Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Darba svētkiem būt

Jānis Buholcs
11:22
11.05.2018
1

Saeimas deputāti ir sākuši pārskatīt oficiālo svētku dienu sarakstu un no tā vēlas svītrot 1. maiju. Šī doma ir aplama un parāda politiķu neizpratni par dažiem no arī mūsdienās ārkārtīgi svarīgiem jautājumiem.

Maija svētkus Saeima grasās upurēt tāpēc, ka deputāti vēlas par svinamu dienu padarīt 11. novembri jeb Lāčplēša dienu. Lāč­plēša diena patiešām ir ļoti nozīmīgs datums Latvijas vēsturē. Mums jau tagad ir lieliskas tradīcijas, piemēram, likt svecītes karotāju piemiņai, un ir arī citi pasākumi, kas ievada lielākos valsts svētkus – 18. novembri. Kādu jaunu saturu vēl šai dienai būtu nepieciešams pievienot?

Ja papildu brīvdienas noteikšana nenestu būtiskas praktiskas problēmas, par šo jautājumu varētu nemaz nedomāt. Taču praktiski aspekti, un pietiekami lieli, ir, lai tos nebūtu iespējams ignorēt pat tiem politiķiem, kas sevi mēģina parādīt kā viskvēlākos patriotus. Saskaņā ar Finanšu ministrijas aplēsēm vēl vienas brīvdienas ieviešana samazinātu nodokļu ieņēmumus par 8,6 miljoniem eiro.

Risinājums – jaunā svētku diena ir jāievieš uz kādas esošas svētku dienas rēķina. Izvēle pašlaik kritusi uz 1. maiju. Šajā dienā atzīmējam gan Darba svētkus, gan Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas dienu. 1920. gadā uz pirmo sēdi sanākusī Satversmes sapulce bija pirmais Latvijas tautas vēlētais parlaments. Tas ir demokrātiskas valsts pārvaldes iekārtas sākums mūsu valstī.

Saistībā ar Satversmes sapulces sasaukšanas dienu Saeimā izskan argumenti, ka bez 11. novembra nebūtu bijis arī nekādas Satver­smes sapulces, tātad 11. novembris ir “svarīgāks”. Šādi gan argumentēt var bezgalīgi un ikvienu citu Latvijai svarīgo notikumu pasniegt kā izrietošus no iepriekšēja svarīga datuma. Vienlaikus ir skaidrs, ka Satversmes sapulces sasaukšanas diena Latvijā nudien pašlaik netiek akcentēta tik ļoti kā Lāčplēša diena. Tas gan nenozīmē, ka tam tā būtu jābūt – jautājums ir par pašu politikas un sabiedrisko procesu veidotāju izvēli, ko izcelt un kam dot priekšroku. Un, ja izrādītos, ka sabiedrībā ir lielāka izpratne par 11. novembra nozīmi nekā par Satversmes sapulces sanākšanas nozīmi, der pajautāt – kāpēc tā un vai šī 1. maija nozīme nebūtu pelnījusi lielāku ievērību.

Cits stāsts ir par Darba svētkiem jeb Starptautisko strādnieku dienu. Šai dienai nav piesaistes konkrēti Latvijas vēsturei. Tā ir starptautiska tradīcija. Tās saknes meklējamas 1886. gadā ASV, kad sākotnēji mierīga strādnieku demonstrācija astoņu stundu darba dienu pieprasošo streikotāju atbalstam pārauga vardarbībā. Šim notikumam ir bijusi liela nozīme strādnieku kustību veidošanās procesā. Tā tiek atzīmēta daudzviet pasaulē, tai skaitā vairumā Eiropas valstu.

Strādnieku kustību tēmas vēsturiskie uzslāņojumi rada asociācijas ar sociālismu un padomju režīmu. Varbūt tāpēc Darba svētkus Latvijā mēs atzīmējam bez īsta entuziasma par dienas saturu. Līdzīgā kārtā arī 8. marts kā Sieviešu diena šur tur izraisa pretestību tāpēc, ka saistās ar padomju laikā izceltiem svētkiem, lai gan sieviešu tiesības nebūt nav kaut kas padomisks. Noziedzī­gajam padomju režīmam nav un nevar būt monopoltiesību uz līdztiesības idejām. Ne režīms tās izdomāja, ne arī labi realizēja. Mums būtu jāspēj uz šīm idejām raudzīties pēc būtības, nevis caur pagājības prizmu.

Vai tiešām Latvijai nevajag Darba svētkus? Vai jautājumi par nodarbinātību vai strādnieku, darba devēju un valsts attiecībām nav aktuāli? Vai adekvāta samaksa, sociālās garantijas, darba apstākļi un citas tēmas nepelna ievērību kā sabiedriski svarīgi jautājumi? Savulaik tik smagi izcīnītās astoņas darba stundas mūsdienās varbūt ir pašsaprotamas. Turklāt pietiekami daudzi cilvēki, vai nu vajadzības spiesti, vai arī citas motivācijas vadīti, arī bez fabrikas stingrā režīma strādā ilgāk, nekā paredz normētais darbalaiks. Un ir jau skaidrs, ka mūsdienās svarīgākais ir nevis tas, cik stundas kāds strādā, bet gan – ko spēj izdarīt. Taču darbs nemainīgi ir viens no cilvēka dzīves nozīmīgākajiem elementiem. Tas ne tikai mums sniedz dzīvošanai nepieciešamos ienākumus, bet arī ietekmē cilvēku attiecības dažādos līmeņos un mudina radīt vērtības.

Tuvākajos gadu desmitos klāt nāks jauni izaicinājumi. Aizvien lielāka dažādu procesu automatizācija nozīmēs arī to, ka aizvien biežāk darbību veikšanai vairs nebūs vajadzīgs cilvēks. Ko darīs cilvēki, kurus aizstāj roboti? Saistītais jautājums – kam tiek aizvien pieaugošās produktivitātes nestie labumi? Savulaik cilvēkiem patika domāt, ka produktivitātes pieaugums ļaus strādājošajiem pārticību nodrošināt ar aizvien īsāku darbalaiku. Taču rezultāts lielākoties ir citāds – cilvēki strādā tikpat un vēl vairāk, taču labums sabiedrībā tiek sadalīts nevienlīdzīgi. Ienākumu plaisa starp turīgākajiem un visiem pārējiem kapitālistiskajā pasaulē turpina augt plašumā.

Izņemot 1. maiju no svētku dienu saraksta, Latvijas likumdevēji sniegtu signālu, ka šie un saistītie jautājumi viņiem nešķiet aktuāli. Protams, īstermiņā izdevīgāk ir sacensties, kurš Saeimā ir lielākais nacionālo vērtību aizstāvis, kas izceļ neapšaubāmi svarīgos Latvijas vēstures notikumus. Taču vēsture nav vienīgā svarīgā tēma. Ir būtiski domāt arī par sabiedrības šodienas un nākotnes problēmām. Darbs un nodarbinātība ir viena no tām. Tā vietā, lai 1. maiju no svinamo dienu saraksta strīpotu, politiķiem un citiem publiskās telpas apdzīvotājiem būtu šī diena jāpiepilda ar aktuālu saturu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
17

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
41

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
22

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
63

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
63

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
31

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
39
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
38
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi