Pirms nedēļas sākās piena produktu boikots lielveikalos. Neiegādāties pienu un tā izstrādājumus lielveikalos cilvēki tika aicināti internetā.
Aicinājumā bija teikts: “No 11. februāra desmit dienas nepērkam piena produktus (pienu, sieru, krējumu u.tml.) lielveikalos. Jo tieši lielveikali ir tie, kas tik ārprātīgi sadārdzina šo preču cenas (uzcenojums līdz 70%). Ir pieļaujams iegādāties šīs preces tirgū vai pie zināmiem zemniekiem.
Pamatdoma – desmit dienu laikā šiem produktiem zūd derīguma termiņš (lai sedz paši zaudējumus).”
Apritējusi nedēļa. Cēsu lielveikali vērtē, ka boikotu neizjuta. Piena produkti boikota laikā pirkti tāpat kā pirms tam. “Maxima” maiņas vadītāja Jolanta Tušinska vērtē, ka nav novērota pircēju uzvedības mainīšanās. Viņa gan piekrīt, ka, kopš cenas pārtikas precēm ir palielinājušās, ir produkti, kurus pērk mazāk.
Īpašas izmaiņas piena produktu iegādē pagājušās nedēļas laikā nav novērojusi arī “Elvi” prečzine Daiga Blicava un “Mego” nodaļu vadītāja Una Gloka.
Bet ko domā pircēji? Cēsniece Māra Hauka pastāstīja, ka piena produktus iegādājas zemnieku saimniecībā, tomēr piekrita, ka atbalsta boikota akciju, jo: “cenas lielveikalos tiešām ir ļoti augstas un kvalitāte tur nopērkamajiem produktiem nav tik laba kā, iegādājoties piena produktus tieši no zemnieka”.
Taureniete Ludmila Vorkule uzskata: “Produkti tik tiešām veikalos ir pārāk dārgi. Tas ir tirgotāju uzcenojums!” Viņa vērtē, ka cenas veikalos ir pārlieku augstas, taču piena ražotājiem par pienu maksā pārāk maz.
Daudzviet presē paustas bažas par to, ka boikots drīzāk ietekmēs nevis lielveikalus, bet piena ražotājus un pārstrādes uzņēmumus, īpaši mazos. Tomēr piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis atzīst, ka piena produktu boikots uzņēmumu tieši neietekmē, jo “Straupes” produkcija lielveikalu tīklos lielākoties netiek izplatīta. “Elvi” un “Neldas” veikalos tā ir nopērkama, taču I. Balodis vērtē, ka izmaiņas nav justas. Savukārt kooperatīva veikalā, kā arī Rīgā Centrāltirgū un Vidzemes tirgū apgrozījums ir pat pieaudzis. I. Balodis atklāja, ka izdzirdot par aicinājumu boikotēt lielveikalus, daži pircēji pat devušies iepirkties uz tirgu vai pienotavas veikaliņu. “Tirgū novērojams lielāks pircēju pieplūdums. Pašlaik tirgū cenas patiešām ir zemākas nekā lielveikalos,” vērtē I.Balodis, atzīmējot to, ka “Straupe” piena produktu pārdošanas cenas nav mainījusi kopš oktobra, turklāt ir celtas piena iepirkuma cenas.
Lai gan pašlaik piena produkti maksā dārgi, I.Balodis prognozē, ka atsevišķām precēm varētu gaidīt cenu samazināšanos.
Piena lopkopības uzņēmuma Raunas pagasta SIA “Pasāža” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga atzīst, ka bažas par notiekošo ir: “Ja pārstrādātāji nevarēs pārdot produkciju, tad sakrāsies pilnas noliktavas, tas varētu nozīmēt arī piena iepirkuma cenu krišanos.” Viņa vērtē, ka tad visvairāk cietīs lauksaimnieks, kuram būs vēl mazāka peļņa.
D.Neiberga skaidro, ka piena produktu cenas ir augstas visā Eiropā, taču uzcenojums ir mazāks nekā Latvijā. “Pēc Eiropas Savienības datiem Latvijā ir viszemākā piena iepirkuma cena, tai pašā laikā veikalā produkcijai ir visaugstākās cenas,” stāsta D.Neiberga, uzdodama jautājumu – kurš tad no tā iegūst? Kā vienu no risinājumiem, lai piena produktu cenas būtu zemākas D.Neiberga saskata pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu pārtikai, lai tas būtu pieci procenti kā Eiropā.
D.Neiberga atklāja, ka kopš februāra sākuma pienu vairs nepārdod piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā, bet gan Lietuvas ražotājiem. Tam par iemeslu ir zemās piena iepirkuma cenas mūsu valstī. Viņa vērtē, ka, ja situācija piena tirgū vēl vairāk pasliktināsies, vienīgais risinājums būs pārtraukt piena ražošanu.
Komentāri