Raksti

Viedokļi

Kas vēl jāpagūst

Madara Ozoliņa

Lai arī trīs siltie mēneši šķiet gana ilgs laiks, lai pagūtu gan izbaudīt vasaras priekus, gan pastrādāt – ne vienmēr viss rit pēc plāna. Nemanāmi atnācis jau jūlija vidus. Ko vēl šovasar gribētu paveikt vai izbaudīt, “Druva” jautāja vairākiem mūspuses iedzīvotājiem.

Cēsniece Linda Zari­ņa septembrī uzsāks mācības 12. klasē. Šo vasaru viņa velta atpūtai un izklaidēm: “Vienmēr esmu bijusi prātīga un apdomīga – ikkatru brīvlaiku strādāju, daudz mācos. Zinu, ka nākamajā vasarā būs jāiestājas augstskolā, būs jauni pienākumi, ikdiena mainīsies. Tādēļ esmu izlēmusi, ka šovasar atpūtīšos tā kārtīgi, no sirds. Ar draudzenēm nupat bijām Tallinā, esmu izstaigājusi vairākas baskāju takas visā Latvijā, vēl plānoju apmeklēt dažus mūzikas festivālus, tādos iepriekš nav sanācis būt. Gribētu padzīvot dažas dienas pie jūras – nakšņot teltī.
Es skatos uz vecākajām māsām, kuras nupat absolvējušas augstskolu, un man ir sajūta, ka līdz ar mācībām Rīgā beidzas sava veida brīvība. Es mācīšos pilna laika studijās, līdztekus strādāšu, pēc studijām meklēšu darbu un ceru veidot ģimeni. Zinu, ka tāda vasara, kā šī, vairs nebūs nekad. Tādēļ izbaudu šodienu no visas sirds.”

Turpretim darba pilnas rokas ir priekulietei Zanei Vana­dziņai: “Man galvā ir darāmo darbu saraksts. Šī vasara skrien uz priekšu vēja ātrumā! Mēs pavasarī iegādājāmies māju tepat pie Priekuļiem. Tā nebija māja, kurā uzreiz var dzīvot. Sākām remontdarbus, nu tie ir ievilkušies. Mainām jumtu, liekam jaunu sētu, iekopjam pagalmu. Darāmā ir ļoti daudz, jo gribam līdz apkures sezonas sākumam uzsākt dzīvi jaunajā mājā.

Turklāt ar vīru strādājam katrs savā darbavietā, uz maiņām arī pieskatām bērnus. Lai arī katrs vakars un brīvā diena tiek pavadīta mājas iekārtošanai, esam bērniem apsolījuši, ka augustā dosimies uz atrakciju parku “Lotes zeme”. Lai arī esam runājuši, ka šovasar izklaides iespēju būs mazāk, viņi ir pelnījuši kādu vasaras piedzīvojumu. Tās būs mūsu ģimenes brīvdienas, kurās beidzot vairāk uzmanības veltīsim viens otram un par darbiem nerunāsim.”

Cēsnieks Kārlis Briedis kopā ar savu tēti jau vairākus gadus nodarbojas ar dažādu koka priekšmetu izgatavošanu. Kārlis stāsta, ka vasara šajā jomā esot darbīgākais laiks: “Mans pamatdarbs ir cits, bet joprojām palīdzu tētim izgatavot dažādus koka dekorus. Jūlijs un augusts ir mēneši, kad dodamies uz gadatirgiem un savus darinājumus tirgojam citās Latvijas pilsētās. Ir tāds teiciens – ragavas jātaisa vasarā. Līdzīgi ir mums – visu ziemu čakli strādājām, tagad ar saražoto cenšamies iepriecināt citus.

Vispirktākās ir koka rotaļlietas bērniem un dekori kāzām. Šobrīd tirgošanās braucieni plānoti uz Liepāju, Mazsalacu un Sabili. Ja runājam par atlikušās vasaras plāniem, tad vēl tajos ietilpst gatavošanās mana labākā drauga kāzām, kuras notiks augusta beigās. Esmu vedējtēvs, līdz ar to man ir savi pienākumi. Vēl ir vairākas nianses, kuras jāsaplāno. Vedējtēva godā esmu pirmo reizi, šo lomu uztveru ļoti nopietni.”

Pensionāre Lāsma Striķe, kas dzīvo Cēsīs, daudz laika velta dārza kopšanai un pagalma apzaļumošanai. Lielākā daļa darbu tiek veikti rīta pusē un vakarā, bet pusdienas sauli Lāsmas kundze pārlaiž telpās, kur ir vēsāks: “Manuprāt, šovasar ir ļoti nelabvēlīgi laikapstākļi dārza darbiem. Vai nu ir ilgstošs sausums un karstums, vai arī lietus gāžas aumaļām. Man ir divas siltumnīcas, kurās aug gurķi, tomāti, paprika, kā arī dažādi lapu salāti. Nu jau piebrieduši jaunie kartupelīši, atliek tik rakt laukā. Vēl man ir vairākas dobes ar skaistiem zie- diem – tās regulāri jāravē. Ik­diena dārzā paiet ātri – jāaplej dobes, jāapgriež dzīvžogs, jānolasa bumbieri, kuru šogad ir ļoti daudz. Šovasar vēl gribētu pagūt piepildīt pagrabu ar dažādiem labumiem – gurķi jau samarinēti, vēl labprāt konservēju dārzeņus salātus, viens no iecienītākajiem burciņu pildījumiem mūsmājās ir tomātu lečo. Bet vasaras nogalē man būs svarīgs notikums – ciemos gaidīšu mazbērnus, viņi nedēļu dzīvos pie manis. Nevaru vien sagaidīt, kad varēšu pavadīt laiku kopā ar mazbērniem, jo rudenī un ziemā viņi apmeklē bērnudārzu, tad tiekamies retāk.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *