Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Neatsveramais palīgs – Zemessardze

Jānis Gabrāns
14:31
08.01.2021
10

Dzirdot vārdu “Zemessardze”, vispirms prātā nāk vīri un sievas kamuflāžas tērpos, ar ieročiem, mācībās kādā meža masīvā izspēlējot noteiktu karadarbības scenāriju.

Taču reālajā situācijā viņiem arvien vairāk jāiesaistās procesos, kad ierocis jānoliek malā un jānāk talkā sabiedrībai. Šis pandēmijas laiks tam ir uzskatāms apliecinājums. Arī 27. kāj­nieku bataljona karavīri un zemessargi sniedz atbalstu Valsts robežsardzei, Valsts policijai, sabiedrībai. Kā saka bataljona komandieris Normunds Zaviļeiskis, zemessargi taču paši ir sabiedrības daļa: “Paldies ikvienam, kurš gatavs nolikt malā ikdienas darbus, lai sniegtu atbalstu citām institūcijām. Ja valsts lēmusi, ka mums tur jābūt, mēs ejam un darām!”

Gadu mijas brīvdienās noteiktajās komandantstundās Latvijā vismaz 200 zemessargi un karavīri iesaistījās atbalsta sniegšanā Valsts policijai. Jau kopš decembra sākuma viņi sniedz atbalstu Valsts robežsardzei, kontrolējot uz Eiropas Savienības iekšējām robežām ieceļojošo personu elektronisko apliecinājumu jeb “covidpass” aizpildīšanu.

N. Zaviļeiskis saka, ka viņiem darba pilnas rokas, gadu mijas naktī patrulēšanā kopā ar Valsts policiju iesaistījušies pat 20 zemessargi: “Te svarīgi saprast, ka zemessargi, karavīri paši neveic patrulēšanu, neizmantojam ne ieročus, ne savu transportu, esam kopā ar Valsts policiju, lai atbalstītu viņus darbībā, vajadzības gadījumā iesaistoties situācijas atrisināšanā. Var teikt, esam viņu spēcīgā aizmugure, muskuļi, lai brīdī, kad nākas tikt galā ar kādu pārlieku agresīvi noskaņotu prasību pārkāpēju, varētu iet talkā. Tam jau esam, lai palīdzētu.”

Komentāros nereti lasīts par valsts policejiskajiem lēmumiem, ierobežojot cilvēku brīvu pārvietošanos, pulcēšanos, kāds pat norāda, ka ar komandantstundu jūtoties kā kara laikā. Šiem rakstītājiem, kuri bieži slēpjas aiz viltus profiliem, vispirms laikam vajadzētu saprast, ka noteiktie ierobežojumi nav tāpēc, lai valdošā vara sargātu sevi, kā tas būtu kara laikā, autoritatīvā režīmā, bet lai sargātu sabiedrību no neredzamā ienaidnieka. Pie mums komandantstundā nepatrulē ar ieročiem rokās, kā būtu kara laikā, kad šauj bez brīdinājuma. Skan varbūt neparasti, bet ar šiem ierobežojumiem tā sabiedrības daļa, kas apzinās situācijas nopietnību, klausa noteiktajām prasībām, jāsargā no tās sabiedrības daļas, kas ignorē visus ierobežojumus, tā izplatot vīrusu arvien plašāk. Bet patiesībā vajadzētu tik maz: ja visi kaut uz neilgu laiku iepauzētu, ļautu situācijai norimt, nevajadzētu ne mājsēdi, ne zemessargu iesaisti tās kontrolē. Taču tagad, kad zemessargi nevar pulcēties uz mācībām, viņi nāk talkā cīņā ar šo neredzamo ienaidnieku.

Patiesībā cīņa ar neredzamo ienaidnieku arvien vairāk ienāk zemessargu ikdienā, un jārunā ne tikai par vīrusu, bet arī par hibrīdkara draudiem, kas gadu no gada pieņemas spēkā. Te var citēt arī Zemessardzes Studentu bataljona komandiera pulkvežleitnanta Agra Liepiņa teikto, ka savā ziņā šī sadarbība komandantstundas kontrolē ir kā labs praktiskais treniņš hibrīdapdraudējuma situācijām: “Cīnoties ar šādiem draudiem, sadarbība ar Valsts policiju būs īpaši aktuāla, tādēļ šo uzdevumu izpilde mums ļauj daudz labāk vienam otru iepazīt un praksē noslīpēt sadarbību.”

Arī N. Zaviļeiskis atzīst, ka hibrīdkara aktivitāšu apjoms palielinās, līdz ar to arī viņiem nākas augt prasmēs: “Joprojām sekmīgi spējam pildīt uzdoto, jo kļūstam profesionālāki, spējam pielāgoties situācijai. Mūsu ikdienā arvien vairāk ienāk “neredzamā fronte”, tāpēc arī zemessargiem jābūt tam gataviem. Militārie zinātnieki jau definējuši, ka informatīvais lauks kļuvis par savdabīgu kaujas lauku, lai gan pirms desmit gadiem tas nebija pat iedomājams. Pa­saule mainās, mainās arī militārā joma, un mums jābūt gataviem arī informatīvajā kara laukā, kuru izmanto visas lielvaras, gan draudzīgās, gan nedraudzīgās. Pirms diviem gadiem notikušajās mācībās “Zobens”, kas risinājās pilsētā, cēsnieki redzēja, ka ne tikai skrienam pa mežiem, šaujam, bet arī iesaistāmies bāzes apsardzē, patrulējam ielās, veicam sabiedrības informēšanu. Tā arī tagad, pandēmijas apstākļos, sniedzam atbalstu, tikai, kā jau minēts, – bez ieročiem. Zemessardze ir gatava iesaistīties jebkurā krīzes situācijā, ja tiks dots tāds uzdevums. Esam kā skrūvīte kopējā mehānismā, saņemot uzdevumu, būsim gatavi rīkoties atbilstoši situācijai.”

Arī gaidāmajā nedēļas nogalē karavīri un zemessargi dosies talkā Valsts policijai un līdz pat ārkārtējās situācijas beigām turpinās atbalsta sniegšanu Valsts robežsardzei uz Eiropas Savienības ārējās robežas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi