Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Paraksti pret biotopiem

Līga Eglīte
11:39
18.01.2017
6

Latvijas Meža īpašnieku biedrība un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome ar portāla manabalss.lv starpniecību vāc parakstus, lai aizsargātu zemes īpašnieku tiesības, nepieļaujot ierobežotas saimnieciskās darbības teritoriju palielināšanu. Vienkāršiem vārdiem – lai īpašniekiem ir vairāk tiesību pašiem lemt: būt vai nebūt jauniem biotopiem viņu mežos. Lai gan Latvijā šobrīd reģistrēts ap 150 tūkstoši meža īpašnieku, parakstījušies tikai 585. Daudz lielāka atsaucība bijusi protestam par mežizstrādes miera periodu putnu ligzdošanas laikā vai kailciršu aizliegumu.

Viens no parakstu vākšanas iemesliem ir meža biotopu inventarizācija, kas jau šogad sāksies bijušo Cēsu un Valmieras rajonu teritorijās un turpināsies visā Latvijā. Aptaujājot ar meža nozari un vides aizsardzību saistītos, ierēdņi uzskata, ka sabiedrība par agru satraucas, savukārt aktīvākie meža īpašnieki modri seko līdzi, jo ierobežojumi saimnieciskajā darbībā skar gan viņu, gan bērnu nākotni.

Gita Strode, Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore, atzīst, ka fakti, ko minējuši parakstu vākšanas organizatori, nav precīzi, informācija sagrozīta, tomēr nav iebildumu pret likuma papildinājuma iniciatīvu – ir taču demokrātiska valsts. Kāpēc nevāc parakstus par aizsargjoslām gar valsts ceļiem, upēm, ezeriem, jūras piekrasti, par ko īpašnieki nevar saņemt kompensācijas?

Gita Strode: “Iniciatīvas ierosinātāji nav korekti izmantojuši un interpretējuši datus par teritorijām, kurās pastāv kādi aizliegumi. Latvijā kopumā ir 13,2% mežu (arī purvu platības), kuros pastāv kāds no ierobežojuma veidiem (aizliegta mežsaimnieciskā darbība, aizliegta kailcirte, aizliegta kopšana un galvenā cirte vai aizliegta galvenā cirte). Atlikušie 86,7 % mežu platību ir bez jebkādiem ierobežojumiem. Savukārt Natura 2000 teritorijas (Eiropas Savienības nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas) kopumā aizņem ap 12% no Latvijas teritorijas, un tas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropā, rēķinot procentuāli no valsts teritorijas platības. Vēl mazākas aizsargājamo dabas teritoriju platības ir tikai Dānijā un Apvienotajā Karalistē.

Pēdējā īpaši aizsargājamā dabas teritorija tika izveidota 2013.gadā, un pašlaik Latvijā nenotiek, kā arī tuvākajā laikā nav plānota jaunu šādu teritoriju izveide. Līdz ar to Latvijas Meža īpašnieku biedrības iniciatīvu vākt parakstus likuma “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” grozījumiem uztveram kā preventīvu darbību, cenšoties nodrošināties, ja notiek kādas izmaiņas dabas aizsardzības politikas jomā.”

Taksatori šajā situācijā jūtas kā starp dzirnakmeņiem. Vai viss būs atkarīgs no eksperta godaprāta? Meža inventarizācijas veicēju (taksatoru) darbu pārbauda sertificēšanas institūcija. Kļūdīties nedrīkst, jo speciālisti riskē ar savu licenci. Meža biotopu inventarizācijā nav kritēriju, kas būtu nepārprotami un kurus reglamentētu Ministru kabineta noteikumi. Neviens īpašnieks nevar būt drošs, ka mežs, kas taupīts mazbērniem, pēkšņi netiks iekļauts kādā lielākā vai mazākā īpaši aizsargājamā teritorijā, liedzot jebkādu meža izmantošanu. Purvainajos, mitrajos mežos darbības ierobežojumi, par kuriem maksā kompensācijas, ir īpašniekam izdevīgi, bet sausā, pieaugušā skuju koku mežā ierobežojumi apturēs jebkādas nākotnes saimniekošanas un līdzekļu ieguves ieceres. Var aizsargāt gravas, nogāzes, upmalas, kur bieži vien mežsaimnieciskā darbība ir nerentabla. Nav zināmi gadījumi, ka meža apsaimniekošanas plāns būtu pilnībā apstrīdēts un īpašnieks pierādījis savu taisnību.

Meža konsultāciju un pakalpojumu centra speciālista atbilde bija īsa: “Biotops – tas ir labi!” Nezinu, vai ar to pietiek meža īpašniekam. Centra direktors Raimonds Bērmanis uzskata, ka parakstu vākšanas ierosinātāji satraucas par to, kas varētu būt. Dabas vērtību noteikšanas process balstās uz savstarpējo izpratni, un ne jau visi īpašnieki vēlas tūlīt izcirst savu mežu. Drīzāk gan cilvēki kļūst izglītotāki, uzzinot par biotopiem, kas ir viņu teritorijā, spiesti pielāgoties un saimniekot tā, lai vērtības mazāk ciestu.

Lūk, kas biedē īpašniekus – Vecpiebalgas piemērs. Tur gribēja izveidot liegumu visur, kur audzes pēc sastāva un vecuma atbilda biotopam. Tikai tādēļ iedzīvotāji steidza izcirst, kamēr vēl var, kaut gan būtu vēl taupījuši “zaļajā bankā”. Kā tagad izskatās Alauksta apkārtne? Liela daļa to nebūtu darījuši.

Mežsaimnieks ar 30 gadu pieredzi, kurš ir arī biotopu eksperts un meža īpašnieks, uzskata, ka dabas vērtības jāapzina, inventarizācija ir nepieciešama, tomēr pašreizējā kompensāciju sistēma nerada īpašniekiem adekvātu interesi par šo vērtību sargāšanu. Agrāk, 2009. gadā, meža īpašnieki saņēma vienreizēju maksājumu, kas bija līdzvērtīgs ienākumam, ja būtu iespējama meža ražas realizācija. Tā bija pietiekami liela summa, ar kuru varēja rēķināties, lai uzreiz uzlabotu dzīves situāciju, remontētu māju vai skolotu bērnus.

Vēl viens viedoklis. Ja valstij vajag palielināt ieņēmumus, tas nevar izdoties, ja lielāko daļu pieaugušo mežaudžu iekļaus aizsargājamās teritorijās. Tikai ražošana var palielināt ieņēmumus. Par jomām, kas saistītas ar meža kopšanu, ciršanu, nodokļus samaksā vairākos veidos: iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā, ko samaksā uzņēmējs, pērkot cirsmu, pēc tam maksājot par degvielu (akcīzes nodoklis), maksājot par saviem darba ņēmējiem (sociālo nodokli un iedzīvotāju ienākumu nodoklis) un vēl par automašīnām, ceļiem, utt. Nodokļi valstij vai pašvaldībai nāk arī no koksnes apstrādes un pēcapstrādes, un arī no iekšzemes un aizjūras realizācijas. Ierēdņu algas taču nāk no tiem, kuri kaut ko dara un maksā nodokļus.

Ieinteresētie meža īpašnieki aicina cilvēkus būt aktīviem un parakstīties par šo iniciatīvu, pamatojot, ka vēlas strādāt un dzīvot Latvijā, pelnīt iztiku šeit, nevis doties uz ārzemēm un saņemt kompensācijas par to, ka mežs saimnieciski nav izmantojams. Un – pats galvenais – ieguvums no sava meža apsaimniekošanas ir nesamērojami lielāks nekā kompensācija par nekā nedarīšanu.

Patiesībā tas ir kārtējais stāsts par to, lai vilks paēdis un kaza dzīva, jo kas gan būs mūsu meži bez dabas vērtībām?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
17

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
41

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
22

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
63

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
63

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
31

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
39
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
38
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi