Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Saeima un pāvests

Jānis Buholcs
06:32
13.07.2018
2

Pāvesta Franciska vizītes diena Latvijā, 24. septembris, būs brīvdiena. Tas, cik raiti Saeima jūnija beigās izteica atbalstu brīvdienas piešķiršanai, liek domāt ne tik daudz par pretimnākšanu ticīgajiem, cik par vēlēšanu tuvumu.

Valsts attiecības ar reliģiju nav no vienkāršajām. Satversmē gan ir teikts, ka valsts ir atdalīta no baznīcas, tomēr gan baznīcai interesē valsts, gan arī valstij baznīca. Baznīctēvi labprāt izsaka savus spriedumus par to, kā lietām būtu jābūt, savukārt daļa deputātu mēdz izrādīt savu pieejamību tādiem viedokļiem. Piemēram, šogad Zaļo un zemnieku savienības frakcija nolēma neatbalstīt Stam­bulas konvenciju pēc tam, kad viņus par to bija pārliecinājis katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs. Nav gan teikts, ka “pārliecināt” šeit ir īstais vārds. Ja pozīcija pret Stambulas konvenciju ir tik populāra ietekmīgo reliģisko organizāciju vidū, tādai pozīcijai piekrītot, deputāti var publiski apliecināt arī paši savu dievticīgumu. Un, ja var­darbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē svarīgai vēlētāju daļai izrādās mazāk nozīmīgs jautājums nekā klausīšana reliģiskām autoritātēm, šāds iznākums ir teju vai likumsakarīgs. Vēlēšanu gads taču.

To pašu var vērot, kad politiķi apmeklē reliģiskos pasākumus. Piedalīšanās dažādos dievkalpojumos ir viens no veidiem, kā atrādīties tautai. Arī Vissvētākās jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkus Aglonā apmeklē valsts augstākās amatpersonas – pat, ja iedzīvotājus māc pamatotas šaubas par to, vai tiešām visas šīs personas ir tik dedzīgi katoļi, kam personiski svarīgi būt klāt šajā ticīgajiem tik ļoti nozīmīgajā pasākumā. Tas drīzāk ir kļuvis par politiķu nerakstītu pienākumu (no viņiem varbūt gluži vienkārši tiek sagaidīts tā rīkoties) vai arī sava tēla veidošanas pasākumu.

Šajā kontekstā Saeimas lēmums par pāvesta vizītes dienu kā brīvdienu jau šķiet gluži likumsakarīgs. Grozījumi likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” tika pieņemti steidzamības kārtībā. Līdztekus tam valdība ir atbalstījusi vairāk nekā 800 tūks­tošu eiro piešķiršanu Tieslietu ministrijai, lai tā varētu nodrošināt pāvesta vizīti. Ievērojama daļa no šīs naudas tiks izmantota Aglonas bazilikas rekonstrukcijas darbiem.

Pieņemot, ka lielai daļai Lat­vijas sabiedrības šis pasākums patiešām ir nozīmīgs, valsts atbalsts tā norisei ir svarīgs. Iekšlietu struk­tūrām nudien jārūpējas par pasākumu drošību. Taču vienlaikus šādi viegli lēmumi par naudas izlietojumu kaut ko pastāsta par prioritātēm. Aglonas bazilikas rekonstrukcijai vairāk nekā 360 tūkstoši eiro ir atradušies. Tanī pašā laikā vēža un citu smagu slimību ārstēšanai cilvēkiem regulāri nākas lūgt ziedojumus. Naudas visam nekad nepietiks, un tomēr šis ir gadījums, kad grūti nejautāt: kas tad ir svarīgāk? Pašlaik acīmredzot tas – lai tikai pāvests nepamana, ka bazilika nav perfektā stāvoklī un lai tikai nepadomā, ka mēs nevaram atļauties remontu. Veselība turpretī ir katra personiskā lieta – lai kuļas, kā māk.

Tas, ka ikviena papildu brīvdiena Latvijas ekonomikā rada ap­tuveni astoņu miljonu eiro lielus zaudējumus, šajā sakarā varbūt arī nebūtu pats svarīgākais arguments. Patiesi, ne jau tikai naudā var visu mērīt. Tanī pašā laikā pavisam konkrētie skaitļi atgādina, ka Saeimas lēmums ir krietni plašāks jautājums un ietekmē dažādu cilvēku dzīvi ārpus konkrētā pasākuma – tas ir kas vairāk nekā valsts dāvana ticīgajiem. Tas vienlaikus ir arī slogs uzņēmējiem, kuri tajā dienā vai nu paturēs savas durvis slēgtas, vai arī maksās darbiniekiem dubultā par darbu svētkos. Par dāvanu būs jāsamaksā.

Ja valsts patiešām ir nošķirta no baznīcas, tad būtu nepieciešams to apliecināt ne tikai vārdos, bet arī darbos. Cita starpā tas nozīmētu ar reliģisko dzīvi saistītus jautājumus atstāt cilvēku pašu lemšanā, nodrošinot apstākļus, kuros iesaistītajām pusēm ir vieglāk nonākt pie abpusēji pieņemama risinājuma. Pāvesta vizītes laikā tas izpaustos, piemēram, nodarbināto iespējās ar saviem darba devējiem vienoties, ka viņiem vai nu tiek piešķirta brīvdiena, vai arī viņi šo dienu pēcāk atstrādā. Tad arī būtu redzams, cik lielai daļai cilvēku šis notikums ir patiešām svarīgs. Jau pašlaik Darba likums šādu vienošanos starp darba devējiem un darbiniekiem pieļauj.

Deputātiem, kas brīvdienas piešķiršanu atbalstīja, acīmredzot šķi­ta, ka zaudēt šeit var mazāk, nekā iegūt. Vieni cilvēki brīvo die­nu varēs izmantot, lai piedalītos reliģiskos pasākumos, bet citi varēs doties kaut vai makšķerēt. Visi apmierināti. Uzņēmēji gan ne visai, bet vai tad nu šī ir pirmā vai pēdējā reize, kad novārtā paliek ekonomikas mugurkauls. Vēlēša­nas taču tuvojas, un balsotāju vidū uzņēmēju tomēr ir mazāk nekā darba ņēmēju vai apgādājamo.

Priekšlikuma iesniedzēji pārstāvēja tik plašu politisko spēku spektru – gan valdībā pārstāvētos, gan opozīciju – ka redzams: šī domāšana sniedzas pāri ideoloģiskajām atšķirībām. Ir jomas, kurās priekšvēlēšanu gaisotne vairo politisko vienprātību, bet diemžēl tās nav gluži tās, kurās spēja vienoties būtu visvairāk nepieciešama.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
17

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
41

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
22

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
63

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
63

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
31

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
39
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
38
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi