Otrdiena, 7. maijs
Vārda dienas: Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

Saimniekot grūti, bet interesanti

Druva
00:00
20.02.2007
5

dzīvokļu apsaimniekošanas kooperatīva ”Birzītes 6” pārvaldniece

Kooperatīva sešās mājās ir 334 dzīvokļi, 187 īpašnieki ir kooperatīva biedri. Septiņi dzīvokļi joprojām nav privatizēti. Tātad 57 procenti dzīvojošo ir mūsu biedri.

Ar katru gadu aizvien mazāk kooperatīva darbā iesaistās pilnvarotās personas. Acīmredzot aktīvākie cilvēki ir ļoti aizņemti, nodarbināti savās darba vietās, aizvien mazāk ir to, kuri brīvo laiku vēlas veltīt sabiedriskajām aktivitātēm. Pierod pie tā, ka par jebkuru darbu jāsaņem atlīdzība, taču pilnvarotajām personām tāda nav paredzēta. Šobrīd šie cilvēki aktīvi darbojas divās mājās.

Valdes locekļiem jau ir lielāka atbildības sajūta. Viņi acīmredzot ir mūsu sabiedrības aktīvākie, kuri spēj un vēlas redzēt tālāk par sava dzīvokļa slieksni. Par to man liels prieks, bez šiem trakajiem kooperatīvs nepastāvētu. Protams, valdes sēdēs nereti uzvirmo spēcīgas kaislības un strīdi, taču tajos dzimst tā mums vajadzīgā patiesība, un pie kopēja lēmuma nonākam vienmēr. Kooperatīva biedru lielākā daļa valdes locekļiem uzticas, par to liecina tas, ka 55 procenti no viņiem ir ievēlēti atkārtoti. Daži atteicās paši vēlreiz kandidēt.

Māju vecākie strādā dažādi, vairāk vai mazāk aktīvi. Puse no viņiem kooperatīva darbības piecos gados ir nomainījusies, paši atteikušies vai zaudējuši iedzīvotāju uzticību.

Sapulces notiek pēc māju vecāko iniciatīvas vai kooperatīva valdes ieteikuma. Ja uzaicina mani, es piedalos, informēju par saimniecisko darbību, atbildu uz jautājumiem. Taču māju sapulces var notikt bez manas vai valdes priekšsēdētāja piedalīšanās, jo ir jautājumi, kas ir tikai dzīvokļu īpašnieku ziņā un pašiem izlemjami. Pie manis nonāk visi māju kopsapulču protokoli, tad arī uzzinu, kas sapulcē lemts, kādi darbi mājā jāveic.

Ar kopsapulcēm ir sarežģītāk, jo lielākā daļa dzīvokļu īpašnieku tās neapmeklē. Mums nav izveidojusies māju kopīpašuma pārvaldīšanas kultūra. Līdz ar to apsaimniekotājs pilnvērtīgi nevar veikt savas funkcijas. Domāju, ka tai vajadzētu būt arī valsts funkcijai – izglītot dzīvokļu īpašniekus, ka viņi ir saimnieki visā kooperatīvā, ne tikai dzīvokļa četrās sienās, bet arī kāpņu telpās, pagrabos, uz jumta, apkārtējā teritorijā, zemē zem mājas. Tā ir problēma ne tikai mums, bet visā valstī. Jebkuram apsaimniekotājam, gan profesionālai firmai, gan dzīvokļu kooperatīvam, jārēķinās ar dzīvokļu īpašnieku viedokli un prasībām, taču lemt spējīgu kopsapulci sasaukt ir grūti vai pat neiespējami, tāpēc daudzus lēmumus pieņemt nevar vai to pieņemšana kavējas. Tajā pat laikā jebkurš dzīvokļa īpašnieks civiltiesiskā kārtībā var apstrīdēt apsaimniekotāja organizētos izdevumus, kas neskaitās nepieciešamie (jumta remonts, logu iestiklošana kāpņu telpās), bet ir tā saucamie derīgie un greznuma izdevumi (smilšu sagāde rotaļlaukumos, iekšpagalmu asfaltēšana, melnzemes un zāliena sēklu iegāde…).

Tāpēc bieži vien valde riskē un pieņem lēmumus savas kompetences robežās par iekšpagalmu sakārtošanu, rotaļu laukumu labiekārtošanu. Kad iecere īstenota, lielākā daļa dzīvokļu īpašnieku ir gandarīti par paveikto. Lielākus remontdarbus katrai mājai saskaņojam kopsapulcē.

Pašlaik mums ir viens lielāks parādnieks, parāda atgūšana prasīs ilgāku laiku, jo pēc iepriekšējā īpašnieka nāves īpašumtiesības nav sakārtotas un mantinieks izturas bezatbildīgi. Ziema mūs lutināja ar siltu laiku, tāpēc parādnieku ir maz un parādi nav lieli.

Kooperatīva teritorija ir liela. Tāpēc daudz darba ir mūsu divām sētniecēm. Daudzi dzīvokļu īpašnieki vairāk uztraucas par sētnieču neizdarīto, bet nekad nevēršas pret piegružotājiem, neaizrāda bērniem un pieaugušajiem. Gadījās, ka Jaunajā gadā pa logu pat izmeta televizoru kā Itālijā. Kādu laiku neļāvu sētniecei savākt televizora atliekas, jo cerēju, ka vainīgajam pamodīsies sirdsapziņa. Taču tas nenotika. No viena nama nereti atkritumus solīdi maisiņos izmet pa logu.

Lielu problēmu sagādā lielgabarīta mantas. Daudz ko mums piegādā no tuvajiem garāžu kooperatīviem un privātmājām. Šķiet, ka tur dzīvo tik trūcīgi cilvēki, kas nevar atļauties atkritumus izvest par saviem līdzekļiem, bet nakts tumsā lavās ar savu nolietoto inventāru pie mūsu māju atkritumu tvertnēm, lai tur to atstātu un ietaupītu dažus latus. Šī ir visu apsaimniekotāju problēma, kaut daudzas firmas nodrošina atkritumu aizvešanu.

Par atkritumu izvešanu mums noslēgts līgums ar firmu ”Ragn Sells”, ar sadarbību esam apmierināti. Pagrabi ir pietiekami atbrīvoti no krāmiem, tas veikts pavasara lielajās talkās, kad iedzīvotājiem sagādājam lielgabarīta atkritumu konteinerus un nevajadzīgie priekšmeti tiek aizvākti. Pagrabi arvien mazāk tiek izmantoti kādreiz domātām vajadzībām. Retais audzē un vāc dārzeņus, konservē, gatavo krājumus ziemai. Daļai pagrabu nav vairs pat atslēgu. Jādomā, kā nevajadzīgos pagrabus turpmāk izmantot. Varbūt jātaisa dzīvokļi (smejas).

Mums ir savs santehniķis un remontstrādnieks. Par atsevišķu darbu veikšanu slēdzam līgumus ar firmām un individuālā darba veicējiem. Nesen noslēgts sadarbības līgums ar profesionālu celtniecības firmu, kas nodrošinās kvalitatīvu un savlaicīgu darbu veikšanu.

Aktuāls ir mašīnu stāvvietu jautājums. Mūsu teritorijā ir liela zaļā zona, kuru pilsētas dome neatļauj samazināt, lai ierīkotu stāvvietas. Tāpat jāievēro būvnormatīvi, kas nosaka, kādā attālumā no māju logiem tās var atrasties un cik automašīnām paredzētas. Automašīnu ir daudz, to darbināšana, īpaši ziemā no rītiem, pie tam ilgu laiku, traucē iedzīvotāju mieru.

Pagājušajā gadā vienā mājā nomainīti apkures sistēmas ventiļi, viena ņēma kredītu un nomainīja jumta segumu un visus kāpņu telpu logus, divām mājām atjaunotas betona apmales lietus ūdeņu novadīšanai, vienā namā kāpņu telpās iekārtots automātiskais apgaismojums. Divām mājām papildināts iekšpagalmu apgaismojums.

Dažkārt radies iespaids, ka kooperatīvā ir daudz neapmierināto. Taču īpaši neapmierinātos nevaru nosaukt, jo iedzīvotāji kļūst nemierīgi tad, kad viņiem ir kāda neatrisināta problēma (darbā, attiecībās ar tuviniekiem, veselībā). Tiklīdz problēma atrisināta, mainās viņu attieksme pret kooperatīva vadību. Ja kāds pazaudē darbu, nereti kļūst kā nervu kamols, meklē citus vainīgos. Ja darbs atkal atrodas, vairs nejaucas kooperatīva lietās un kļūst mierīgs. Neapmierinātības galvenie iemesli ir nepietiekams siltums dzīvokļos. Taču dažkārt vēlas siltu dzīvokli, bet paši neko nav darījuši, lai to siltinātu. Jāņem vērā, ka visas mājas savulaik celtas, nedomājot par siltuma taupīšanu, daudz kas tajās jāpārveido vai pilnībā jānomaina.

Iedzīvotāji dažkārt neapmierināti ar kaimiņu vai viņu bērnu uzvedību, par dzīvnieku turēšanas noteikumu neievērošanu, par netīrību kāpņu telpās, kaimiņu veiktajiem remontiem.

Birzes ielas mājā tika veikta siltināšana, ar to apmierināti visi nama iedzīvotāji. Šīs mājas iedzīvotāji mitinās lielākā komfortā nekā pirms tam. Maksa par viena kvadrātmetra apsildīšanu samazinājusies par 16 santīmiem.

Vajadzētu siltināt visas mājas, jo tas ir vienīgais veids, kā saglābt 70. un 80. gados celto dzīvojamo fondu. Kooperatīva pārvalde cenšas palīdzēt sapulču organizēšanā, iedzīvotāju informēšanā, taču lēmums par kredīta ņemšanu siltināšanai jāpieņem pašiem dzīvokļu īpašniekiem.

Mums ir laba sadarbība ar pilsētas domi, neesmu šeit sastapusies ar neatsaucīgiem darbiniekiem. Visus jautājumus esam nokārtojuši korekti. Sadarbojamies ar pašvaldības policiju, ja kaut ko neesam laikus un pareizi izdarījuši, pirms saņemam soda sankcijas, tiekam brīdināti. Uzskatu, ka tā ir pareiza prakse. Pa reizei kopā ar citiem apsaimniekotājiem tiekamies patērētāju interešu aizstāvības klubā ”Aizstāvis”, kur pārrunājam sasāpējušos jautājumus, dalāmies pieredzē. Nereti nākas sazināties ar kolēģiem pat citās pilsētās, kad pietrūkst padoma. Sadarbojamies ar ”Mājokļu aģentūras” speciālistiem Rīgā un Valmierā, apmeklēju viņu organizētos seminārus.

Nobeigumā vēlreiz gribu uzsvērt, ka mūsu kooperatīva darbā nav otras tik svarīgas problēmas kā siltumenerģijas taupīšana. Pierakstījis Verners Rudzītis

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
26

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
21

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
20

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
18

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
40

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Dzīve ar suni

13:00
30.04.2024
41

Pieņemt ģimenē suni ir atbildīgs lēmums, tam nav jātop emociju virpulī, bet gan ar prātu, apdomātu attieksmi. Vispirms ir jāapsver daudzi faktori, piemēram, vai ir pietiekami daudz finanšu resursu, lai nodrošinātu dzīvnieka veselību un labklājību.    Manam četrkājainajam mīlulim nesen radās veselības problēmas, un katrs ārstēšanās solis prasa diezgan lielus izdevumus. Svarīgi saprast, ka suns […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
25
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
37
Druva raksta:

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Sludinājumi