Skolēniem paredzēto brīvpusdienu kompensēšana kļuva aktuāla jau pirmās ārkārtējās situācijas nedēļās, kad pērn pavasarī mācības notika attālināti.
Katra pašvaldība īstenoja nedaudz atšķirīgu pieeju. Kā patlaban, kad atkal visa vecuma skolēni mācās attālināti, pašvaldības organizē brīvpusdienu kompensēšanu?
Cēsīs jau apgūto pārtikas paku sagatavošanu un piegādi iztraucēja valdības pārsteidzīgā rīcība, vienā dienā ziņojot, ka 1.un 2.klašu skolēni mācīsies klātienē, bet nākamajā šo informāciju atsauca. Uzņēmuma “Žaks-2” pārstāve Solveiga Drīle, kura ir atbildīga par ēdināšanu Cēsu apkaimes skolās un bērnudārzos (uzņēmums apkalpo vairākus desmitus izglītības iestāžu Latvijā, tostarp 11 atrodas Cēsīs un Priekuļu novadā), apliecināja – tāpat kā vairāki citi skolu ēdinātāji, arī “Žaks-2” produktus bija pasūtījis un jau saņēmis, bet samērā lielajam uzņēmumam atradās glābiņš. Piegādātie dārzeņi nogādāti pirmsskolas izglītības iestādēm, kur “Žaks-2” nodrošina maltītes, jo bērnudārzi strādā. Bakalejas produkti, protams, ir uzglabājami ilgāku laiku, un gaļa tobrīd bijusi tikko atvesta, atlika vien sadalīt un noglabāt saldētavās. “Sliktāk gan būtu bijis, ja, piemēram, gaļa būtu jau kādu brīdi pastāvējusi,” atzina ēdināšanas speciāliste, vienlaikus arī veltot līdzjūtīgu komentāru ēdinātājiem, kuri strādā vienā vai divās skolās bez iespējas novirzīt iegādāto pārtiku citam objektam.
Runājot par pārtikas pakām, SIA “Žaks-2” darbiniece apstiprina, ka darba ritms iegājies un īpašas pārmaiņas nav plānotas. Atbilstoši vienas dienas pusdienu izmaksām tiek aprēķināta pārtikas pakas iespējamā vērtība un pārtikas tehnologi katrai izdalīšanas reizei izveido produktu sarakstu. S.Drīle, kura organizē paku sagādi mūspusē, teic, ka līdz šim no reizes uz reizi mainījusies tikai kāda piektā daļa paku satura. Šonedēļ gan esot bijusi krietni atšķirīgāka produktu izvēle, taču par iemesliem pārmaiņām viņa nezināja teikt.
1.-4.klašu bērniem pārtikas pakas tiek veidotas ik pa divām nedēļām. Lai arī joprojām nav zināms, kad sākumskolēni varētu atgriezties klātienē, tomēr skaidrs, ka viņi, visticamāk, būs pirmie. Arī 5. un 6.klašu audzēkņiem līdz gadumijai produkti tika izsniegti ik pa divām nedēļām, pēc tam lemts – reizi mēnesī. Savukārt vecāko klašu izglītojamajiem visu šo laiku produktu paka tiek aprēķināta par mēnesi.
“Druva” novērojusi, ka ik pa laikam no iestāžu administrācijām un pedagogiem vecāku virzienā tiek sūtīti atgādinājumi izņemt pārtikas pakas. Arī S.Drīle apstiprināja, ka reizēm gadās pat lūgt pedagogus individuāli sazināties ar vecākiem, jo viņai nav pieejas skolēnu ģimeņu kontaktinformācijai. Taču situācijas pat vienas pilsētas skolās ir ļoti atšķirīgas. “Kur skolas jau no paša sākuma uzņemas koordinēt paku sadali, tur nenoliedzami izdodas ātrāk.”
Pārgaujas novadā pavasarī tika izmēģināta pārtikas iegādes talonu izsniegšana ģimenēm, bet tagad tiek nodrošinātas tikai pārtikas pakas. Ņemot vērā pusdienu izmaksas dienā (1,42 eiro), mēneša produktu komplekta vērtība grozās ap 28 eiro. Pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Anita Kalniņa patlaban izvēlēto ceļu atzīst par optimālu variantu. Sākotnēji ar talonu izdali gājis sarežģīti, kā arī ne vienmēr par tiem iegādāti saimes galdam noderīgākie produkti. Taču tagad, kad vien tiek no rīta izziņots, jau līdz pusdienas laikam teju visas pakas ir izņemtas. Šeit visiem skolēniem paku sagāde notiek reizi mēnesī, nākamā gaidāma jaunnedēļ. A.Kalniņa arī slavē ēdināšanas uzņēmuma darbu, veidojot produktu komplektus, kuros ir dažādas produktu grupas, tostarp dārzeņi, zaļumi, piena produkti, arī par tematisku iepriecinājumu tiek padomāts, piemēram, decembrī pakā bijusi piparkūku mīkla.
Jaunpiebalgas novads, kur vēl rudenī vecākajiem skolēniem tika piegādātas siltās pusdienas, no jaunā gada tomēr izlemts izsniegt pārtikas pakas, pastāstīja vidusskolas direktors Arnis Ratiņš. “Lai apgādātu pilnīgi visus skolēnus no 1. līdz 12.klasei, vajadzētu sarežģītu loģistiku, varbūt organizēt pat sešas septiņas mašīnas, ” pieļauj iestādes vadītājs, piemetinot – nenoliedzami, arī piegādes izmaksas ietekmējušas izvēli. Pārtikas pakas skolēniem tiekot veidotas ik pa divām nedēļām. Vienu pusdienu izmaksas ir 1,5 eiro, līdz ar to mēnesī skolēni saņem produktus vidēji 30 eiro vērtībā.
Vienīgi Raunas novadā visiem skolēniem joprojām tiek piegādātas siltās pusdienas, katrs audzēknis uz porcijas izsniegšanas vietu ierodas vien kādu minūti pirms noteiktā laika. Vēl janvāra nogalē Raunas vidusskola audzēkņiem publiski atgādinājusi par precīzu ierašanos noteiktajā izdales punktā, par ko no vecākiem un arī pēcāk skolas organizētajā audzēkņu aptaujā sabiruši pateicības vārdi pavārēm, šoferiem un brīvprātīgajiem palīgiem.
Komentāri