Raksti

Domas

Ūdenstilpes – ne tikai veldzes avots

Anna Kola

Jāņi pagājuši, bet karstums vēl aizvien ir ar mums. Daži priecājas, ka beidzot nav jālido uz siltajām zemēm, kamēr citi meklē veldzi mājas pagrabos, jo viņiem brīži, kad termometra stabiņš pakāpjas virs 25 grādu atzīmes, šķiet dzīvībai bīstami. Galu galā, lai kā gribētos, mēs tomēr esam un paliksim ziemeļu tauta – mūsu platuma grādos tādi karstuma viļņi vairumam sabiedrības šķiet izturami tikai kādas ūdenstilpes tuvumā. Šīs nedēļas sākumā tika izsludināts sarkanais brīdinājums par bīstami karstiem laikapstākļiem. Pirmdien izskanēja ziņa, ka pārspēts 27. jūnija karstuma rekords Latvijā – pirms diviem gadiem Rūjienā un Stendē reģistrētie +30,7 grādi. Arī otrdiena karstuma ziņā nebija vieglāk izturama. Patlaban gan sinoptiķi sola, ka uz nedēļas nogali karstums drusku mitēsies un varēsim uzelpot mazliet brīvāk.

Runājot par šīm pēdējo gadu karstajām vasarām, jādomā, ka tiem, kas noliedz globālo sasilšanu, laikam tomēr nebūs taisnība. Klimats nenoliedzami mainās, daba mainās – mainās flora un pat fauna, Latvijā parādās arvien jaunas augu, kukaiņu, pat putnu sugas, kādas iepriekš šajā klimatiskajā joslā nemājoja. Līgo brīvdienas pavadot laukos ūdens tuvumā, prātoju, cik lielu ķīmisko vielu piesārņojumu un baktēriju klātbūtni uzrādītu ūdens analīzes no ļaužu iemīļotākajām peldvietām – atļaušos minēt, ka 90 % no peldētājiem lieto dažādus saules aizsargkrēmus un citus kosmētiskus līdzekļus, kas nonāk ūdenī, kurā tad kopīgi visi plunčājamies. Omu negribas sabojāt, pieminot iespējamās vīrusu daļiņas vai baktērijas, kuras no cilvēku organismiem arī nonāk turpat kopējā veldzes vietā.

Bērni, saprotams, ūdenī kustas un draiskojas visaktīvāk, līdz ar to kāds malks šīs ne pirmā svaiguma veldzes nonāk arī bērnu organismā caur gremošanas traktu. Šķiet, nav noslēpums – katru vasaru tieši karstajā laikā ievērojami palielinās to pacientu skaits, kas meklē palīdzību slimnīcās smagi noritošu vēdera vīrusu saslimšanu dēļ. Žēl, ka pie mums vēl nav peldvietu, kurās nodrošināta iespēja noskaloties dušā pirms un pēc peldes – pieļauju, ka tas būtu ieguvums visai sabiedrībai kopumā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *