Cēsu akordioniste uzņemta Karaliskajā Mūzikas akadēmijā Londonā, tomēr “ieejas biļete” mācību iestādē izrādās neaptverami dārga. Jauniete gan nezaudē cerību un ar draugu un paziņu palīdzību uzsākusi finansējuma vākšanas kampaņu.
Alise Siliņa ir Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas abituriente, kurai vēl priekšā noslēguma eksāmeni, taču vienlaikus jau garantēta vieta prestižā mācību iestādē Londonā. Šo Karalisko Mūzikas akadēmiju absolvējusi arī pasaules slavu iemantojusī Latvijas akordioniste Ksenija Sidorova. Cēsu jaunajam talantam pat apsolīta stipendija (7000 sterliņu mārciņu, kas ir ap 8000 eiro), tomēr ar to nepietiek, lai segtu izsapņoto studiju izmaksas.
Stipendiju akadēmija piešķīrusi pēc Alises decembrī izturētā iestājpārbaudījuma, taču tieši Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) šoreiz dramatiski ietekmējusi jaunās mūziķes izredzes tur mācīties. Līdz ar breksitu studiju maksa ES valstu iedzīvotājiem šogad palielinājusies 2,5 reizes, viena gada studijām Karaliskajā akadēmijā vajag 24,3 tūkstošus mārciņu, aptuveni 28 tūkstošus eiro. Vēl jāņem vērā studenta dzīvošanas izmaksas – aptuveni 12,5 tūkstoši mārciņu (14,4 tūkstoši eiro) gadā. ES iedzīvotājiem nu ir liegta pieeja studiju kredītiem Lielbritānijā, savukārt kopš pērn marta arī Latvija vairs neizsniedz kredītus studijām ārzemēs.
Alisei gan solīts zināms atbalsts no Cēsu vietvaras, ar nelieliem ziedojumiem viņu atbalstījuši arī draugi un tuvinieki, kā arī jauniete plānojusi vērsties Valsts kultūrkapitāla fondā. Taču līdztekus meitenes draugi un līdzjutēji no Cēsu Sv.Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes Lote un Rihards Šteini atklājuši finansējuma vākšanas kampaņu. Par sākotnējo mērķi kampaņas autori izvirzījuši 50 tūkstošus eiro, ar to jaunietei nodrošinot visu pirmo un vēl lielāko daļu no otrā mācību gada.
Aptuveni pusotras nedēļas laikā ziedojumu vākšanas platformā Alises atbalstam no 421 ziedotāja visā pasaulē saņemti 10 tūkstoši eiro un ārpus tās izdevies savākt vēl aptuveni četrus tūkstošus eiro. Nu ir sasniegti aptuveni 20% no izvirzītā mērķa. Sperts nozīmīgs solis, un saņemti laba vēlējumi ceļam uz sapni, par ko Alises draugi un tuvinieki sociālo tīklu kontos izsaka sirsnīgu pateicību. Tomēr pat pirmā studiju gada segšanai vēl nepieciešama gana liela summa.
Jauniete gan apliecinājusi, ka plāno pieteikties vēl citām stipendijām, arī jau mācību laikā sākt pelnīt, pārējo studijām nepieciešamo cenšoties nosegt saviem spēkiem.
A.Siliņa ar akordeona spēli nodarbojas kopš desmit gadu vecuma un jau trīspadsmit gadu vecumā starptautiskā konkursā izcīnījusi augstāko žūrijas novērtējumu – “Grand Prix”. Līdztekus neatlaidīgam darbam sekojuši arī citos konkursos gūti panākumi.
Iestāties Karaliskajā Mūzikas akadēmijā Londonā ir bijis jaunās akordionistes mērķis jau vairākus gadus. Meiteni saista ne tikai piedāvātā studiju programma, bet arī iespēja mācīties pie akordeona nodaļas pedagoga Kuena Mjureja, kurš pazīstams ar izteikti individuālo pieeju savu audzēkņu attīstībai. Šis pasniedzējs savā nodaļā uzņemot tikai tos audzēkņus, kuros saskata potenciālu, lai varētu veltīt daudz laika un uzmanības viņu personīgajai attīstībai. Līdz ar to akordeona nodaļa akadēmijā arī ir ārkārtīgi maza – aptuveni pieci akordeonisti visā augstskolā.
Komentāri