Aizvadītajā nedēļā Valsts policija apliecināja gatavību arī šogad pievērst uzmanību centralizētajiem eksāmeniem, lai novērstu valsts līmeņa pārbaudījumu uzdevumu nopludināšanu. Preventīvie pasākumi eksāmenu norises periodā tiks īstenoti sadarbībā ar Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāvjiem.
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska aģentūrai LETA iepriekš atzinusi, ka likumsargi katru gadu konstatē centralizēto eksāmenu prettiesiskus izpaušanas gadījumus pirms to norises. Pērn sākti četri kriminālprocesi par centralizēto eksāmenu prettiesisku izpaušanu, visos izmeklēšana jau pabeigta, tie nodoti prokuratūrai. 2018.gadā kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrā savukārt nodots viens kriminālprocess par šāda veida noziedzīgu nodarījumu, bet 2017.gadā – divi.
Lai gan skaitliski uz visu valsti tas var nešķist daudz, tomēr šādu gadījumu atklāšana no gada uz gadu likusi likumsargiem saglabāt eksāmenu uzraudzīšanas praksi. Lai novērstu vēsturiski līdzīgu gadījumu atkārtošanos, policija pirms eksāmena vai tā norises laikā izlases kārtībā pieļauj iespēju ierasties jebkurā skolā. Tāpat tikšot reaģēts gan uz saņemto operatīvo informāciju, gan ņemta vērā iepriekšējo gadu pieredze. Valsts policija gan uzsvērusi, ka preventīvo pasākumu mērķis ir ne tikai novērst eksāmenu satura prettiesisku izpaušanu pirms to norises, bet arī brīdināt atbildīgās personas par drošības pasākumu ievērošanu. Šogad centralizētajos eksāmenos ir vēl iestrādāts papildu drošības elements, kas uzdevumu publicēšanas gadījumā ļaušot vieglāk identificēt pārkāpēju.
Turpretī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) pirmdien izplatījusi paziņojumu, kurā kategoriski iebilst pret policijas klātbūtni eksāmenos. Arodbiedrība uzskata, ka pēkšņa likumsargu parādīšanās skolā skolēniem var palielināt stresu un negatīvi ietekmēt arī eksāmenu rezultātus. Organizācija savā vēstulē uzsver – Valsts policijas uzskaitītie kriminālprocesi ir tikai daži gadījumi, “ļoti mazs procents no visām izglītības iestādēm, kurās tiek organizēti centralizētie eksāmeni”. Kā pietiekamu drošības un godprātības regulējumu LIZDA vērtē Ministru kabineta noteikumus par valsts pārbaudījumu norises kārtību, jo tajos minēti eksāmenu novērotāji, kuri var būt gan no VISC, gan arī pašvaldību norīkoti citas izglītības iestādes pedagogi vai izglītības pārvaldes atbildīgie darbinieki. Spēkā esošajā regulējumā minēto novērotāju pienākumos jau ir uzraudzīt eksāmenu norises atbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Līdz ar to LIZDA nav skaidrs, kādēļ eksāmenu norisē jātērē vēl papildu valsts resursi un jāiesaista policija. “Vai tiešām par maz darba gan VISC, gan policijai? Dažu pedagogu dēļ šāda ambrāža,” publiski pausto par preventīvajām pārbaudēm komentē LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga. Atbildot par solītajām pārbaudēm, viņa ironiski piedāvā – varbūt pedagogi varēs aicināt policistus stāvēt blakus politiķiem, kad viņi balso, nepildot spēkā esošus likumus? “Atraduši lielākos noziedzniekus – pedagogus. VISC neuzticēšanās un metodes ir “apbrīnojamas”. Drošībai ir jābūt, bet tā jānodrošina citādi,” pārliecināta LIZDA priekšsēdētāja, neslēpjot neizpratni, kāda tad loma paliek novērotājiem. “Šāda VISC un Valsts policijas akcija ir klaja neuzticēšanās skolēniem un pedagogiem, Izglītības un zinātnes ministrijas padotības un pašvaldības kontrolējošām institūcijām, novērotājiem un pedagoga profesijas prestiža graušana,” iespaidā par notiekošo dalījās LIZDA vadītāja. I.Vanaga uzskata, ka “eksāmeniem ir jābūt svētkiem un bez policijas klātbūtnes”.
Komentāri