Visbiežāk ģimenes ārstus izsauc pie bērniem un pusaudžiem, kuriem ir augsta temperatūra un gripas pazīmes.
Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti informē, ka valstī turpinās gripas epidēmija un Latvijā ar gripu slimo vismaz seši tūkstoši iedzīvotāju. Galvenokārt saslimuši un ārstējas bērni vecumā līdz 15 gadiem, bet vismazāk slimo iedzīvotāji, kas vecāki par 65 gadiem. Tas ir likumsakarīgi, jo tieši vīrusa izplatības laikā mediķi mudina mazus un lielus pēc iespējas izvairīties no sabiedriskajām vietām, lai nekontaktētos ar saslimušajiem. Pensijas vecumā to ir vieglāk izdarīt.
Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripu saslimušie izjūt nepatīkamāk, tāpēc gripas epidēmijas laikā pat pieckārtīgi pieaug cilvēku vēršanās pēc medicīniskās palīdzības. Vai mediķi ar darbu tiek galā?
“Mums ir jātiek galā. Bijušas dienas, kad ārste devusies 29 mājas vizītēs un pieņemšana ieilgst pat pēc septiņiem vakarā. Bet ārste apkalpo katru pieteikto mājas vizīti. Mums nav situāciju, kad laika trūkuma dēļ pie kāda pacienta neaizbrauktu. Tikko ārste devās pie gadu veca bērniņa, kuram ir augsta temperatūra, lai vecākiem nav ilgi jāuztraucas,” skaidroja ambulatorā māsa Gunta Čekstere, kura strādā dr. Liepiņas ģimenes ārstes praksē, bet piebilda, ka pacientiem būtu jācenšas mazliet izprast situāciju. Pēdējās trīs nedēļās mājas vizīšu un slimnieku skaits, kuri meklē ģimenes ārsta palīdzību, ir krasi pieaudzis. Mājas vizīšu skaits pat desmitkāršojas, salīdzinot ar mēnešiem, kad nav vīrusu infekciju. “Ja mājas vizīti piesaka sešos vakarā, tad tomēr tajā dienā pie pacienta netikšu. Mājas vizīte ir jāpiesaka līdz pulksten trijiem, bet savus pacientus esmu lūgusi, lai to dara līdz pusdienlaikam, tad iespējams visiem palīdzēt,” paskaidroja ģimenes ārste Teika Bērziņa, kura pārsvarā dakterē mazos pacientus.
Mediķi ar izpratni izturas pret to, ka ne vienmēr vecākiem iespējams pareizi novērtēt bērna pašsajūtu, tāpēc jāzvana ārstam, lai saņemtu medicīnisko aprūpi. Tajā pašā laikā prātā palikuši gadījumi, kad vecāki izturas bezatbildīgi.
“Bija gadījums, kad paziņoja par bērna augstu temperatūru, sliktu pašsajūtu, bet, kad ārsts steidzīgi ieradās, tad izrādījās, ka puikam ir 37 grādi, viņš sēž pie datora un spēlē spēlītes,” tā Gunta Čekstere, bet Teika Bērziņa piebilda: “Vecāki kopā ar pusaudzi atnāk uz ambulanci, paskatās, ka daudz citu bērnu gaida rindā, dodas uz māju un izsauc mājas vizītē. Runa pat nebija par mazu bērniņu, bet 17 gadus vecu puisi. Un vēl mājas vizītēm jātērē vairāk laika arī tāpēc, ka cilvēki neizprot, kāpēc jānorāda precīza dzīvesvieta, adrese, dzīvokļa numurs. Ārdurvis slēgtas ar kodu. Mums jāskrien no vienas kāpņu telpas uz citu.”
“Druva” ģimenes ārstu praksē aptaujāja arī pāris vecākus, kuru atvases šajās dienās pārslimo vīrusu infekcijas.
“Santai bija gripa, bet ārstējāmies mājās. Sazvanījos ar ārstu, nopirku zāles, un dienu no dienas kļuva labāk. Tagad atnācām atrādīties, vai varam nākamajā nedēļā atkal doties uz skolu,” sacīja Dagmāra Ščegļiņeca. Dvīnītēm Kellijai un Reičelai nav bijusi gripa, bet augšējo elpceļu saslimšana, tāpēc vienai no meitenītēm ir dziļāks klepus, un abas sūdzas par sāpošām austiņām.
“Meitenes iet bērnudārzā, un tā slimošana mums sanāk bieži. Gandrīz katru mēnesi jāsatiekas ar ārstiem. Mums nekad nav bijis problēmu tikt pie ģimenes ārstes vai sagaidīt dakteri mājās,” vērtēja Ginta Šķēle.
Cēsu mediķi uzsver, ka ļoti satraukties par to, ka plosās un plosīsies gripas epidēmija, nevajag. Brīvdienās jādodas svaigā gaisā, jālieto silti dzērieni, jāēd augļi un dārzeņi, var palietot kādu bišu produktu vai
kombinētos vitamīnus, un jāgaida marts, kad ierasti gripas un citas vīrusu saslimšanas iet mazumā. Mediķi arī uzsver, ka gripa tomēr ir vēsā laika slimība, bet tuvākajā nedēļā sola februārim neierastu siltumu visā valstī.
Komentāri