Raksti

Domas

Viena cilvēka faktors

Jānis Gabrāns

Droši vien lielum lielais vairums cilvēku gaida dienu, kad nekur    vairs nevajadzēs pieminēt “Covid-19”. Esošā situācija gan par to liek runāt ik dienu. Šīs nedēļas skaļākā ziņa, šķiet, par to, ka Rīgā vienas nevakcinētas skolotājas dēļ , kurai konstatēts pozitīvs “Covid-19”, uz mājām aizsūtīti 356 skolēni jeb 18 klases.

Pieļauju, ka 356 bērnu vecāki par šo faktu bija ļoti “priecīgi” un teica milzīgu “paldies” minētajai skolotājai. Interesanta bija skolas direktores piebilde LTV ziņās, ka ar šo skolotāju vakcināciju apspriest nevar: “Tā bija viņas izvēle, un tāds ir iznākums.”

Te uzreiz jāmin tiesībsarga Jura Jansona teiktais raidījumā “Rīta panorāma”, ka viena cilvēka tiesības un intereses arī “Covid-19” pandēmijas laikā nedrīkst prevalēt pār plašākas sabiedrības tiesībām uz veselību un dzīvību. Nedrīkst, bet redzam, kāda ir realitāte.

Var saprast skolu vadības, kas “auklējas” ar šādiem skolotājiem, jo pedagogu trūkst, neviens negrib zaudēt labu profesionāli, jo skaidrs, ka vietā atrast būs grūti. Bet tam pretī ir šo 18 klašu audzēkņi.

Gribam dzīvot kā attīstītajās Eiropas valstīs, tam, domāju, piekritīs katrs, arī tie, kuri pretojas vakcinācijai. Gribam tā dzīvot, bet rīkoties kā viņi negribam. Labs piemērs Dānija, valsts ar augsti attīstītu sociālo nodrošinājumu, par kādu pagaidām varam vien sapņot. Mēs tā gribētu, bet vakcinēties tikpat naski kā dāņi – nekad! Gan jau vakcinācijas pretinieki pratīs atgādināt, ka Dānijā, lūk, atcelti visi ierobežojumi, noklusējot, ka tur vakcinējušies vairāk nekā 80 procenti valsts iedzīvotāju no 12 gadu vecuma. Kamēr Latvijā vien 42 procenti. Ziņās gan optimistiski raksta, ka jau 42 procenti, lai gan vajadzētu teikt – tikai.

Mums tiešām liekas, ka esam gudrāki par dāņiem? Vai tiešām mūsu rīcībā ir kaut kāda slepena informācija, kādas nav valstīs ar augstu vakcinēto skaitu? Laikam, jā, jo, kā raidījumā “Aizliegtais paņēmiens”, kur tieši apskatīja Dānijas piemēru, dāņi teica, ka uzticas vakcīnai, kāda Latvijas iedzīvotāja, kura strādā šajā valstī, teica, ka nevakcinējas, jo netic, ka tik ātri var izveidot vakcīnu. Var jau zinātnieki, speciālisti skaidrot, ka zinātne daudzus gadu desmitus gājusi uz to, lai šādas vakcīnas varētu izstrādāt ļoti īsā laikā, tas nesasniedz dzirdīgas ausis, jo facebook taču ir “speciālisti”, kuri visu zina daudz labāk.

Kamēr ļausimies šādiem speciālistiem, tikmēr mācības būs attālināti, turpināsies citi ierobežojumi un, lai ko saka tiesībsargs, viena cilvēka tiesības diemžēl būs pāri sabiedrības interesēm. Pat Saeima nolika malā likumprojektu par pienākumu vakcinēties konkrētu profesiju veicējiem, kaut gan tiesībsargs TV norādīja, ka jau tagad Darba aizsardzības likums darba devējam uzliek pienākumu nodrošināt katram strādājošajam drošu darba vidi. Tātad likums jau tagad ļauj prasīt, lai darbinieki vakcinējas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *