Vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāji skolēnu rudens brīvlaikā guva iespaidus un informāciju kopīgā braucienā uz Latgali. Šādu iespēju piedāvāja metodisko apvienību vadītājas Digna Bicāne un Brigita Zēmele. ”Mūsu profesionālās intereses ir tik tuvas, ka varam viens otru papildināt. Sadarbība ar Dignu bija ļoti patīkama. Mūsu kopīgi rīkotais pieredzes apmaiņas brauciena maršruts bija veiksmīgs,” pastāstīja B.Zēmele. ”Jutos gandarīta, ka kolēģi mums pilnībā uzticējās, ļāva sevi palutināt un izbaudīja brauciena divas dienas.”
Uz Daugavpili un Līvāniem devās 34 Cēsu rajona pedagogi. Pēc brauciena metodiskās apvienības vadītājas saņēma skolotāju labas atsauksmes un pateicību par doto iespēju smelties pieredzi, daudz redzēt un atpūsties.
Daugavpils mākslas vidusskola, kura apvieno arī bērnu mākslas skolu un Latvijā vairāk pazīstama ar nosaukumu Saules skola, Cēsu skolotājus pārsteidza ar daudzveidību un kvalitāti. ”Tā ir jauka mākslas oāze, kurā Daugavpils jaunā paaudze apgūst mākslas izpratni. Bija vērts uzzināt, kā šajā skolā organizē ikdienas darbu,” pastāstīja D.Bicāne. ”Pārliecinājāmies, ka ļoti daudz mākslas norisēs izmanto modernās tehnoloģijas, skola veicina starptautiskus projektus, paplašinot audzēkņu un pedagogu iespējas. Tādējādi paplašinās arī mākslinieciskais redzējums. Skola dod arī iespēju mākslu sasaistīt ar dzīvi, māku piedāvāt savu radošo darbu.” Skola apvieno vairāk nekā 400 audzēkņus, dažādu tautību bērnus, kas veiksmīgi integrējušies, jo mācības notiek latviešu valodā.
Daugavpils universitāte piedāvā izglītības programmas mākslas pedagogiem, ir arī maģistrantūra. Rezultāts redzams Daugavpils vidusskolas pedagogu darbā. Radoša pieeja un ideju bagātība. Cēsnieki apskatīja kolāžas – no dažādiem materiāliem veidotus mākslas darbus, kompozīcijas, papīra plastiku, šūtos apģērbus, tekstilizstrādājumus.
”Daugavpils skolotāji rādīja arī autortehnikā tapušus zīmējumus uz stikla, kuri atgādina vitrāžas, bet autortehnikas noslēpumu gan negribēja izpaust,” sacīja D.Bicāne. ” Jutām Daugavpils skolotāju lielo lepnumu par savu pilsētu. Mūs uzņēma ļoti viesmīlīgi. Tā kā bijām braukuši tālu ceļu, tad skolotāji atrada laiku, lai parādītu pilsētu.”
Tā nu skatīts iespaidīgais Daugavpils cietoksnis, samērā nesen atklātā Daugavpilī dzimušā, pasaulē pazīstamā mākslinieka Marka Rotko daiļradei veltītā ekspozīcija, ko daugavpilieši iecerējuši vēl paplašināt. M.Rotko ir lielisks paraugs, kā sarežģītas lietas parādīt vienkārši – tā dēvē šī mākslinieka rokrakstu, viņa darbus abstrakcionisma manierē.
Netālu no Daugavpils atrodas Sventes muiža, televīzijas seriālā ”Neprāta cena” redzētā vieta, kas atrodas pagasta necilā centrā un ļoti kontrastē ar tā apkārtni. Muižā var novērtēt, ar kādu pietāti šis vēstures piemineklis atjaunots. Tagad tajā atrodas viesnīca. Sventes muižas īpašnieku vaļasprieks ir kara lietas, skolotāji ielūkojās kara lietu muzejā, kurā ir ne tikai ieroči, bet arī bruņu tehnika. Neizmantota palikusi iespēja pabraukt ar tanku.
Nākamā diena veltīta Līvāniem un amatniecībai. Paliekošu iespaidu atstāja Līvānu mākslas un amatniecības centrs. ”Guvām vēsturisku ieskatu Latgales amatniecībā. Līvānu skolotāja, amata meistare Maija Kulakova dalījās pieredzē, pati sēdās pie stellēm. Mājturības skolotāji jautāja par pieredzi amatniecībā. Izvērtās diskusija. Skolotājiem bija iespēja aplūkot senās Viļumsona stelles, kas ir liels retums, varējām atvērt seno skapi, kurā saglabāta pagājušo gadu mode, pamalt miltus dzirnavās,” pastāstīja B.Zēmele. Brauciena dalībnieki aplūkojuši arī jaunākos daiļamata meistaru darbus, tai skaitā Latvijā garāko, nesen austo 94 metrus garo jostu, no dabas materiāliem veidotus priekšmetus, sākot no rotaļlietām, beidzot ar apģērbiem.
Iespaidi turpinājušies Līvānu stikla fabrikā, apskatot stikla trauku rašanās tehnoloģisko procesu, kurš ir sarežģīts, iespaidīgs un roku, darbs, stikla priekšmetu ekspozīcijas zāli, kurā redzami fabrikas ziedu laikos tapušie izstrādājumi. Daudzi no tiem Latvijā labi pazīstami. ”Skolotājiem bija iespēja iegūt arī stikla izstrādājumus, lai pēc tam tos padarītu oriģinālus apgleznojot, aplīmējot, īstenojot radošas idejas,” iegūto novērtēja B.Zēmele.
Mācību priekšmetu skolotāju metodisko apvienību vadītājas uzsvēra, ka brauciena rīkošanā skolotāji saņēmuši Cēsu rajona padomes izglītības pārvaldes atbalstu. ”Tas ir nozīmīgs priekšnoteikums, lai visi skolotāji, kuri vēlas, varētu piedalīties pieredzes apmaiņā, kas notiek ārpus Cēsu rajona,” uzsvēra D.Bicāne. ”Šādu braucienu ieguvums ir ne tikai emocionālie iespaidi, bet arī iespēja salīdzināt un novērtēt to, kā mēs strādājam un kā skolās strādā citur Latvijā. Skaidrs ir viens, ka Cēsu rajona pašvaldības ļoti daudz darījušas, radot apstākļus izglītības darbiniekiem, tas veicinājis skolēnu sasniegumus mācību priekšmetu apguvē.”
Komentāri