Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kūla ir dabas bagātība

Druva
23:00
19.04.2007
1

Latviešu valodas vārdnīcā rakstīts tā – “kūla: pērnā gada zāle”. Šim paskaidrojumam varētu pievienot: “un ikgada bioloģiskais pieaugums, kas parādās brīvajās dabas teritorijās.” Tātad kūla vienmēr bijusi, ir un būs, tā ir pamata izejviela, kas izveidojusi auglīgo, lauksaimniecībā izmantojamo melno zemi ar humusa saturu. Kūla ir dabas bagātība, kas sadegot vai sapūstot papildina substrātu jauniem augiem un mikroorganismiem.

Cilvēki iemācījušies dabas resursus izmantot labi vai nepiemēroti. Kā mēs izmantojam kūlu? Labi, ja no tās iegūstam ekonomiskus labumus, slikti, ja mūsu rīcība rada zaudējumus. Skaidrs un pilnīgi saprotams ekonomisks jautājums, kas simtiem reižu apspriests. Kūlas dedzināšana vienmēr novedusi pie ekonomiskās krīzes, ekonomikas sabrukuma, pie nabadzības un pie bada. Tas noticis visur un visos cilvēces vēstures posmos, vienalga, vai mēs skatāmies uz Āfriku, Austrāliju, Āziju, Ameriku, Eiropu vai tikai uz Latviju.

Pasaulē absolūti pierādīts, ka vislabāk nodzēstais ugunsgrēks ir tas, kas nav noticis. Jo visiem ugunsgrēkiem vienmēr ir ne tikai smagas ekonomiskās sekas, bet arī traģiskas – tādas, kurās zaudējumi ir nenovērtējami un neatgriezeniski.

Kūlas dedzināšana attaisnojama tikai tad, ja to dara pilnīgi kontrolēti un ar pilnīgi attaisnotu ekonomisku pamatojumu. Tā, piemērām, lai iegūtu vajadzīgos pelnus, tos izmantojot kā mēslojumu apsaimniekotas augsnes skābuma pazemināšanai.

Bībelē rakstīts, ka septītajā gadā apstrādāto zemi jāatstāj atmatā, tas ir, lai to pēc tam uzartu un augsnes virskārtu samaisītu ar kūlu. Tas ieteikts kā mēslošanas un uzirdināšanas veids, lai zeme labāk uzelpo. Šāda metode uzlabo dzīvās ķēdes labklājību un augsnes auglību.

Tur, kur ir kūla, zeme atrodas dabas spēku rokās, bet tas, ka kūla parādās tur, kur kādreiz bija apstrādāti lauki, nozīmē, ka iestājusies sociālā krīze divos virzienos. Pirmām kārtām tas liecina, ka zemnieki vai nu izmiruši, vai iedzīti vienaldzībā, kuras pirmais rezultāts ir nabadzība un nespēja apkopt zemi. Kūlas dedzināšana tiek izmantota kā tīrīšanas līdzeklis vai arī notiek kā dabas katastrofa ar visām no tā izrietošajām briesmīgajām sekām. Sadeg arī ēkas, uguns aprij visu, kas gadās priekšā tās baisajā skrējienā… Pat cilvēkus.

Otrs apstāklis, kas pierāda ar kūlas dedzināšanu saistīto sociālo krīzi, ir stāvoklis, kad lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir latifundistu vai spekulantu rokās, kuri gaida izdevīgo brīdi, lai piepildītu savu maku. Cits nekas viņus neinteresē. Viņi, gribot vai negribot, pārvēršas par nozieguma līdzdalībniekiem, jo īpašumiem degot, ir apdraudēts viss, kas var sadegt tuvumā un tālumā vēja dzītās postītāja liesmās.

Nevienā valstī, nekur pasaulē kūlu nevar atstāt, pamest nejaušības riska rokās, jo tas, kas var notikt, notiks! Vienmēr būs lētāk kūlu savākt un lietderīgi izmantot, nekā segt izdevumus, kas saistās ar ugunsgrēku nodarītiem postījumiem. Kūlu var samalt un izmantot kā mēslojumu. Kūlu var saspiest klucīšos (briketēs), izmantojot par kurināmo. Kūlu var lietot biodegvielas ražošanā. Vienalga, cik tas maksātu, tas vienmēr būs ekonomiski izdevīgāk un lētāk, nekā tās gaužās asaras par nodarītajiem zaudējumiem laukos, mežos, māju īpašumos un mirušiem, iznīcinātiem augiem, dzīvniekiem un pat cilvēkiem.

Jautājums ir neizbēgams: kas samaksās par kūlas savākšanu? Kamēr kūla būs, pirmais maksātājs ir valsts, tās budžets. Vai valsts no sava budžeta jau tagad nemaksā ugunsdzēsējiem par kūlas ugunsgrēku nodzēšanu? Vai nebūtu pareizāk, izdevīgāk un lētāk maksāt kūlas savācējiem un pārstrādātājiem? Latvijas likumos jau noteikts, ka jāmaksā tiem, kuri savus īpašumus pametuši atmatā, tiem, kuri domā tikai par savu labklājību, kuri spēlē veiklu spekulantu lomu, uzsēdušies uz bagātības un gaida, kāds izdevīgums viņiem no gaisa nokritīs. Te vārds sakāms pašvaldībām, un labi piemēri šinī jomā mums jau ir.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
22

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi