Raksti

Domas

Pavasaris zem sniega segas

Iveta Rozentāle

Šorīt, kad rakstu domas, Saeima tikko aizvadījusi spraigu un garu nakti, lai pieņemtu 2023. gada valsts budžetu. Bet ar tikpat lielu intensitāti aizvadīta sniega vētra, arī Cēsu novadā cilvēki ar lāpstām redzami it visur, tīrot takas un taciņas. Savukārt lid­ostā “Rīga” spēcīgās snigšanas dēļ noticis negadījums ar “airBaltic” gaisa kuģi, kas atgriezās no Parīzes. Lidmašīna noslīdēja no skrejceļa cietā seguma nosēšanās laikā. Par laimi, neviens pasažieris nav guvis savainojumus.

Uz Latvijas notikumu fona šķiet, ka mūsu novadā dzīve šajās dienās rit rimtāk. Lai arī biezā sniega sega nu jau ne vien Latvijas austrumos, bet arī Kurzemes pusē, kur līdz šim valdīja pavasarīgas vēsmas, liek domāt par pavasara atkāpšanos, tepat vien jau tas ir. Ja vēl pirms pāris dienām laika prognoze liecināja, ka līdz pat marta beigām naktīs būs stabili mīnusi, šobrīd ne tikai dienā, bet arī naktī plusus sola jau ap 22. martu.

Par to, ka pavasari neviens nav atcēlis, skaidri liecina norises dabā. Ja to, kas notiek zem lielās sniega kārtas, grūti saskatīt, tad dzīvnieku pasaulē pavasara klāt­esamība ir acīmredzama. Ne viens vien tiešsaistes kamerās seko līdzi jūras ērgļu dzīvei Durbes ligzdā. Un 8. marts nāca ar skaistiem jaunumiem – vēlā pēcpusdienā ērgļu mātīte Milda izdējusi šīs sezonas pirmo olu. Turklāt, salīdzinot ar aizvadīto gadu, tas noticis nedēļu agrāk. Laiks rādīs, cik olu tiks izdēts un cik labvēlīgi būs apstākļi sekmīgai ligzdošanai, jo daudziem vēl prātā palikuši 2021. gada notikumi, kad no ligzdas pazuda ērgļu tēviņš Raimis, Milda viena nespēja nodrošināt sekmīgu ligzdošanu, un mazie ērglēni aizgāja bojā. Savukārt pērn izdētās olas apēda sveša ērgļu mātīte.

Ērgļiem iekārtots tā, ka olas silda gan mātīte, gan tēviņš, diemžēl jaunajam kavalierim Voldim pērn tas neizdevās. Lai gan tieši šo ērgļu ligzda ir vispopulārākā tiešsaistē, aizvadītajā gadā bija iespējams vērot arī 2022. gada putna svīres dzīvi Cēsu pils pagalma putnu būrītī, gan ieskatoties būrī notiekošajā, gan ārpuses notikumos. Svīru pārim izšķīlās divi mazuļi, kas augustā devās plašajā pasaulē.

Vēl par pavasara vēsmām liecina roņu mazuļu sezona, kas sākusies Latvijas piekrastē. 6. martā Tūjas pludmalē konstatēts šogad pirmais roņu mazulis. Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka roņiem nevajag tuvoties, jo tie iznāk liedagā, lai uzkrātu spēkus un sasildītos, tie nav jādzen atpakaļ ūdenī.    Neskatoties uz vētrām dabā, kaislībām dzīvnieku un cilvēku pasaulē, dzīve rit savu gaitu. Ir marts – pavasara mēnesis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *