Pirmdiena, 6. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Bez apstiprināta budžeta bremzējas attīstība

Sarmīte Feldmane
10:21
03.12.2018
2

Aizvien dzīvojam bez jaunās valdības. Kamēr vien 13. Saeimā ievēlētās partijas nespēs to izveidot, strādās iepriekšējās Saeimas apstiprinātā Ministru prezidenta Māra Kučinska valdība. Ne viens vien teicis – lai tikai strādā, darba jau netrūkst. Taču ir būtiskas lietas, ko tā vairs nedrīkst darīt.

Pēc Finanšu ministrijas indikatīvā laika grafika līdz 20.novembrim bija jābūt pieņemtiem visiem lēmumiem, kas attiecas uz nākamā gada budžetu, bet 11.decembrī budžeta likumprojektu pakete bija jāiesniedz Saeimā. Tā kā patlaban nav zināms, kad varētu izveidot un apstiprināt jauno Ministru kabinetu, nav arī skaidrības, kad 2019.gada budžets tiks pieņemts. Visticamāk, ne jau šogad, un 2019.gads Latvijā sāksies ar valsts pagaidu budžetu, kad finansējums tiks aprēķināts pēc vidējā finansējuma šā gada vienā mēnesī.

Katrs gads sākas ar kādām pārmaiņām, reformām, kuru īstenošana atkarīga no tā, kādu budžetu pieņems Saeima. Lai valsts arī pēc jaunā gada varētu pildīt savus uzdevumus, kamēr nav pieņemts jaunais budžets, likums paredz darbu turpināt pēc iepriekšējā gada valsts budžeta. Ja tā būs, visiem, kam šā gada vidū valsts paaugstinājusi algas vai pabalstus, janvārī naudas kļūs mazāk.

Skolotāji zaudēs septembrī apstiprināto algu palielinājumu, savukārt mediķi joprojām nesaņems pilnu samaksu par virsstundām. Tas pats attieksies uz pensiju indeksāciju. Savukārt Valsts prezidents, kuram algu katru gadu nosaka valsts budžeta likums, atalgojumu nesaņems vispār. Tāpat valsts nevarēs izpildīt Satversmes tiesas spriedumus gan par tiesnešu un prokuroru algu palielināšanu, gan par virsstundu apmaksu mediķiem. Samazinātos arī piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par otro un katru nākamo bērnu, jo arī tās tika ieviestas 2018. gada vidū, nevis sākumā.

Latvijā pagaidu budžets līdz šim ticis apstiprināts divas reizes – 1999. un 2003.gadam, kad Saeima bija izteikusi neuzticību valdībai. Savukārt pārējos, to­starp Saeimas vēlēšanu gados, budžets ir pieņemts laikus un stājies spēkā 1. janvārī. Savulaik finanšu ministrs Andris Vilks sacījis: “Savlaicīgai budžeta pieņemšanai ir būtiska nozīme valsts attīstības un finanšu ilgtspējas nodrošināšanā, un kavēšanās var bremzēt valsts ekonomisko attīstību. Tāpat ir svarīgi uzsvērt, ka budžeta apstiprināšanu vērtē arī starptautiskās reitingu aģentūras, piešķirot valstij attiecīgu kredītreitingu, jo galvenā valsts finanšu dokumenta apstiprināšana raksturo valsts spēju sekmīgi vadīt publiskās finanses.”

Kā pašvaldību ikdienu janvārī ietekmēs neziņa par gada budžetu? Zināms, ka nākamgad pēc prognozēm lielākajai daļai naudas būs nedaudz mazāk. Ie­dzīvotāju paliek mazāk, samazinās deklarēto iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ko saņem pašvaldība.

Laimis Šāvējs, Jaun­piebalgas novada domes priekšsēdētājs: “Janvārī parasti sapņu pilis nebūvē. Pašvaldībai ir konta atlikums. Nav plānots palielināt algas. Galvenais – lai pašvaldība varētu izpildīt savas funkcijas un sniegt iedzīvotājiem pakalpojumus. To nodrošināsim. Ikdienā ne­domājam, kā naudu tērēt, bet saprātīgi izlietot.”

Likums paredz, ka pašvaldības savus gada budžetus apstiprina ne vēlāk kā divus mēnešus pēc valsts budžeta pieņemšanas Saeimā.

“Pašvaldībai vietējo projektu īstenošanai, dažādām aktivitātēm naudas nebūs. Būs jāiemācās pateikt nē, jo ļoti daudz atbalstām dažādas iedzīvotāju iniciatīvas, aktivitātes. Nevarēsim to atļauties. Jārēķinās, ka nākamgad budžets būs mazāks. Vai tiks pildīts tas, ko apņēmās tagadējā valdība –dotācijas pieaugumu pašvaldībām, lai kompensētu iedzīvotāju ieņēmumu nodokļa samazināšanos,- nav zināms.

Politiķi daudz runā par algām. Vai būs kādas izmaiņas? Paš­valdībā vidējā alga nav tūkstoš eiro mēnesī. Aizvien grūtāk ir atrast darbiniekus sociālajā dienestā. Kādas algas būs pirmsskolas pedagogiem? Tie ir jautājumi, kas svarīgi gan darbiniekiem, gan domei, kurai jāvērtē, ko var atļauties. Neskaidrību ir ļoti daudz,” viedokli pauž Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte un uzsver, ka, protams, nekas traģisks nenotiks, būs izdzīvošana, bet attīstība novadā tiks piebremzēta.

Domājot, kā risināt nākamā gada budžeta pieņemšanas problēmas, valdība aicinājusi parlamentu pieņemt likuma par budžetu un finanšu vadību grozījumus. Ar tiem tiktu risināti problēmjautājumi, kas saistīti ar jomām, kuru finansēšanai budžeta pieņemšanas aizkavēšanās dēļ patlaban nav paredzēts nepieciešamais līdzekļu pieaugums.

“Mūsu uzdevums, lai patiešām parlaments apstiprinātu likuma grozījumus. Lai parlaments nepateiktu, ka šī ir pagaidu valdība, kurai mēs neuzticamies. Šis, mūsuprāt, ir labākais variants, lai lēmumu pieņem paši jaunie deputāti, bet tas ir sagatavots – iespējami labākais, kādu šajā situācijā var izdarīt. Mēs vienkārši rekomendējam ar to iet uz priekšu,” skaidroja premjers Māris Ku­činskis.
Saeimai, protams, pašai jālemj gan par valdību, gan valsts naudu nākamā gada tēriņiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
14

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
17

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
12

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
13

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
12

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
36

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
8
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
13
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi