Raksti

Viedokļi

Par taisnīgumu un raķetēm

Sallija Benfelde

Dienu pēc tam, kad Starp­tautiskā Krimināltiesa (SKT), kas atrodas Nīderlandē, Hāgā, izdeva Krievijas prezidenta Vladimira Putina aresta orderi, Putins apmeklēja jau deviņus gadus okupēto Krimu un Mariupoli, kura kopš pilna mēroga kara sākuma pagājušā gada 24. februārī ir viena no visvairāk cietušajām un iznīcinātajām pilsētām, zem kuras drupām joprojām, iespējams, atrodas simtiem civiliedzīvotāju līķi. Pirms ieņēma pilsētu, Krie­vijas karaspēks trīs mēnešus to bija ielencis un nežēlīgi bombardēja. Tika sabombardēts Mari­upo­les dzemdību nams un Drā­mas teātris, nogalinot vairākus simtus mierīgo iedzīvotāju, kas teātrī vairāk nekā nedēļu centās patverties no Krievijas uzbrukuma. Masīvi uzbrukumi tika vērsti pret rūpnīcu “Azovstaļ”, kur bija paslēpušies Mariupoles aizstāvji. Atceros, kā pirms gada sarunā ar 84 gadus veco Mikolu, kurš visu mūžu bija strādājis “Azovstaļ” un kuram kopā ar mazmeitiņu un vedeklu izdevās aizbraukt no pilsētas kara sākumā, viņš sacīja: “Hitlerieši Otrā pasaules kara laikā mūsu pilsētā nenodarīja tik daudz ļauna, cik jau paspējuši izdarīt krievi.”

Putina “draudziņš” un izsūtāmais zēns Dmitrijs Medvedevs jau salīdzinājis šo aresta orderi ar tualetes papīru un draudējis, ka STK Hāgā var saņemt tiešu raķetes triecienu no Krievijas, sakot, ka “viss šajā pasaulē ir Dieva un raķešu ziņā” un ka Krievija to var izdarīt no Ziemeļjūras ar virsskaņas raķeti, kuru nevar pārtvert un notriekt. Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova jau paziņojusi, ka SKT lēmumi Krieviju neinteresē un nav saistoši.

Kā zināms, SKT 17. martā izdeva Krievijas prezidenta Vladi­mira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas ares­ta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju. Tiesas mājaslapā rakstīts: “Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Vladimiro­vičs Putins, dzimis 1952. gada 7. oktobrī, ir atbildīgs par kara noziegumu – nelikumīgu iedzīvotāju (bērnu) deportāciju un iedzīvotāju (bērnu) nelikumīgu pārvietošanu no okupētajām Ukrai­nas teritorijām uz Krievijas Fe­derācijas teritoriju. Noziegumi, visticamāk, tika pastrādāti okupētajā Ukrainas teritorijā vismaz kopš 2022. gada 24. februāra. Ir pamats uzskatīt, ka Putina kungs ir individuāli kriminālatbildīgs par iepriekš minētajiem noziegumiem.”

Ukrainas savāktie dati liecina par 16 221 bērna deportāciju, bet šis skaits, visticamāk, ir lielāks. Kā zināms, starptautiskās tiesību normas aizliedz pārvietot civiliedzīvotājus no teritorijas, kurā viņi dzīvo, uz citām teritorijām. Bērni bauda īpašu aizsardzību saskaņā ar Ženēvas konvenciju.

Protams, Putina un Ļvovas-Belovas stāšanās Starptautiskās Krimināltiesas priekšā ir maz ticama, jo SKT nav reālu iespēju īstenot šo personu arestu, jo Krievija nav atzinusi SKT jurisdikciju un SKT lēmumi Krieviju neinteresē un nav tai saistoši. Tikmēr Ukraina un sabiedrotās valstis, kuras atbalsta ukraiņus cīņā par brīvību un demokrātiju, šo ziņu uztvēra ar gandarījumu.

Var jautāt, kādēļ priecāties par šo aresta orderi, ja ir gandrīz neiespējami, ka Putins sēdīsies uz apsūdzēto sola? Manuprāt, precīza ir Ukrainas ģenerālprokurora Andrija Kostina atbilde: “Pasaule saņēma signālu, ka Krievijas režīms ir noziedzīgs un tā vadība un rokaspuiši tiks saukti pie atbildības. Šis ir vēsturisks lēmums Ukrainai un visai starptautisko tiesību sistēmai.”

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis par šo lēmumu pauda: “Bērnu nošķiršana no viņu ģimenēm, atņemot viņiem iespēju sazināties ar saviem tuviniekiem, bērnu slēpšana Krievijas teritorijā, aizvešana uz attāliem reģioniem – tas viss ir acīmredzama Krievijas valsts politika, valsts lēmumi un valsts ļaunums, kas sākas tieši ar šīs valsts pirmo amatpersonu.”

Jāpiebilst arī, ka ir ierosināts izveidot īpašu kara noziegumu tribunālu, līdzīgi kā nacistiskās Vācijas vadoņi pēc Otrā pasaules kara tika tiesāti Nirnbergas tribunālā. Ideju par šāda tribunāla izveidošanu aktīvi atbalsta arī Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

SKT Hāgā sāka savu darbu 2002. gada vasarā, un divdesmit gadu laikā Putins ir kļuvis par ceturto personu, par kuru izdots šīs tiesas aresta orderis. Trīs vīru kompānija, kurā tagad atrodas Putins, ir “izcila”. 2009. gadā pirmais orderis tika izdots par Omāru el Bešīru, bijušo Sudānas vadītāju, kurš bija pie varas no 1989. līdz 2019. gadam. Viņš ir apsūdzēts kara noziegumos, noziegumos pret cilvēci, kā arī genocīda veikšanā. Gaida izdošanu Hāgai. Otrais ir Muamars Kadafi, kurš bija Lībijas valsts līderis kopš valsts apvērsuma 1969. gadā, par kuru aresta oderis tika izdots 2011. gadā par noziegumiem pret cilvēci. Kadafi tika nogalināts tautas sacelšanās laikā. Trešais aresta orderis arī tika izdots 2011. gadā Lorānam Gbago, kādreizējam Kotdivuāras prezidentam, kurš tika pilnībā attaisnots.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajos tīklos aicinājis, turpmāk runājot vai rakstot par Putinu, vienmēr atzīmēt: “smagos noziegumos apsūdzētais”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *