Stalbes kultūras nama mazajā zālē apskatāma rokdarbu izstāde.
Tamborēti galdauti, sedziņas, austas segas, dvieļi, adīti cimdi, džemperi, jaciņas, izšūtas sedziņas, dvieļi, apgleznota zīda šalles, iepirkumu somas, arī no dabas materiāliem veidotas apsveikuma kartītes, gleznas un zīmējumi ar dabas ainavām
– viss stalbēniešu un arī vairāku kaimiņu – raiskumiešu un straupiešu – ziemas vakaros paveiktais. “Ir jau tādi, kuri tur sveci zem pūra un negrib citiem rādīt. Stalbē jau rokdarbnieču ir daudz, zinu arī vīrus, kuri prot darināt brīnišķīgas lietas,” stāsta izstādes rīkotāja Grieta Grosberga un piebilst, ka iekārtot šādas izstādes ir vislielākais gandarījums, jo ik darbs darināts ar sirdsprieku un mīlestību. “Man patīk, ka izstādes apmeklē mazāko klašu skolēni kopā ar skolotāju. Vispirms viņi visu apskata, tad apsēžas zāles vidū un runājas ar skolotāju, katrs parāda, kas vislabāk paticis, tad kopā pasapņo par krāsām. Pēc izstādes apmeklējuma raksta domrakstu,” atklāja Grieta.
Neliela rokdarbu izstāde bijusi arī pagasta pensionāru kopā sanākšanas reizē. Tagad darbu klāsts plašāks. Velta Buša brīvos brīžos no dabas materiāliem veido apsveikuma kartītes. “Man no jaunības patīk dažādus pekstiņus taisīt. Vasarā, rudenī salasu lapiņas, puķītes, papardītes, ielieku grāmatā, nospiežu, tad atliek izveidot kompozīcijas un pielīmēt. Jau gadus divdesmit tādus apsveikumus taisu,” “Druvai” pastāstīja Velta Buša un ar prieku parādīja apgleznotos akmeņus. Tā vēl viena viņas aizraušanās, tāpat kā tamborēšana un adīšana. “Nevaru mierā nosēdēt. Tas tumšais laiks liek kustēties,” viņa atzīst. Bērniem vislabāk patīk Veltas no dabas materiāliem gatavotais rūķis, kura seju veido māzers, acis – kastaņi, cepure no smilgām un ķērpjiem un dadža bumbuli galā.
“Izstāde ir jauka. Prieks, ka sievas strādā,” apskatot izstādi, sacīja Raita Lāsone un piebilda, ka pirms gadiem rokdarbi ļoti patikuši, kaut tagad tie nav iecienītākā aizraušanās. Īpaši Raitu priecēja Ineses Cinovskas smalkie darbi un Aijas Atvares zīda apgleznojumi. Krāsaini un ne tikai acij patīkami ir Dainas Roopas dūraiņi, no sava bagātā pūra viņa atnesusi 24 pārus,
visdažādākajās tehnikās strādā Gunta Tetere un katrs darbs pārsteidz krāsās un smalkumā, tāpat
kā Vijas Gūtmanes izšuvumi.
“Tādas izstādes parāda, ka mūsu pusē rokdarbi ir cieņā. Var nākt arī musturus nozīmēt,” pēc darbu apskatīšanas atzina Mārīte Čukure, kuras aizraušanās ir makšķerēšana.
“Šī iznākusi tāda kā Pārgaujas novada rokdarbnieču izstāde, jo pārstāvēti visi trīs pagasti,” atzina Grieta Grosberga un izteica prieku, ka stalbēnieši labprāt to apmeklē.
Komentāri