Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Svētku biļešu pārdošana – “kāpšana uz grābekļiem”

Sallija Benfelde
13:22
14.03.2018
2

Latvijā jau labu laiku runā par to, ko īsti valsts varētu eksportēt, un bieži pieminēta informācijas tehnoloģiju (IT) nozare. Tomēr notikumi ar e-veselības ieviešanu un nupat absurdā situācija ar Dziesmu un Deju svētku biļešu pārdošanu liek vaicāt, ko mēs eksportēsim?

E-pakalpojumi – vismaz tie, kurus pasūta valsts – drīzāk izskatās pēc neprašu muļļāšanās. Tajā pašā laikā speciālisti teic, ka Latvijas programmētāji un pārējie IT nozares profesionāļi nav zemē metami un savu darbu zina. Iznāk tā – IT cilvēku zināšanas eksportam der. Tas, ko no viņiem prasa valsts, gan nekam neder.

Par e-veselību jau esam rakstījuši, un tā mēdz klibot joprojām. Pašlaik notiek e-veselības ieviešanas pārbaudes, bet vienu laikam gan nav grūti uzminēt – valsts iestāžu pasūtījums ir bijis tik neprofesionāls, ka jāvaicā, vai to veikuši pagājušā gadsimta pirmajā pusē dzīvojoši cilvēki?
Dziesmu un Deju svētku biļešu pārdošana sākās 3. martā un izvērtās par nejēdzību. Jau 2008. un 2013. gadā “Biļešu paradīze” netika galā ar svētku biļešu tirgošanu. Tomēr ne Kultūras ministrija, ne Nacionālais kultūras centrs to likās neievērojam un nezinām, konkursā atkal izvēlējās to pašu biļešu pārdevēju. Tas viss par spīti tam, ka Kultūras ministrija jau toreiz solīja visu izvērtēt un kļūdas nepieļaut. Ministrija tagad taisnojas, ka konkursā izvēlējusies lētāko piedāvājumu, pie tam biļešu pārdevējs apgalvojis, ka viss būs kārtībā.

Konkursa nolikumā acīmredzot ministrijai neienāca prātā ielikt prasību par servera jaudu, kaut gan pirms desmit gadiem biļešu tirgotājs apgalvoja, ka pieprasījums bijis 500 biļešu minūtē, bet serveris tādu slodzi nevar izturēt. Šogad pieprasījums bija daudz lielāks, jo biļešu bija par 62 procentiem vairāk. Izskanējusi informācija, ka 3. martā kopumā biļetes vēlējās iegādāties ap miljons cilvēku. Ir vispār zināma prakse – gadījumos, kad gaidāms liels biļešu gribētāju skaits, serveri uz dažām dienām var izīrēt, un tas nebūt neprasa ieguldīt tūkstošus.

Arī tagad ministrija un svētku organizatori runā, ka biļešu iegādes sistēma būs jāmaina. Ideja par biļešu izlozi nākamajos Dziesmu un Deju svētkos, manuprāt, ir vienkārši dīvaina, jo skaidrs, ka tajā varēs piedalīties tikai tie, kuriem ir konts internetbankā. Vai idejas autori ir noskaidrojuši, cik procentiem Lat­vijas iedzīvotāju ir konts internetbankā?

Latvijā ir daudz gados vecāku cilvēku, un liela daļa no viņiem finanšu norēķinos internetbanku neizmanto, jo naudu no bankomāta izņem skaidrā naudā vai pastnieks atnes uz mājām. Igau­nija savulaik ieviesa, turklāt aši un noteikti, pensiju ieskaitīšanu tikai personīgajos kontos, un cilvēki bija spiesti pie tā pierast. Tāpat pierada pie tā, ka norēķinus var veikt, naudu pārskaitot internetbankā. Var jau izlikties, ka esam gados jaunu cilvēku un interneta lielvalsts, bet šos jautājumus vispirms vajadzētu noskaidrot. Un tad padomāt, kā dot visiem vienādas iespējas – fizisku vai elektronisku rindu -, lai tiktu pie biļetēm.

Patiesībā ministrijas un svētku organizatoru nostāja nepārsteidz, jo arī valsts iestāžu mājas lapas ne vienmēr ir racionāli un ērti lietojamas. Pārsteidz tas, ka nenotiek konsultācijas ar IT jomas profesionāļiem un kļūdas nemitīgi atkārtojas. Vai tiešām Kultūras ministrijai neienāk prātā, ka daļa IT jomas profesionāļu drīz vairs negribēs savu vārdu saistīt ar Latvijas valsti tās ēnas dēļ, kas gulst pār nozari? Labākajā gadījumā profesionāļi paliks šeit – Latvijā -, bet strādās attālināti, bet daudzi, iespējams, aizbrauks. Latvija jau tagad atļauto vies­strādnieku sarakstā ir iekļāvusi IT speciālistus, kuru Latvijā ļoti trūkstot.

Par Latvijas iedzīvotājiem, viņu vilšanos un rūgtumu, ko atstāj tādas nebūšanas kā biļešu neveiksmīga pirkšana, laikam runāt nav vērts. Galu galā cilvēki lielāko tiesu gan ārstus atrod, gan zāles nopērk. Arī Dziesmu un Deju svētki notiks, būs dziedāšana un dancošana, ministre plati smaidīs, un “laime būs pilnīga”. Līdz nākamajai reizei, kad “interneta lielvalsts” kaut ko atkal sadarīs galīgi greizi. Par biļešu pārdevēju nerunāju, jo ir acīmredzami, ka “Biļešu paradīze” tāpat kā pakalpojuma pasūtītāji nedzīvo šodienā. Klusa cerība gan ir – varbūt Kultūras ministrija nav ierakstīta svēto sarakstā un atbildīgie par šo nejēdzību, kas notika ar biļešu tirdzniecību, tiks atrasti, un problēma tiešām atrisināta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
20

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
43

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
26

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
65

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
63

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
31

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
35
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
39
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
40
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi