Raksti

Viedokļi

Kādu ceļu izvēlēsimies?

Taču pats svarīgākais, ka no mūsu spertajiem soļiem mācīsies jaunā paaudze – šodienas skolēni, kuri vai nu nesīs tālāk un attīstīs brīvas sabiedrības ideju, vai arī secinās, ka runas par pilsoņu aktīvu līdzdalību valsts un pašvaldību pārvaldes procesos ir domātas tikai tādēļ, ka tā ir pieņemts un vispār – labi izklausās, bet jēgas nekādas.

Lēnām mēs laužam iesīkstējušo stereotipu – ko nu es tur varu, lai jau citi mēģina.

Taču cēsnieki pēdējā laikā aizvien uzņēmīgāk izsaka savu viedokli par dažādu mums visiem svarīgu lēmumu pieņemšanu. Paldies arī mūsu ceturtajai varai – Druviņai par dažādu viedokļu atspoguļošanu.

Spilgts jaunās domāšanas piemērs ir neatlaidīgā un principiālā Cēsu vecāku domes rīcība, kā arī Cēsu sanatorijas internātskolas direktora un lielas sabiedrības daļas attieksme, kā rezultātā tika panākta vairāku pilsētas domes deputātu pagriešanās

par 180 grādiem šķietami vienkāršā jautājumā – ka sports nekādā veidā nav savienojams ar alkoholu. Pateicoties sabiedrības viedoklim, deputāti kļuva kategoriski, šis kategoriskums turpmāk uzliek mums par pienākumu aizliegt jebkādu alkohola tirdzniecību (ieskaitot izlejamo alu) ne tikai sporta kompleksā, bet arī citu pilsētā notiekošo sporta pasākumu norises vietās. Šeit dubultmorāle vairs nederēs, attieksmei pret visiem uzņēmējiem jābūt vienādai. Un tad par Cēsīm ar lepnumu varēsim teikt: šī ir ne tikai kultūras darbinieku un tūristu iecienīta pilsēta, bet arī pilsēta, kur neatbalsta pārmērības alkohola lietošanā. Un nav mums jāskatās un jāmeklē piemēri, kur ir sliktāk, bet gan jāpanāk, lai citi mācītos no mums, jo esam taču sasnieguši ļoti daudz, kaut vai īstenojot dažādus pilotprojektus.

Taču vienlaicīgi ar alkohola tirdzniecības ierobežošanu ne mazāk svarīgi ir arī deputātu pieņemtie saistošie noteikumi „Par azartspēļu organizēšanas aizliegumu Cēsīs”. Noteikumiem ir cēls mērķis – ierobežot azartspēļu organizēšanu pilsētas teritorijā, „tādējādi mazinot no azartspēlēm atkarīgo cilvēku skaitu un veicināt sabiedrības tikumību”.

Taču vai ar pieņemtajiem saistošajiem noteikumiem mēs ierobežojam azartspēles? Šobrīd pilsētā ir 13 azartspēļu vietas, no kurām pērn nodokļos domei iemaksāts vien 21,7 tūkstoši latu. Šī summa nevar kalpot kā arguments jaunu spēļu zāļu atvēršanai, jo īpaši ņemot vērā postu, kādu daudzām ģimenēm un jo īpaši jauniešiem nodarīs atkarība no azartspēlēm. Sabiedrība no azartspēlēm būtībā neiegūst neko, tikai un vienīgi problēmas.

Taču šajā jautājumā deputātiem laikam ir no viņus ievēlējušās sabiedrības absolūta vairākuma atšķirīgs viedoklis, jo domes sēdē tika pieņemti saistošie noteikumi, kas gan aizliedz organizēt azartspēles visā pilsētas teritorijā, tostarp 50 metru rādiusā ap izglītības iestādēm, taču atļaus to darīt plašā teritorijā Cīrulīšos un arī pilsētas centra teritorijā, ieskaitot arī stacijas apkaimi.

Dīvaini, jo iedzīvotāji publiskajā apspriešanā vienbalsīgi bija pret jaunas spēļu zāles atvēršanu Izstādes ielā, bet ar šo noteikumu pieņemšanu deputāti vieglu roku iededz zaļo gaismu jaunai spēļu zālei.

Varam jau sevi mierināt, ka no 2006. gada tiks izdarīti grozījumi likumā par izlozēm un azartspēlēm, kas paredzēs stingrākas normas azartspēļu organizētājiem. Taču tas būs 2006. gadā, un varbūt tikai daži deputāti šobrīd var pateikt, cik jaunu azartspēļu vietu atvērsies līdz likuma spēkā stāšanās brīdim un kādas pūles nāksies pielikt, lai ierobežotu šo vietu darbību.

Raugoties no deputātu pārstāvētās sabiedrības viedokļa, šajā gadījumā būtu ne tikai vēlams, bet nepieciešams noteikt pēc iespējas mazāk vietu, kur ar šo biznesu nodarboties. Rīgas dome jau ir pieņēmusi lēmumu, ka azartspēļu vietas nevarēs atrasties pilsētas centrā, izņemot viesnīcas. Līdzīgu lēmumu varētu pieņemt arī Cēsīs, jo tad būtu cerība, ka šādi azartspēļu biznesu tiešām ierobežotu, arī daudzie ārvalstu tūristi tomēr brauc pie mums, citu mērķu un interešu vadīti. Bet no morāles un sabiedrības viedokļa varbūt vēl labāk būtu pateikt principiālu nē azartspēlēm, kā to pauda skolu direktori Gunta Bērziņa un Māris Šķēle. Taču sabiedrība esat jūs, cienījamie cēsnieki, un jums arī lemt par pilsētas un jūsu bērnu nākotni.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *