Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vai nevar bez pazemošanas?

Sandra Trēziņa
13:45
12.02.2024
6

Pēdējos mazliet vairāk nekā 30 gados ne tikai Latvija, visa pasaule dzīvojusi nemitīgos pārmaiņu vējos. Latvijā, šķiet, tie visnežēlīgāk pluinījuši lauku teritorijas. Un grūti pateikt, vai sabiedrība, tie, kam teikšana un vara, tos vējus mēģinājusi kaut kā ierobežot vai, gluži pretēji, nolikusi pa pūtienam visu, kas viņiem traucē dzīvot atbilstoši “laikmeta prasībām”.

Pārmaiņas, attīstība, protams, ir nenovēršams, likumsakarīgs process. Skaidrs, ka pēc kopsaimiecību sabrukšanas lauku saimniekošanā notika un aizvien notiek pārmaiņas, lauki aizvien meklē savu īsteno vietu un lomu, sijā vērtības, kurām palikt, no kurām atteikties. Skaidrs nav vien tas, vai tam jānotiek tik sāpīgi, pat nežēlīgi, pazemojoši, kā tas notiek šobrīd. Un, manuprāt, tieši šobrīd, kad pasaule apkārt kļūst arvien nemierīgāka, arvien vairāk interešu pārstāvēšanā tiek izmantoti visnežēlīgākie līdzekļi, mūsu mazajai Latvijai būtu jāsakļauj visi pirksti vienā dūrē, lai pasaules vētras mūs neaizrautu katru uz savu pusi. Tā vietā redzam pavisam ko citu: cilvēki laukos ne tikai netiek sadzirdēti, viņi netiek pat uzklausīti. Kāds nolemj, ka laukos nevajag pastu, skolu, labu ceļu, un process sākas. Vai tas tādēļ, ka laukos ļaudis nav vajadzīgi, kādam traucē īstenot kaut kādus vēl nezināmus mērķus?

It kā negribētos ticēt, vēl mazāk – izplatīt sazvērestības teorijas -, bet ja nu kādam tieši tas ir vajadzīgs: iznīcināts identitātes kodols, vienveidīga masu domāšana, vienviet sapulcināts, izteikti snobisks, bet viegli vadāms ļaužu pulks. Atliek tikai…

Šobrīd, par laimi, apturēta pasta nodaļu slēgšana, piebremzēts skolu likvidēšanas process, jo tā “masa” ir mazliet satrakojusies. Cilvēki laukos protestē pret pasta nodaļu slēgšanu, lauksaimnieki pulcējas protesta akcijās, lauku skolu kolektīvi, piedzīvojot kārtējo valdības izdomājumu, sadodas rokās un dzied valsts himnu. Tās pašas valsts, par kuru šo skolu skolotāji ar lepnumu un mīlestību runā vēstures, literatūras, mūzikas, audzināšanas un citās stundās, par kuru iestājas skolas, novada un valsts pasākumos. Tās pašas valsts, kuras pārvaldītāji, plivinot mistiskās izglītības kvalitātes karogu, nemitīgi atgādina: jūs taču esat muļķi, paskatieties, kādi rezultāti eksāmenos, parēķiniet, cik jūs izmaksājat! Un ja par mācību rezultātiem, kas izteikti procentos: jo uz mazāku daudzumu rēķina, jo procenti lielāki. Pietiek vienā 10 skolēnu klasē būt vienam nesekmīgam skolēnam, tie būs jau 10%, kamēr 30 skolēnu klasē 3%. Kam par labu tāda rēķināšana?

Ir, protams, jāpiekrīt acīm redzamajam, ka skolēnu skaits sarūk, bet nevaru piekrist, ka lauku skolotāji strādā nekvalitatīvāk, ka to uzrāda eksāmenu rezultāti. Šo argumentu kārtējo reizi izmanto, lai apklusinātu lauku skolās strādājošos, lai viņus pazemotu, noniecinātu.

Nu nebūs lauku bērniem tādu vidējo rezultātu mācībās, olimpiādēs, eksāmenos (ar izņēmumiem, protams), kādi ir pilsētu skolu audzēkņiem. Ir taču skaidrs, ka atlase un konkurence šajās iestādēs atšķiras. Jā, lauku vide bērnus, iespējams, mazāk orientē intelektuālām darbībām, vairāk fiziskām aktivitātēm; cilvēkiem, bērnu vecākiem laukos ir cits dzīves stils, cits informatīvais lauks, ierobežotākas iespējas, un tas ir tikai normāli! Tādēļ katra lauku skolas skolēna mācību olimpiādē iegūtā 8., 9. vai 10.vieta ir augsta vieta (un mēdz jau būt arī 1., 2. un 3.) , līdzīgi kā kādam no mazās Latvijas nākušam sportistam lielo valstu konkurencē izdodas kļūt pamanāmam. Tad sakām – viņš ieguvis augsto 8.vietu! Un varu roku likt uz sirds, apgalvojot, ka daudzu jo daudzu lauku pamatskolu beidzēju apliecībās ir pamatīga viņu skolotāju darba sviedru deva, jo viņi pilda arī privātskolotāju lomu (neoficiāli, pēc brīvas gribas, bez samaksas), ja tas vajadzīgs, jo te patiešām pamanīts un svarīgs ir katrs skolēns, arī tas – no pilsētas atbēgušais/izstumtais.

Vai manu vai! Gandrīz aizmirsu par valdības cēlo mērķi – visiem vienādas iespējas kvalitatīvas izglītības iegūšanai! Un tas taču būšot tik vienkārši: autobusos iekšā, uz skolu prom. Lielajās, 30 un vairāk skolēnu, klasēs būs ilgi gaidītā kvalitāte, jo tur taču būs labāki skolotāji. Lai arī tie paši, kas atnākuši no likvidētajām lauku skolām. Tikai tagad viņiem nevajadzēs īpaši pūlēties, vien āda jāuzaudzē biezāka. Novadīs savu stundu, ja būs, kas klausās, ja nebūs, nocīnies ar disciplīnu, bet aldziņu saņems lielāku. Tie skolēni, kam svarīgs rezultāts, meklēs (cik ir tādu, kas to dara jau sen, nav pētīts, bet dzirdēts gan daudz) privātskolotāju. Un viss it kā kārtībā. Varbūt kritīsies apguves procenti eksāmenos? Nav problēmu! Samazināsim prasības! Par to, kā mazliet atšķirīgos lauciniekus uzņems un pieņems pilsētnieki, kā pieaugs mobinga gadījumu skaits, skolu neapmeklējošo skaits, šoreiz izteikties būs par garu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
21

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi