Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Skolotāju pieredze: materiāli jaunajam mācību saturam

Līga Salnite
16:49
07.03.2021
8

Kā pedagogi risina izglītības reformas rēbusu – konceptuāli jauna skatījuma sniegšanu skolēniem, izmantojot jaunus, vecus vai pašu radītus mācību materi­ālus?
No šī mācību gada Latvijas vispārējā izglītībā oficiāli sākās pilnveidotā – kompetenču pieejā balstītā – mācību satura iedzīvināšana. Pakāpeniskās mācību pieejas pārmaiņas sāktas 1., 4., 7. un 10.klasē. Situācija katrā disciplīnā iezīmējas atšķirīga, tomēr vismaz vienas izjūtas vienojušas teju visu priekšmetu pedagogus mūspusē – sākotnējs apjukums, iepazīstoties ar radikālajām pārmaiņām mācību vielas tematiskajā izkārtojumā.

Amatas pamatskolas direktors Valdis Nītiņš, kurš kolēģa ilgstošas darbnespējas kārtā iejuties arī ģeogrāfijas skolotāja “ādā”, situ­āciju ar pieejamajiem materi­āliem jaunā satura pasniegšanai vērtēja kā “diezgan kritisku”. “Saturs vairs nekādi nesakrīt ar līdzšinējo grāmatu 7.klasei,” apstiprina V.Nītiņš, paskaidrojot, ka, piemēram, apgūstot hidrosfēru globālā mērogā, vienlaikus paredzēts izzināt tieši Latvijas specifiskos datus. Jaunās ģeogrāfijas grāmatas izdevies iegādāties vien februārī. Pirmais pusgads pavadīts, meklējot atbilstošus materi­ālus un taustoties “uz aklo”.

Amatas pamatskolas vadītājs gan uzteic platformā “soma.lv” pieejamos materiālus, kur tēmas sakārtotas atbilstoši jaunajam redzējumam, kā arī resursu vietni “maconis.zvaigzne.lv”. Tomēr, viņaprāt, nevar mācību avotus balstīt tikai digitālajā vidē, nākas iegādāt jaunās grāmatas. Tas savukārt izrādījies sāpīgi finansi­ālajā ziņā, ģeogrāfijas mācības izdevuma cena bijusi ap 15 eiro. Nelielā skolā ar 15 bērniem klasē un vēl skolotāja eksemplāru komplekts prasa pat vairāk nekā 200 eiro. “7.klasē ir teju desmit mācību priekšmeti,” piemetina direktors, apliecinot līdzjūtību lielākām skolām par gaidāmajiem izdevumiem. Turklāt viņš arī nav pārliecināts, ka jaunais saturs un līdz ar to arī tam pielāgotie materiāli pēc pāris gadiem netiks atzīti par neveiksmīgu eksperimentu. Lai nu kā – V.Nītiņš pauž cerību, ka “Skola2030” izprot, kādu mērķu vārdā viss notiek un ka pārmaiņu process kopumā tomēr izdosies.

Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) vēstures, politikas un tiesību, kā arī sociālo zinību skolotāja Inese Sīmane “Druvai” atzina – viņasprāt, tieši vidusskolas programma vēsturē mainījusies visvairāk. Mācību priekšmets, vienkārši izsakoties, pārprofilēts kā “Politika ar piemēriem no vēstures”. Materiālu risinājumus nākoties meklēt pašiem, jo atbilstošu mācību grāmatu nav. Raunas vidusskolas direktors un Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas metodiķis, arī vēstures pasniedzējs Edgars Plētiens turpretī atzīst, ka pagaidām nav saskāries ar fundamentālām satura pārmaiņām, jo vēsturē strādā ar 7.klasēm. Taču, atsaucoties uz kolēģu pausto, viņš atklāj, ka ir skolotāji, kuri mulst no jauninājuma attiecībā uz reliģijas izpratnes iekļaušanu vēstures saturā. “Nevis mācīt hronoloģiskā taisnē, bet mērķis ir skolēnam izskaidrot, kāpēc šīs reliģijas cilvēcei ir vajadzīgas, kādēļ tās savā ziņā ir arī līdzīgas,” stāsta E.Plētiens, piekrītot, ka diskusijās par šādām tēmām arī pašam pedagogam jāstāv stingri uz abām kājām. Tomēr, vaicāts par mācību materiālu nepieciešamību citos priekšmetos, Raunas vidusskolas direktors uzsver, ka ir atļauts joprojām izmantot visus līdzšinējos materiālus. “Uzticos skolotāju lēmumam, ja teiks, ka šis ir jēdzīgs mācību līdzeklis, ko var izmantot stundās, tad arī tajā varēs ieguldīt līdzekļus.”

Atšķirīga pieredze ir vēl citu priekšmetu skolotājiem. Piemēram, angļu valodā jau līdz šim izmantoti starptautiski atzīti mācību materiāli un zināšanu testi, kuros valodas lietojums raudzīts caur kompetencēm. Savukārt CVĢ bioloģijas skolotāja Inita Kriškāne uzskata, ka pārmaiņas ir radikālas. Viņa min piemēru par tēmu “Ķermeņa sega”, kurā apvienota augu un dzīvnieku valsts, iesaistīts arī cilvēks. Pieredzējušajai pedagoģei gan ir risinājums jauno mērķu radītajiem šķēršļiem, izmantojot un pielāgojot jau pašas iepriekš izstrādātos mācību materiālus.

“Skola 2030” mājaslapā rodams, ka pedagogu atbalstam top saskaņoti, pēctecīgi izstrādāti mācību satura materiāli: priekšmetu un kursu programmas, mācību līdzekļu paraugi un diagnosticējošie darbi. Taču uzsvērts, ka paraugi nav obligāti, tiem ir ieteikuma raksturs. “Tāpat kā līdz šim, arī turpmāk skolotājs var turpināt izmantot mācību grāmatas un daudzveidīgus citus resursus, kas jau ir skolu un skolotāju rīcībā,” teikts projekta vietnē, norādot, ka jaunie pamatizglītības un vidusskolas standarti ir par pieejas un akcentu maiņu mācību procesā (vidusskolā – arī par modeļa maiņu), mazāk – par jaunu apgūstamo saturu. Tas gan neattiecas uz no jauna ieviestajiem mācību priekšmetiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
11

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
270
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
105

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
133

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi