Aizvadītais gads Cēsu pilsētas pašvaldības policijai bijis darba piepildīts. Policijas priekšnieks Valdis Sviķis pastāstīja, ka pērn salīdzinājumā ar 2006. gadu likuma pārkāpumu skaits kļuvis lielāks, tendence turpinās arī šogad.
Taču šogad pašvaldības policijas spēki palielinājušies. Pagājušajā gadā policijā strādāja piecpadsmit darbinieki – 12 pašvaldības policisti un trīs operatīvie dežuranti, šogad kārtību pilsētā nodrošinās 14 policisti un četri operatīvie dežuranti.
Būtisks jaunums kopš februāra ir tas, ka dežūrdaļa pašvaldības policijā strādās visu diennakti. Tātad cilvēki jebkurā laikā pašvaldības policijā var vērsties pēc palīdzības. Tas saistīts arī ar to, ka tuvākajā laikā papildus esošajām videonovērošanas kamerām Maija parkā un rotaļlaukumā tiks izvietotas apmēram 20 videokameras arī Vienības un Stacijas laukumā.
Atskatoties uz pagājušo gadu un šajā gadā reģistrētajiem pārkāpumiem, V.Sviķis vērtē, ka tendences nav pozitīvas: „Cēsis nav atsevišķa saliņa Latvijā – arī pie mums ir tās pašas iezīmes, kas visā valstī kopumā. Aizvien vairāk ir arī pārkāpumu un noziegumu, kas izdarīti alkohola un narkotiku reibumā.”
Reģistrēto pārkāpumu skaits 2007. gadā ir lielāks nekā iepriekšējos gados. Tā, piemēram, pašvaldības policijas darbinieki sastādījuši administratīvā pārkāpuma protokolus 1743 personām, no kurām pie administratīvās atbildības sauktas 1284 personas. V.Sviķis vērtē, ka būtiski palielinājies par dažādiem administratīvajiem pārkāpumiem aizturēto un valsts policijas rajona pārvaldē nogādāto skaits. 2005. gadā tādi bijuši 677 cilvēki, 2006. gadā 805, bet 2007. gadā jau 908.
459 administratīvā pārkāpuma lietas nodotas izskatīšanai un lēmuma pieņemšanai citām institūcijām, tai skaitā 69 lietas – pilsētas domes administratīvajai komisijai. No tām 54 lietas ir par domes saistošo noteikumu neievērošanu un 15 par Administratīvā pārkāpuma kodeksa normu neievērošanu. Viena lieta nosūtīta arī Valmieras reģionālajai vides pārvaldei par vides piesārņojumu. 389 lietas nodotas Cēsu rajona tiesai, no kurām 354 ir par alkoholisko dzērienu lietošanu sabiedriskā vietā vai atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu.
Izdarītie pārkāpumi alkohola reibumā, kā arī alkohola lietošana neatļautās vietās ir ļoti aktuāla problēma. Pašvaldības policija par alkoholisko dzērienu lietošanu sabiedriskā vietā vai atrašanos sabiedriskā vietā reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu, sastādījusi administratīvā pārkāpuma protokolus un nogādājusi Valsts policijā 574 personas. V.Sviķis atzīst, ka arī šī statistika katru gadu liecina par situācijas pasliktināšanos, turklāt: “lielākā daļa izsaukumu no pērn 2735 saņemtajiem bija saistīti ar pārkāpumiem, ko izraisījusi alkohola lietošana – sīkais huligānisms, ģimenes skandāli vai atrašanās sabiedriskā vietā alkohola reibumā.”
Pieaug arī autovadītāju skaits, kuri tiek sodīti par transportlīdzekļu novietošanu stāvēšanai neatbilstoši ceļu satiksmes noteikumiem. Pašvaldības policija pie administratīvās atbildības saukusi 1054 šādus autovadītājus. Arī valsts policijā par ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu nogādāti 99 autovadītāji, kas ir ievērojami vairāk nekā 2006. gadā, kad nogādāti tika tikai 20 autovadītāji. V.Sviķis prognozē, ka autovadītāju, kuri pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, skaitam ir pieaugoša tendence valstī kopumā. Šogad aizturēti jau apmēram desmit autovadītāji.
Valsts policijā pagājušajā gadā nogādātas arī 135 personas par ģimenes skandāliem, sīkām zādzībām un citiem sīkiem administratīvajiem pārkāpumiem, kā arī 22 personas
par sīko huligānismu.
Aizvien aktuāla problēma ir nepilngadīgo, kuri jaunāki par 15 gadiem, atrašanās pēc pulksten 23 uz ielas vai datorsalonos. Tas secināts arī 36 profilaktiskajos reidos pilsētas izklaides vietās, kurus pašvaldības policija veikusi kopā ar Valsts policijas nepilngadīgo lietu inspekciju, Valsts probācijas dienesta Cēsu teritoriālo struktūrvienību, vecāku domi un Cēsu sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūru. Šogad uzsākta sadarbība arī ar Valsts robežsardzes Valmieras pārvaldes Cēsu imigrācijas nodaļu.
Pērn 36 bērni tika nogādāti mājās pie vecākiem, turklāt pilsētas domes administratīvajai komisijai nosūtītas 37 administratīvā pārkāpuma lietas par nepilngadīgo prettiesisko uzvedību. Kopumā par dažādiem pārkāpumiem pērn aizturētas 124 nepilngadīgās personas, kas ir uz pusi vairāk nekā iepriekšējā gadā. No šiem 124 nepilngadīgajiem par alkoholisko dzērienu lietošanu un atrašanos izklaides vietās neatļautā laikā valsts policijā nogādāti 62. V.Sviķis atklāj, ka pārkāpumi, ko izdara nepilngadīgie, nesamazinās un jau šogad bijuši vairāki izsaukumi, kas saistīti ar nepilngadīgo rupju, huligānisku rīcību. Aizturēti arī nepilngadīgie, kuri lietojuši alkoholu, turklāt: „Šie jaunieši ir aizvien jaunāki – šogad aizturējām meiteni, kurai nebija vēl pat 15 gadu.”
Kā pozitīvu tendenci V.Sviķis uzskata kafejnīcu, bāru un klubu, arī datorsalonu īpašnieku izpratni un vēlēšanos sakārtot vidi, lai nenotiktu nekārtības.
Tomēr nepilngadīgie izdara aizvien vairāk pārkāpumu. V.Sviķis vērtē, ka liela nozīme ir arī izglītības līmenim. V.Sviķis spriež, ka aktuāls jautājums ir arī par to, kā nepilngadīgie piekļūst alkoholiskajiem dzērieniem. V.Sviķis pieļauj, ka ir veikali, kuros pārdevējas nepilngadīgajiem pārdod alkoholu. Iespējams, ka to iegādājas nepilngadīgo draugi – pilngadīgie, šo procesu grūti kontrolēt. V.Sviķis uzskata, ka pozitīva ietekme būtu tam, ja alkoholu iegādāties varētu vien, sasniedzot 21 gada vecumu.
Pašvaldības policijas darbinieki pagājušajā gadā izņēmuši un nosūtījuši ekspertīzei arī 1,5 litrus nenosakāmas izcelsmes alkohola. Savukārt 272 personām izteikusi brīdinājumus par pilsētas domes saistošo noteikumu neievērošanu, no kurām 210 personas brīdinātas par teritorijas vai nekustamā īpašuma uzturēšanas noteikumu neievērošanu.
Komentāri