Raksti

Domas

Trīssimt piecdesmit septītā no 365 gada dienām

Iveta Rozentāle

23. decembris ir 357. no 365 šī gada dienām. Ziemas saul­griežu laiks, Ziemassvētku un gada izskaņas laiks nereti vedina uz pārdomām par aizvadīto gadu, par nozīmīgākajiem notikumiem katra dzīvē, par to, kā aizpildām savu laiku un ko nākamajā gadā vēlamies turpināt, ko mainīt.

Cilvēki ir ļoti dažādi, tāpēc arī katram var atšķirties tas, kas šķiet svarīgs un būtisks. Turklāt būtiskais un vērtīgais mēdz mainīties arī dažādos dzīves posmos.
Sarunājoties ar ģimenēm un rakstot par tām, redzu, cik daudziem svarīgākais ir bērni. Ir vecāki, kuri, kamēr bērni ir mazi, pakārto visu, lai varētu prioritāri pievērsties viņiem, viņu vajadzībām, lai varētu iedot viņiem tās vērtības, kas pašiem svarīgas.

Mūsdienās ģimenes ir ļoti atšķirīgas. Pat tad, ja tām ir līdzīgas vērtības, ceļš, kā pie tām nonākt, ir ļoti dažāds. Ģimene ir ļoti nozīmīga daļa ikviena dzīvē neatkarīgi no tā, vai ir labas vai sarežģītas attiecības, jo ģimene ir tā, kas veido daļu no katra cilvēka personības.

Ir cilvēki, kuriem vissvarīgākais ir darbs. Vienam uzņēmējdarbībā, citam tāds, kurā redzams ieguldījums sabiedrības labā, vēl kādam tāds, kurā redzama sava izaugsme. Tieši tādēļ, ka strādājam, var pastāvēt valsts, kurā dzīvojam, jo ir nepieciešami cilvēki, kuri ceļ mājas un ražo ikdienā nepieciešamo, kuri vada transporta līdzekļus, kuri strādā veselības aprūpes, izglītības iestādēs, kuri vada pagastus, paš­valdības un valsti. Ikviena darbs – no nemanāmākā līdz publiskākajam – ir svarīgs, lai mēs varētu dzīvot šeit un tagad. Arī lai avīze nonāktu līdz lasītājam, ir daudz iesaistīto cilvēku: gan redakcijas cilvēki, gan tipogrāfijā strādājošie, un, protams, pastnieki, bez kuriem avīzīte nevarētu nonākt katra mājās.

Vēl ir cilvēki, kuriem darbs ir tas pats, kas viņu vaļasprieks, padarot dzīvi vēl krāsaināku un košāku. Un ir tādi, kuri nopelnīto velta labdarībai, jo tas dod sajūtu par dzīves vērtību – vēlēšanās un spēja palīdzēt tiem, kuriem klājas grūtāk.

Un, protams, šajā gadā, kad pieredzam karu tuvu līdzās, īpaši vēršam uzmanību arī uz tiem, kuriem svarīgi sargāt savu ģimeni, savu valsti. Un šādu cilvēku kļūst arvien vairāk.
Nereti katram no mums ir svarīgas vairākas šīs jomas, lai redzētu jēgu savai būšanai šajā pasaulē un laikā, kuru piedzīvojam. Šim gadam palikuši pēdējie metri, katrs varam izvērtēt, vai visu, ko vēlējāmies, esam izdarījuši. Jaunais gads teju klauvē pie durvīm, dodot vēl vienu iespēju izvēlēties prioritātes, kas katrai piedzīvotajai dienai piešķir jēgu un prieku.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *