Sabiedrībā zināmu cilvēku atgriešanās savā skolā, lai vadītu stundas un dalītos zināšanās, šonedēļ ir jaunums Latvijā, bet ne Jaunpiebalgā.
Divus gadus Jaunpiebalgas vidusskolā rīkota Karjeras diena, kurā bijušie audzēkņi, arī citi – interesantu profesiju pārstāvji stājušies skolotāju vietā, lai pasniegtu latviešu valodas, vēstures, biznesa pamatu, politikas vai mākslas stundas.
“Ideja par to, ka uz skolu jāaicina profesionāļi, lai viņi iedvesmotu jauniešus domāt par karjeru un palīdzētu izvēlēties vēlamo profesionālo ceļu, brieda ilgāku laiku, un nu jau divus gadus skolā tā ir realitāte,” pastāstīja Vēsma Johansone, karjeras izglītības speciāliste Jaunpiebalgā. Karjeras dienas skolotāji februārī ieradās skolā, lai uzņemtos pedagoga misiju. Katrs vadīja piecas stundas, darot to aizrautīgi. Klašu skolotāji varēja pat nebūt klāt. Ciemiņi ar visu tika galā.
Pasta darbiniece Maruta Kažociņa vadīja stundas par starptautiskiem sakariem, žurnālistes Sarmīte Feldmane – latviešu valodas, Karīna Rubene – žurnālistikas, vēsturnieks Raitis Ābelnieks – vēstures, politikas un tiesību zinātņu doktors Tālavs Jundzis – politikas, darbmācības skolotāja Ilze Stolere – mākslas stundas. Ceļu būves meistars Askolds Liedskalniņš, mācot būvniecību, visās stundās izmantoja skolas informātikas kabineta modernās tehnoloģijas. Drustu pagasta uzņēmējs Jānis Āboliņš, būdams azartisks cilvēks, solījis skolā ciemoties atkārtoti, lai biznesa ekonomisko pamatu stundās dalītos pieredzē. Andris Subačs no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, pasniedzot militāro mācību, sapratis, ka skolēniem ir interese, bet laiks – viena diena – izrādījies par īsu. Uzņēmējs Normunds Brēmers pēc dienas skolotāja kārtā un biznesa pasniegšanas secinājis, ka ieguvēji ir ne tikai audzēkņi, bet arī viņš pats. Mūzikas stundu uzreiz visiem 5. līdz 7. klašu skolēniem vadīja Aija Petrovska.
“Pēc darba dienas skolā no ciemiņiem saņēmām daudz labu atsauksmju. Īpašs prieks par atgriešanos bija absolventiem, kuri ievērojuši, ka problēmas un jautājumi tie paši, kas skolēniem bijuši senāk, kad paši mācījušies,” secināja Vēsma Johansone. Rajona metodiķe karjeras jautājumos Ligita Embrekte, kura vadīja karjeras stundas, atzinusi, ka Jaunpiebalgā tā izvērtusies par nozīmīgu dienu un skolēni bijuši atvērti jaunajai informācijai. “Tādu notikumu skolā iespējams īstenot ar kolēģu sapratni,” priecīga par saņemto atbalstu bija V. Johansone.
Šonedēļ karjeras izpētes laiks Jaunpiebalgā turpinājās, jo programmas Iespējamā misija ietvaros vidusskolā viesojās Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa, lai pasniegtu aktiermākslas stundu. Šoreiz tas notika prožektoru gaismā, jo aktrisei pa pēdām sekoja fotogrāfi un laikraksta “Diena” korespondenti. Tik liela uzmanība skolēnus sākumā mulsināja, bet aktrisei tomēr izdevās klausītājus atraisīt, aicinot improvizēt un spēlēt etīdes, piemēram, ievērt iedomātu diegu iedomātā adatā vai šķirstīt grāmatu
un ieraudzīt rakstītu arī to, kā tur nemaz nav.
Novembrī Hansabankas, Lattelecom un Ideju Partneru fonda kopīgi nodibinātā Iespējamā misija paredzējusi vairākas iniciatīvas izglītības jomā, tai skaitā šonedēļ rīkoto akciju, kuras laikā vairāk nekā 50 Latvijā pazīstami cilvēki, līderi savās profesijās vai sabiedriski politiskajā laukā apmeklē skolas. Piektdien Cēsu 2. pamatskolā stundu par sabiedriskajām attiecībām un medijiem vadīs Ralfs Vīlands no firmas Hill and Knowlton Latvija. Akcijā piedalās arī Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš politikas stundu vadīs ģimnāzijā Valmierā.
Taču Iespējamās misijas mērķi ir vēl tālāki – darbam par skolotājiem piesaistīt talantīgus jauniešus, kuri tikko beiguši augstskolu. Ingrīda Blūma, Iespējamās misijas patronese, saka: „Arvien mazāk jauniešu pēc skolas beigšanas uzskata par
goda lietu mācīties un strādāt par skolotājiem. Mēs vēlamies stiprināt izglītību kā vērtību Latvijā un celt skolotāja profesijas prestižu.“
No skolām šobrīd tiek gaidīti iesniegumi ar pamatojumu, kādēļ jauno skolotāju no Iespējamās misijas gaida skolā.
Komentāri