Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Metalurgs un bizness

JĀNIS BUHOLCS
11:46
03.06.2015
10

Prieki bija īsi. „Liepājas metalurgs” (LM), kurš nesen ar fanfarām atsāka darbu, nu ir paziņojis, ka atlaiž daļu darbinieku. Vienlaikus uzņēmuma vadība ir sākusi sūroties, ka valsts nenodrošina pietiekami labus uzņēmējdarbības apstākļus.

Pagājušajā gadā maksātnespējīgais LM tika pārdots Ukrainas kompānijai „KVV Group”. Investori apņēmās desmit gadu laikā par uzņēmumu samaksāt 107 miljonus eiro. No uzņēmumiem, kas interesējās par LM iegādi, tieši „KVV Group” tika atzīts par vispiemērotāko, lai attīstītu Latvijas ekonomikā nozīmīgo ražotni, kā arī nodrošinātu, ka Latvijas valsts, kas bankrotējušā uzņēmuma vietā iepriekš atmaksāja tā ņemto kredītu, nepaliek zaudētājos.

Taču tagad izrādījies, ka LM jaunajai vadībai nav pa spēkam darbināt rūpnīcu ar pilnu jaudu. Īpašnieki aizbildinās ar dažādiem apstākļiem – ,piemēram, tieši pašlaik pieprasījuma ziņā ir nelabvēlīga situācija metalurģijas tirgū un problēmas vēl vairāk pastiprina izejvielu cenu pieaugums. Lai to risinātu, uzņēmums pieprasa, lai valdība ierobežo metāllūžņu izvešanu no valsts, kā arī atceļ metāllūžņu ievešanas ierobežojumus no Ukrainas. Faktiski tā ir prasība pēc protekcionisma – turklāt nevis šī vārda parastajā nozīmē, kas ir valsts iekšējā tirgus aizsardzības pasākumi, bet pat tikai ar mērķi stutēt vienu noteiktu uzņēmumu. Ja notiktu LM vadības prāts, tad citi Latvijas uzņēmumi nevarētu metāllūžņus realizēt tur, kur tas ir izdevīgāk, – viņiem nāktos to visu vest uz LM un saņemt tādu cenu, kuru tas ir gatavs maksāt.

Papildu tam uzņēmums norāda arī uz elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes negatīvo ietekmi uz uzņēmuma ekonomisko stāvokli. Obligātā iepirkuma komponente ir valsts atbalsts elektroenerģijas ražošanai koģenerācijā vai no atjaunojamajiem resursiem, un par to beigās samaksā visi elektroenerģijas lietotāji. Īpaši tās ietekme, protams, jūtama tiem, kuri elektroenerģiju patērē daudz – tai skaitā LM. Strādājot uz pilnu jaudu, uzņēmums patērē tik daudz elektroenerģijas, ka obligātā iepirkuma komponentē vien tiek samaksāti vismaz 12 miljoni eiro gadā. Tanī pašā laikā der norādīt, ka obligātā iepirkuma komponentes apmērs pašlaik ir 2,679 eirocenti par kilovatstundu, kas neizskatās pēc izšķiroši lielas summas pret kopējām elektrības izmaksām.

Tomēr, ņemot vērā visus minētos apstākļus, tēraudkausēšanas ceha darbība nu ir apturēta, bet darbu turpina velmētava. Uzņēmuma vadība ir pavēstījusi, ka ilgtermiņā nav iespējams strādāt, ja produkcijas pašizmaksa ir augstāka nekā tirgus cenas. Secinājums ir loģisks, taču būtiskākais ir jautājums, ko tagad darīt un kuram tas ir jādara.

LM vadība savu viedokli jau ir pateikusi – valdībai jānāk palīgā. Uzņēmums gan atzīst, ka jau pirkuma brīdī zinājis, ka Latvijā ir jāmaksā elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponente, taču ir cerējis uz kādiem atvieglojumiem. Atvieglojumi nudien ir gaidāmi – Ekonomikas ministrija pašlaik izstrādā atbalsta mehānismus, kas domāti uzņēmumiem, kas patērē daudz energoresursus. Tomēr LM vēlas pilnīgu atbrīvojumu no šīs elektroenerģijas iepirkuma komponentes pirmo darbības mēnešu laikā.

„Ja mēs strādāsim kopā ar valsti, tad mēs [uzņēmuma iegādi] nenožēlosim. Ja valsts mūs atstās ar šīm problēmām viens pret vienu, mēs šo pirkumu nožēlosim,” pagājušajā nedēļā sacīja uzņēmuma īpašnieks Valērijs Krištals. Tikpat labi uzņēmuma investori varēja sacīt, ka ir rēķinājušies, ka var neiespringt uz darbību brīvā tirgus apstākļos, jo valdība viņiem palīdzēs. Šādu priekšstatu varētu veidot fakts, ka valdība, protams, ir ieinteresēta uzņēmuma veiksmīgā darbībā. Taču šādas prasības, iespējams, ilustrē arī LM vadības izpratni par biznesa vidi Latvijā – proti, ka ceļš uz labvēlīgiem uzņēmējdarbības nosacījumiem ved cauri kontaktiem ar politiskajām aprindām.

Lai gan nevar apgalvot, ka šāda pieeja Latvijas biznesa vidē nekad nav darbojusies, vismaz LM gadījumā uzņēmums ir saņēmis visai skarbus vārdus no ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas. Viņa LM vadības lēmumu atlaist daļu strādnieku un samazināt ražošanas jaudas ir raksturojusi kā neprofesionalitāti vai mēģinājumu šantažēt valsti. Zīmīgi, ka paziņojumi par darbības grūtībām un ražošanas sašaurināšanu ir nākuši negaidīti, un vēl pirms dažām nedēļām uzņēmums esot bijis pozitīvi noskaņots par turpmākās darbības prognozēm, bet tagad izliekas nesaprotam, ka valsts nevar nākt pretī vienam konkrētam uzņēmumam. Ministre arī paziņojusi, ka, ja jaunie īpašnieki nepildīs savas saistības un nemaksās valstij, valdība meklēs jaunus LM investorus.

Beigās mēs nonākam pie jautājuma – kā valsts veido un sekmē uzņēmējdarbības vidi? No vienas puses, pašreizējā Ekonomikas ministrijas attieksme pret LM liecina par principialitāti un atbalstu godīgiem spēles noteikumiem, kas pieejami visiem. No otras puses, pats fakts vien, ka LM ir iegādājušies tādi uzņēmēji, kuri cer, ka ar pirkumu vienlaikus ir ieguvuši sev arī izņēmuma statusu, signalizē arī par valsts neveiksmi tik svarīgā LM atdzīvināšanā. Diemžēl nav tā, ka šī būtu pirmā tāda līmeņa neveiksme.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
20

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
42

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
24

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
63

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
63

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
31

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
39
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
38
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi