Trešdiena, 8. maijs
Vārda dienas: Staņislavs, Staņislava, Stefānija

Kādus svētkus svinēsim?

Jānis Gabrāns
06:24
27.06.2022
7

Šodien ir vasaras saulgrieži, kā vēstīts kalendārā, plkst. 12.14 sākas vasara. Ik pa laikam Saeimā kāds deputāts nāk ar iniciatīvu atzīmēt arī latviskos svētkus – saulgriežus, citus, ko svinēja mūsu senči.

Pirms četriem gadiem deputāts Askolds Kļaviņš ierosināja 23. un 24. jūnijā svinamo Jāņu vietā atzīmēt astronomiskos saulgriežus, kas ir pāris dienu agrāk. Viņa priekšlikums pēc priekšvēlēšanu laikam tipiskām emocionālām diskusijām tika noraidīts, bet tagad, atkal priekšvēlēšanu laikā, ideja par saulgriežu svinēšanu atgriezusies parlamentā.

Vairāki deputāti iesnieguši priekšlikumu izdarīt likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” grozījumus, ka latviskās dzīvesziņas gadskārtas – Meteņus, Lieldienas, Ūsiņus, Jāņus, Māras, Apjumības, Mārtiņus un Ziemassvētkus – atzīmē atbilstoši saulgriežiem, astronomiskā Saules gada noteiktajās dienās.

Idejas galvenā virzītāja ir Saeimas deputāte Eva Mārtuža, kura cita starpā norādījusi, ka Jāņu diena ir kristiešu iedibināta, jo gribējies noniecināt īstos latviskos svētkus. Viņasprāt, saulgrieži ir svēts un svinīgs rituāls, kas ir dzīvs, skaists, radošs un Latviju cildinošs.

Viņa izstrādājusi divus likumprojektus, kuri balstīti Satversmes preambulā, kas uzsver, ka “Latvijas identitāti Eiropas kultūrtelpā kopš senlaikiem veido latviešu un lībiešu tradīcijas, latviskā dzīvesziņa, latviešu valoda, vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības”. Viens paredz jau minētos grozījumus likumā    “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”. Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka vēsturiski ir nostabilizējušies astoņi svētku dienu posmi: Meteņi no 3.febru­āra līdz 8.februārim; Lieldienas no 20.marta līdz 23.martam; Ūsiņi no 5.maija līdz 9.maijam; Jāņi no 19.jūnija līdz 24.jūnijam; Māras no 4.augusta līdz 8.augustam; Apjumības no 19.septembra līdz 23.septembrim; Mārtiņi no 4.novembra līdz 7.novembrim un Ziemassvētki no 19.decembra līdz 24.decembrim.

Piedāvātās izmaiņas nostiprinātu latviskās dzīvesziņas tradicionālos gadskārtu svētkus, palielinātu latvisko pašapziņu un pozitīvi iespaidotu latviskas Latvijas spēku, konsolidētu iedzīvotājus pilnveidot un tālāk attīstīt latvisku Latviju.

Saeimas deputāts Jānis Butāns “Druvai” norādīja, ka arī atbalstījis šo ieceri, jo gadskārtu tradīcijas vienmēr likušās svarīgas: “Nav pat jāskatās tālā senatnē. Laikā, kad Latvija vēl nebija atguvusi neatkarību, kad baznīcai bija tikai sekundāra loma, latviskās tradīcijas bija ļoti dzīvas. Atceros, bērnudārzā bija šo tradīciju atzīmēšana, tolaik Ziemassvētkus un Lieldienas svinējām citos datumos nekā šobrīd. Lielu ieguldījumu šo svētku izpratnē man deva arī Jānis Kalniņš, kultūrvēstures pasniedzējs Vidzemes Augstskolā, kurš mācīja par latviskajām svinamajām dienām, uzsverot, ka latviešiem saulgrieži ir galvenie svētki.

Tagad esam pieraduši, ka Lieldienas svin tad, kad to atzīmē kristīgā pasaule, kas saistīts ar Kristus augšāmcelšanos, bet piemirstam, ka latviešiem Lieldienas ir laiks, kad diena kļūst garāka par nakti, kas mūsu senčiem bija ļoti nozīmīgs laiks. Tāpēc man likās, ka šīs svētku dienas būtu ierakstāmas kalendārā kā atzīmējamās dienas. Nevis kā svētku dienas, bet kā atzīmējamās, lai tiem, kam tas ir svarīgi, redzētu, ka šīs dienas nav aizmirstas, kaut arī tās nesakrīt ar kristiešu svētkiem. Jo patiesībā jau šīs tradīcijas tiek piekoptas: gan folkloras kopas to dara, notiek pasākumi Brīvdabas muzejā, ir svētki arī bērnudārzos.”

Deputāte E. Mārtuža arī norādījusi, ka nepieciešams atsevišķs Dzīvesziņas likums, kas nostiprinātu katra vēsturiskā novada paražas un ieradumus. Lietuvā līdzīgs likums darbojoties jau kopš 2000. gada. Viņa skaidro, ka latviskā dzīvesziņa ir latviešu tautā izkopta unikāla kā nacionālās, tā arī tradicionālās kultūras vērtība, kura atbilst ES lozungam “Vienoti daudzveidībā”. Deputāte teic: “Vienoti daudzveidībā varam būt arī savā Latvijā, jo katram novadam ir savas īpašas paražas un “garša”.”

Vēl viens no deputātes E. Mārtužas ierosinājumiem skar Reliģisko organizāciju likumu, lai dievturiem piešķirtu tādu pašu statusu kā citām konfesijām: katoļiem, luterāņiem, pareizticīgajiem.

J. Butāns skaidro, ka dievturi pozicionējas kā latviskā reliģija un būtu tikai godīgi, ja arī šī reliģija tiktu nostiprināta likumā: “Viņi darbojas, pastāv, un kāpēc gan latviešiem nevarētu būt sava reliģija? Manuprāt, arī tas ir latviskās identitātes stiprināšanas jautājums.

Protams, ir jautājums par šo grozījumu virzību, ļoti iespējams, ka šajā Saeimā vēl grozījumi varētu netikt pieņemti. Taču ceru, ka izdosies pavirzīties uz priekšu, lai ir konceptuāls atbalsts pirmajā lasījumā.”
J. Butāns gan norāda, ka grozījumos, kas saistīti ar atzīmējamām dienām, varētu veikties grūtāk, jo “Saskaņas” deputāti uzreiz nāks klajā ar priekšlikumiem par pareizticīgo Ziemassvētkiem, kas arī būtu jāieliek kalendārā kā svinamās dienas. Ir skaidrs, ka diskusijas vēl būs plašas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
29

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
23

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
20

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
19

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
41

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Dzīve ar suni

13:00
30.04.2024
41

Pieņemt ģimenē suni ir atbildīgs lēmums, tam nav jātop emociju virpulī, bet gan ar prātu, apdomātu attieksmi. Vispirms ir jāapsver daudzi faktori, piemēram, vai ir pietiekami daudz finanšu resursu, lai nodrošinātu dzīvnieka veselību un labklājību.    Manam četrkājainajam mīlulim nesen radās veselības problēmas, un katrs ārstēšanās solis prasa diezgan lielus izdevumus. Svarīgi saprast, ka suns […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
25
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
21
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
41
Druva raksta:

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Sludinājumi