem un Mārtiņiem latviešu tradicionālajā kultūrā ir veļu laiks (arī: dievaines, zemlikas, ķauķu laiks), kad tiek pieminēti mirušie senči, viņiem gatavots rituāls mielasts. Veļi saukti arī par velēniešiem, vecajiem, ēniem, iļģiem, ķauķiem, pauriem u. c. Rudens saulgriežu svinēšanas tradīcijas patiesībā ir līdzīgas daudzviet pasaulē – gluži tāpat, kā tas ir ar citiem svētkiem, par kuriem dažubrīd var likties, ka esam tādi vienīgie un unikāli to atzīmētāji. Ir interesanti, ka, palasot vairāk, kļūst skaidrs – viss pasaulē ir diezgan cieši saistīts, tostarp arī mūsu senču pagāniskās tradīcijas.

Lielbritānijā ierasti rudenī atzīmē Ražas svētkus, kas pamatā tieši to arī nozīmē – tiek svinēts gada laiks, kad visi pavasara un vasaras darbi aiz muguras un beidzot var baudīt to augļus. Kornvolas skatījums uz pasākumu ir pazīstams ar nosaukumu Guldize, “riķu svētki” (jeb graudu krāvumi). Anglijā arī rudens tradīcijas dominē gailis, rudenim raksturīgie dārzeņi un bagātīgi klāti galdi ar ēdieniem.

Mūsdienās vērojama arī šo seno tradīciju atdzimšana – to redzam gan pie mums Latvijā, kur arvien populārāka kļūst senlatviešu dzīvesziņa un riti, gan citviet pasaulē, kur augošu popularitāti gūst citas pagāniskās tradīcijas. Viena no tādām ir arī ķeltu mitoloģija un paražas, starp tām arī visnotaļ aizraujošās druīdu prakses. Druīdiem rudeni iezīmē Albanelfeda svētki, kas nozīmē “ūdens gaisma”. Viņiem rudens ekvinokcija tiek uzskatīta par gada “vārtiem”. Starp druīdu rakstiem ir atrodamas skaistas rakstiskas liecības, kas vēsta par līdzsvaru starp gaismu un tumsu un gadalaiku ciklu. Druīdu svinībām raksturīga mājokļa rotāšana ar rudens elementiem: lapu vainagiem, ķirbjiem, rudens ogām. Modernajā pagānismā svin Mabonu – arī ķeltu svētkus, kas notiek tieši rudens saulgriežu dienā. Līdzīgi kā ar mūsu pašu Miķeļiem – dominē prieks par bagātīgo ražu, darba augļiem un tiek sagaidīts rudenīgais veļu laiks.

Polijā un citās slāvu tautās Dožiņku svētkus, kas sākotnēji notika ekvinokcijas laikā, aizsāk pilsētnieku gājiens, kurā tiek nests liels dekorēts vainags vai vītne, kas simbolizē novākto ražu. Slāviem, līdzīgi kā mums, ir dabas spēku dievi, kurus tad šajos svētkos arī godina.

Daudziem rudens šķiet ne tik patīkams, saprotot, ka vasara it kā tik zibenīgi galā, kļūst aukstāks, tuvosies ziema, kas dažu­brīd pie mums šķiet tiešām par daudz gara. Tomēr mums ir iespēja piedzīvot skaistu, krāsainu rudeni ar krāšņām koku lapām, ābolu smaržu gaisā un mītiskiem, miglas ieskautiem rītiem. Miķeļdiena iekrīt tieši šajā skaistajā laikā, kad varam tīksmināties par dabas krāsām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kad ūdens smeļas mutē un risinājums iekritis ūdenī

21:21
10.10.2024
22

Ik dienu Latvijā uzņēmēji atgādina, ka trūkst darbaroku. Tajā pašā laikā valstī ir 27 tūkstoši jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās un nestrādā. Loģiski jautājums, kāpēc uzņēmēji viņus neņem darbā un kāpēc jaunā paaudze nestrādā?    Ar katru dienu prasības darba tirgū palielinās, uzņēmumos ienāk aizvien jaunākas tehnoloģijas, bez izglītības ar tām […]

Grubuļainas domas pie gluda ceļa

21:20
09.10.2024
39

Šonedēļ oficiāli atklās atjaunoto Stalbes ceļu. Pārgaujas iedzīvotājiem, kuri aktīvi rosījās, lai uzturētu brauktuves remonta aktualitāti karstu valsts ceļu būves programmās un plānos, tas nav tikai ilgi gaidīts notikums. Tā ir mazā uzvara, pieredzes diploms pilsoniskā brieduma un atbildības skolā. Droši vien atklāšanā pelnīti skanēs– paldies projektētājiem, būvētājiem, uzraugiem, projektu rakstītājiem un apstiprinātājiem. Taču riktīgs […]

Cilvēks un vilciens

20:28
09.10.2024
32
1

ES, dzelzceļš un vilciens šķiet tādi nesaraujami saistīti jēdzieni, jo bērnībā ar vilcienu braucu uz skolu, vēlāk dzīvoju burtiski pāris metru attālumā no dzelzceļa, kā arī nereti ar to braucu uz studijām vai darbu. Tāpēc man vienmēr dzelzceļš un vilcieni patikuši. Tie, kas dzīvo sliežu tuvumā, zina, ka pie vilcienu rīboņas pierod tik ļoti, ka […]

Vērtību cena

20:25
08.10.2024
30
1

Agresorvalsts Krievijas zaudējumi pilna mēroga iebrukuma gados Ukrainā ir milzīgi – nogalinātas, ievainotas vai bez vēsts pazudušas ir aptuveni 565 710 militārpersonas, iznīcināti 8893 tanki. Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs 2. oktobrī ziņoja par veiksmīgu ballistisko raķešu ATACAMS triecienu pa okupantu radiolokācijas staciju “Небо-М”. Okupantiem esot atlikušas vairs tikai desmit tādas stacijas, un katra maksājot vairāk nekā […]

Diena viena, mērķi dažādi

13:08
03.10.2024
34

Katra diena ir kaut kam veltīta. Dažādas organizācijas gadu gaitā    ieteikušas, lai pievērstu uzmanību kādai problēmai, kam īpašam, vēsturiskiem notikumiem vai kaut ko atgādinātu. Dažas dienas ierakstītas arī kalendārā, citas ne. Starp tām, kuras kāds kaut kur piemin, ir piektdien kalendārā neierakstīta Pasaules smaida diena un Pasaules dzīvnieku diena, 10.oktobrī Starptautiskā putras diena un […]

Uzzini par tuvāko apkaimi un Vidzemi “Druvā”!

13:07
02.10.2024
37

Tradīcijas nezūd. 1.oktobris ik gadu ir diena, kad sākas preses abonēšana. Iedzīvotājiem “Druvas” abonementu visam 2025.gadam visizdevīgāk iegādāties oktobrī. No 1. līdz 31.oktobrim “Druvu” nākamajam gadam var pasūtīt par 89,50 eiro. Tāda iespēja ir spēkā, noformējot abonementu jebkurā “Latvijas Pasta” nodaļā, pie pastniekiem, “Latvijas Pasta” vietnē abone.lv vai “Druvas” redakcijā.Avīzes mēneša abonements nākamajam gadam maksā […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
20
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
17
9
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
20
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
48
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi