Arī izglītības iestādes piemin pirms 30 gadiem pieredzēto Barikāžu laiku. Sociālā medija “Facebook” plašumos redzams, ka ne mazums skolu Latvijā, tostarp arī vēsturiskajā Cēsu rajonā, visiem pieejamajiem līdzekļiem cenšas sasniegt savus audzēkņus ar stāstu par tik īpašajām dienām valsts vēsturē.
Lielākoties gan tas notiek attālinātā formātā, pedagogiem veidojot tematiskus uzdevumus un diskusijas tiešsaistes mācību stundu plānā vai arī sagatavojot materiālus un iedvesmojošus foto, lai skolēniem raisītu pārdomas. Atgādināsim, ka vēl šonedēļ vismazāko – 1.-4.klašu – audzēkņi bauda pagarināto ziemas brīvlaiku, bet pārējie skolēni mācās attālināti, tikai speciālo izglītības programmu audzēkņiem ir atļauts mācīties klātienē. Tamdēļ Mores pamatskolā trešdien izdevies neliels sirsnīgs pasākums pie pašu kurta ugunskura, lasāms iestādes feisbuka konta publikācijā. Pamatskolā tradicionāli arī iepriekš ir notikuši barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi – iespēju robežās tas īstenots arī šogad. Attālinātajā saziņā ar pamatskolēniem gan klases, gan vēstures stundu laikā pedagogi demonstrējuši video materiālus un dalījušies savās atmiņās par Barikāžu laika notikumiem. Savukārt bērnudārzniekiem un speciālās izglītības programmas audzēkņiem gan bija tā iespēja izbaudīt Barikāžu laika atmosfēru pie ugunskura, sildoties ar tēju un iestiprinoties ar pīrādziņiem. Ar bērniem un jauniešiem atmiņās par barikādēs piedzīvoto dalījies arī skolas darbinieks Guntars Alksnis.
Cēsu Pilsētas vidusskolā (CPV) savukārt izveidots unikāls fotogrāfiju stends, kur iemūžināti mirkļi no barikāžu dienām. Šo fotogrāfiju autors ir Henrijs Melbārdis (1935.-2008.), un tās glabājušās CPV skolotājas un bibliotekāres Antras Kalniņas ģimenes arhīvā. Savukārt skolas mājaslapas un “Facebook” profila viesiem piedāvāts neliels virtuāls ieskats vēsturiskajās dienās. Arī vidusskolēni aktīvi ķērušies pie izpētes – tīmeklī publiskots fragments no 11.klases audzēkņu sagatavotās atmiņu dienasgrāmatas, kur vēsturiskās fotogrāfijas papildinātas ar jauniešu apkopotajām atmiņām un citātiem.
Izvērstāku vēstījumu mājaslapā publicējusi Vecpiebalgas vidusskola. Pēc piesātināta, taču ne pārāk gara stāstījuma par konkrētajās dienās notikušo, šeit jauniešiem rodama arī informācija par to, kā 30 gados valstiskā mērogā pieminētas barikādes: piemiņas zīmju piešķiršanas sākums, Barikāžu muzeja izveide, piemiņas vietu atklāšana un grāmatas izdošana. Līdzīgi kā citās skolās, arī Vecpiebalgas vidusskolā vēstures un audzināšanas stundās rosinātas sarunas un attālināti citam ar citu notikusi dalīšanās ar tematiskajām prezentācijām, kā arī audzēkņi pārbaudījuši savas zināšanas par šo laiku īpašā krustvārdu mīklā. Lai gan skolēnu mācību iestādē nav, gaisotnes radīšanai pie skolas izveidots iespaidīgs ugunskurs – šoreiz vientuļš, tomēr tieši tāds tas iemūžināts šajā īpašajā gadadienā.
Komentāri