Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Simtgade. Kā pareizi to svinēt?

Mairita Kaņepe
17:04
05.11.2019
2

Dažādu paaudžu cēsnieki svētdienas vakarā pulcējās Vidzemes koncertzālē uz patriotisku koncertu “Karavīrs gadu simtā”. Ar Latvijas Zemessardzes orķestra un Zemessardzes kora “Stars” muzikālo uzvedumu Cēsīs sākās patriotisma pilnais novembris.

“Te šovakar fantastiska atmosfēra! Paldies klausītājiem par pilno zāli un stāvovācijām! Paldies, ka novērtējāt, izjutāt, ka muzicējam no sirds!” jau svētdienas vakarā tapa ieraksts Zemes­sardzes sociālo tīklu vietnē. Pat­riotisku jūtu piesātinātajā sarīkojumā cēsniekiem tika sagādāti arī pārsteigumi. Ne katrs no vecākās paaudzes bija gatavs apsveikt koncertā uzaicinātos māksliniekus un viņu priekšnesumus. Ze­messardzes māksliniecisko kolektīvu un solistu sniegumā bija daži pārsteidzoši jauninājumi.

Koncertēja galvenokārt jaunieši, diriģenta Anda Kareļa vadībā orķestris armijas gadadienas koncertā uzstājās kopā ar solistu Artūru Strēlnieku, ikdienā militārās policijas pārstāvi. A.Strēl­nieks savas sacerētās dziesmas “Kareivis mieram”, “Latvijai, kas mūsu” izpildīja hip – hop stilā. Daļa klausītāju to uzņēma ar ovācijām, daļa, pārsvarā vecākā paaudze, nogaidoši. Asākā kritika, kas izskanēja pēc koncerta, bija tāda – tā esot zināma necieņa, ja Zemessardzes orķestris Latvijas armijas simtgades koncerta programmā iekļauj tik atšķirīgus mūzikas stilus. Arī repošana – dziesmu izpildīšanas veids uz skatuves – dažiem palika nesa­prasts.

Latvijas armijas simtgadei veltītais Zemessardzes orķestra koncerts sākās klasiskās tradīcijās ar vokālistu Luīzes Krastas, Jāņa Igauņa duetu, izpildot dziesmu “Karogs” ar Edvarda Virzas vārdiem. Sirsnīgi tika uzklausītas mācītāja Mārtiņa Burkes – Bur­kevica uzrunas un arī solo dziedājums kopā ar orķestri.

Koncertā bija iekļautas Aina­ra Virgas populārās dziesmas “Taisnība”, “Zābaku dziesma” no rokgrupas “Līvi” patriotiskā repertuāra.
“Labā nozīmē ar mērķtiecību un spītību Zemessardzes orķestris gatavoja šo koncertu. Aicinājām tādus solistus, kuri raisīs īpašu uzmanību. Mācītājs Mārtiņš Burke – Burkevics nodziedāja ansambļa “Līvi” dziesmu “Dzimtā valoda”, ja tā var sacīt, Jāņa Groduma balsī. Ar uzstāšanos Alūksnē un Cēsīs, pēc tam Liepājā skatītājiem apliecinām, ka Zemessardze spēj radīt krāšņu koncertu. Uz Cēsu skolām nosūtīju uzaicinājumu apmeklēt pasākumu, akcentējot, ka svinēsim armijas simtgadi. Vēsture tai bijusi sarežģīta. Kā to izstāstīt? Nolēmām Artūra Strēlnieka priekšnesumus repa stilā kopā ar Zemessardzes orķestri iekļaut šajā klasiska stila koncerta programmā. To darījām apzināti, lai jaunieši vēl labāk sadzirdētu koncerta stāstu, lai atnāktu uz koncertu, kas stāsta par Latviju, par mūsu valsts armiju. Latvijas vēsturē netrūkst traģisma, bet gribējām radīt tādu koncertu, lai arī jaunieši labprāt nāktu un klausītos. Skarbu stāstu nevajag stāstīt tikai bēdīgos toņos. Orķestra programma tapa tāda, lai klausītāji vēl vairāk vēlētos lepoties ar Latviju, ar mūsu cilvēkiem, mūsu kultūru.”

“Kopā ar reperi Artūru Strēlnieku rakstīta koncerta noslēguma dziesma “Mūsu zeme”. Rakstījām tā, lai klausītāju zāle izjustu pacilātību,” par dziesmas pirmatskaņojumu, tā tapšanu stāsta orķestra mūziķe, komponiste un koncertu producente Inga Meijere. Paaudžu uzskatos bijušas un būs atšķirīgas domas, kā vēlams stāstīt par vēsturi. Artūrs Strēlnieks uz skatuves ar savu pārliecību spēj aizraut pat tādus klausītājus, kas par viņa daiļradi iepriekš nav zinājuši, pārliecinājušies orķestra mūziķi.

“Rīkojot Zemessardzes orķestra koncertus Latvijas armijas simtgadei, mēs mazliet riskējam. Piedāvājam klausītājiem koncertā ko tādu, kas nav bijis. Arī mācītāja Mārtiņa Burkes – Burkevica dalība kā māksliniekam, solistam bija pārdomāta. Viņam, uz skatuves uzstājoties, nav jādzied nekas tāds, kas turpmāk traucētu kalpot. Bet pats vēstījums, ko mācītājs, būdams koncerta vadītājs un solists, aiznesa līdz skatītājiem, bija emocionāla spēka pilns.”

Orķestra un solistu koncertam “Karavīrs gadu simtā” producente Inga Meijere sacerējusi un aran­žējusi vairākus skaņdarbus. Par “Daugavas ledus ceļš”, veltījumu tiem, kuri, tajā skaitā karavīri, piedzīvoja deportācijas, autore stāsta: “Skaņdarbu rakstīju Lat­vijas valsts simtgades priekšvakarā. Tad jau bija sākušās svinēšanas “sacensības”- simtgade Latvijai būs viena vienīga svinēšana. Man likās par daudz tās svinēšanas. Neaicināju cilvēkus sērot, bet man bija svarīgi, lai svētku laikā tiktu cienīta un ievērota piemiņa. “Daugavas ledus ceļš” – pārdomu mūzika orķestra izpildījumā- ir viens no maniem sirdsdarbiem, rakstīts valsts simtgades Dziesmu svētkiem. Ar šo muzikālo veltījumu par deportācijās cietušajiem esmu kaut ko atstājusi sabiedrībai. Otrais pasaules karš latviešiem, karavīriem bija skarbs, tomēr skaņdarba beigas ir ar gaišu izskaņu, ar cerību. Bojā gājušo piemiņa nezudīs, ja nākamās paaudzes zinās, kas notika, un atcerēsies tos, kuru vairs nav.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
17

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
41

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
22

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
63

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
63

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
31

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
39
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
38
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi