Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Lauku cilvēki ir pamatīgāki

Druva
23:00
31.08.2007
4

Augusta beigās Prezidenta preses dienests Rīgas pilī rīkoja preses konferenci, kur uz reģionālo laikrakstu žurnālistu uzdotajiem jautājumiem atbildēja Valsts prezidents Valdis Zatlers.

– Kā jūs vērtējat ar reģionālās reformas saistīto procesu, kad tas tuvojas kulminācijai – Ministru kabineta lēmumam?

– Latvijā ir tādi novadi un pagasti, kuros ir pietiekams iedzīvotāju skaits un budžeta ienākumi, lai tie gribētu palikt patstāvīgi. Viņu intereses atšķiras no pagastiem, kuros nav pat tūkstoš iedzīvotāju. Protams, ka šie nelielie pagasti ir sabijušies, kas notiks pēc apvienošanas. Kategoriski būtu jāiebilst, bet nu jau par vēlu, ja novadu veidošanā virsroku gūst partijiskas intereses. Bet tam ir zāles. Kad reforma būs notikusi, mēs piedzīvosim pārmaiņas. Latvijā ir raksturīgi bieži mainīt partijisko piederību, vadošajiem darbiniekiem pieslienoties veiksmīgākajām partijām. No neveiksmīgām partijām bēg. To var uztvert kā sliktu parādību, bet var vērtēt arī kā demokrātisku procesu. Tas vairāk attiecas uz pilsētām. Lauku cilvēki ir pamatīgāki. Ja viņi pieķeras vienai vērtībai, tad vēlas pie tās palikt. Staigāšana no vienas partijas uz otru viņiem nav pieņemama.

– Pašvaldību lietu ministrs A.Štokenbergs, tiekoties ar pašvaldību vadītājiem, solīja, ka nevis ministrijā izdomās, kur ceļi ir svarīgāki, bet ministrija ieklausīšoties tajā, ko saka novadu un plānošanas reģionu pārstāvji. Vai tā notiks un ceļi kļūs labāki?

– Visos pagastos, kur esmu bijis, vienmēr piemin problēmas, ko sagādā sliktā stāvoklī esoši ceļi. Svarīgi saprast, vai konkrētais ceļš ir vajadzīgs vienai, trijām mājām vai diviem dučiem māju. Rūpīgi jāuzsver, kurš ceļš ir jāatjauno, un to vislabāk zina vietējie. Viņu pārstāvjiem jārunā ar a/s ”Latvijas ceļi”. Problēmas reizēm rodas no tā, ka pārstāvji baidās runāt, būt aktīvi un savu viedokli izteic tikai tad, kad jau ir par vēlu.

– Kā jūs vērtējat pašreizējo situāciju medicīnā, kad vienkāršajiem pacientiem grūti tikt pie ģimenes ārsta, bet vēl grūtāk pie speciālista, piemēram, traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā pie ārsta var pierakstīties tikai decembrī, uz dažu operāciju, ja grib izmantot apdrošināšanas polisi, rindā jāgaida gads vai vairāk.

– Valsts organizēta pieeja medicīniskai palīdzībai. Valsts nevar organizēt šo pieejamību, jo trūkst ārstu. Tā bija kļūda, ka 1990. gadā mēs deklarējām, ka ārstu ir par daudz. Tas neattaisno notiekošo šodien. Pie ārstiem, kuri strādā privātpraksē, pacienti var piekļūt ātrāk, bet arī šī sistēma sāk buksēt, veidojas rinda. Mēs neviens vairs neticam valsts izveidotai veselības aprūpes sistēmai. Neticība spiež meklēt izeju. Neticība noved pie privātārsta. Veselības ministrijai jāpārskata, kā organizējama ārstu pieejamība, it sevišķi laukos, ņemot vērā to ārstu skaitu, kāds ir tagad.

Manuprāt, jāorganizē daudz vairāk speciālistu izbraukumu. Ja valsts speciālistiem maksātu vismaz tikpat , cik var nopelnīt ārstu privātpraksē, tad būtu pietiekami daudz ārstu un pakalpojumi būtu pieejami. Ja ne no Rīgas, tad no Valmieras speciālistiem vajadzētu rīkot izbraukumus uz laukiem. Tas ir Veselības ministrijas darba organizācijas jautājums.

-Jūs esat izteicies, ka lielāku uzmanību pievērsīsiet izglītībai.

-Praktizējošo pedagogu pārmetumi ir taisnīgi – mēs neredzam izglītību kā vienotu sistēmu. Mums ir programmas, moduļi, ducis reformu. Tajā jūklī pazūd skaidrais skats – kā izglītosim savus bērnus. Taču pats svarīgākais ir izaudzināt jauno paaudzi, kas nāks mūsu vietā. Tāpēc izglītība būs joma, kurai veltīšu lielāku uzmanību.

– Jūs esat skolnieka tēvs. Kādas ir jūsu bažas pirms 1. septembra?

– Skolēnu drošība uz ielām un ceļiem, atgriežoties no laukiem un atpūtas pastāvīgajās dzīves vietās. Man rada bažas arī tas, kā jaunā paaudze aizvadīs vakarus lielpilsētās, ja turpat netālu ir spēļu zāles, ir pieejamas narkotikas.

-18. augustā jūs apmeklējāt Cēsis, kur tikāties ar pilsētas skolu direktoriem. Kāds jums radās iespaids par cēsnieku spēju piedāvāt kvalitatīvu izglītību?

– Sarunas laika pārliecinājos, ka Cēsīs ir labas skolas, ka tās pirms jaunā mācību gada ir pilnībā nokomplektētas. Daudzi vecāki no laukiem ved savus bērnu mācīties uz Cēsīm. Tas ir panākums. Skolu direktori zina, ko viņi grib panākt, daudz ko izdarījuši paši. Tas ir labs piemērs.

Skolotāji spiesti tērēt diezgan daudz laika, lai pierādītu, ka viņš ir skolotājs – dažādas atskaišu formas un pārbaudes. Manā uztverē vienīgais kritērijs skolotāja darbam ir sekmes, ko skolēni ir ieguvuši centralizētajos eksāmenos. Ja rezultāti ir labi, tad skolotājs ir labs. Ļaujiet viņam strādāt ar bērniem, nevis papīriem. Vienmēr būs tādi skolotāji, kuriem vajag palīdzēt un ieteikt. Par to runāju ar izglītības un zinātnes ministri Baibu Rivžu. Pirmkārt, pārbaužu sistēma ir jāvienkāršo. Otrkārt, ministrijai ir jārada apstākļi, lai skolotājiem, kuri pagaidām nav tik kvalificēti, tiktu dota iespēja papildināties, nevis piespiest to darīt obligāti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi