Trešdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Aelita, Gastons
weather-icon
+12° C, vējš 3.43 m/s, A-DA vēja virziens

Abrenes robežas

Druva
00:00
27.01.2007
17

Latvijas valdība, aktualizējot jautājumu par Latvijas un Krievijas robežlīgumu, līdz šim publiski izrādījusi, ka svarīgākais tai ir pēc iespējas ātrāk ”notirgot” Abreni, nevis domāt par zaudējumiem un ieguvumiem, ko šis darījums varētu nest.

Aigara Kalvīša valdības lolotais robežlīguma noslēgšanas plāns paredz atsaukšanos uz abām valstīm pieņemamu juridisku dokumentu – 1991. gada 21. augustā pieņemto Konstitucionālo likumu ”Par Latvijas Republikas valstisko statusu”. Uz šo dokumentu, 1991. gada 28. augustā atzīstot Latvijas neatkarību, atsaucās arī Krievija. Savukārt dokumentā ir atsauce uz 1990.gada 4.maija deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, kurā savukārt ir atsauce uz 1920. gada miera līgumu. Tādējādi netieša atsauce uz Latvijas brīvvalsts laika dokumentu ir, Krievija neiebilst un līgumu varam parakstīt. Savukārt atteikšanos no Abrenes pēc būtības paredz 1997. gadā parafētais robežlīgums, par to nekādu bēdu, atliek vien dokumentu parakstīt.

Par Abreni tiešām nav vairs ko daudz diskutēt. Labējo spēku izteikumi, ka mums nepieciešams tāds līgums, lai pie jautājuma par Abrenes neatdošanu Krievijai kādreiz būtu iespējams starpvalstu līmenī vēl atgriezties, nav uzskatāmi par nopietniem, jo tad jau visus būtiskos jautājumus varētu risināt, atstājot to risināšanu uz vēlākiem laikiem. Latvijai ir nepieciešama skaidra pozīcija Abrenes jautājumā. Jāņem vērā gan tas, ka Abrenē atrodas dzelzceļa mezgls, kas to padara par stratēģisku vietu, gan arī tas, ko par atrašanos Latvijas vai Krievijas teritorijā domā paši abrenieši (vai kāds par to ir painteresējies?). Tāpat atcerēsimies Krievijas un citu valstu teritoriālos strīdus un pamācīsimies, ka piekrišana Krievijas noteikumiem nav obligāta.

Pastāvošajā situācijā atteikšanās no Abrenes diez vai būtu uzskatāma par lielu vēsturisku kļūdu – bet tikai jautājumā, ja mēs Abreni nevis atdosim, bet iemainīsim, pārdosim. Tomēr, ja Latvijas valdība domā, ka šie pāris procenti pusaizaugušas Latvijas teritorijas mums nav vajadzīgi, tas nenozīmē, ka mums par visu vari un pēc iespējas ātrāk no tās jātiek vaļā.

Aigara Kalvīša valdība kā ar nez kādu sasniegumu lepojas, ka tai ir padomā stratēģija robežlīguma noslēgšanai. Tomēr šī stratēģija nozīmē tikai to, ka aizpērn līgumam pievienotā deklarācija ir atsaukta un atrasts pašmāju lietošanai derīgs iegansts, lai nebūtu nepieciešams atsaukties uz 1920. gada Latvijas un Krievijas miera līgumu. Krievija robežlīgumu bija gatava parakstīt arī 2005. gadā, un tikai paskaidrojošās deklarācijas pievienošana no šī soļa lika atteikties. Tas nozīmē, ka, deklarāciju atsaucot, nav šķēršļu, iespējams atsākt līguma parakstīšanas procesu.

Savukārt joma, kurā tiešām būtu nepieciešami panākumi, proti, starpvalstu diplomātija, pašlaik palikusi vien pielīšanas līmenī. Tas, ko pašlaik ir nepieciešams iegūt – konkrētas garantijas par to, ko Latvija iegūs, ja atteiksies no Abrenes. Uz Ventspili sāks plūst nafta? Nebūs šprotu tirgošanas un citu ar aizdomām pret Latvijā ražotu pārtiku saistītu ierobežojumu? Spriežot pēc amatpersonu publiskajiem izteikumiem, Latvijas puse dzīvo cerībās, ka viss būs labi, ka mums ar Krieviju attiecības ies uz augšu straujos tempos, ka tirdzniecības sakari paplašināsies un, kas zina, varbūt arī prezidents Vladimirs Putins reiz ciemos atbrauks.

Taču tā vietā, lai prasītu, kāds mums labums, ja robežlīgumu noslēgsim un Abreni atdosim, ārlietu ministrs Artis Pabriks pauž vien vēlmi Krievijai piedāvāt tādu līguma variantu, kas ”tai būtu pieņemams”. Viņš norāda – ja Latvija tagad Krievijai pieprasītu atdot Abreni, valsts ”nokļūtu izolācijā un nesaņemtu citu valstu atbalstu”. Taču ne jau par Abrenes atdošanu vairs ir runa. Runa ir par to, kam ir nepieciešama šī steiga, kādā vēlamies ”pa lēto” notirgot savu teritoriju, pretim nesaņemot neko konkrētu. Paši redzējām, ka nenoslēgtais robežlīgums netraucēja Latvijai tapt uzņemtai ne Eiropas Savienībā, ne NATO. Savukārt Krievijai nenoslēgtais robežlīgums gan traucē – kaut vai bezvīzu režīma noslēgšanai ar Eiropas Savienību. Arī Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere komentārā laikrakstam ”Diena” norāda, ka mums neviens nespiež robežlīgumu noslēgt tieši tagad, savukārt EP 2005. gada 26. maija ziņojumā ”Par ES – Krievijas attiecībām” tieši Krievija ir tā, kas tiek mudināta aktīvāk piedalīties robežlīguma noslēgšanā.

Tas viss liek domāt, ka bēdīgi slavenās ”beigta ēzeļa ausis” saņemt Latvija ir izvēlējusies pati.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
37

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
37

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
38

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
42

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
35

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
66

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
8
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
16
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
38
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
41
2
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]