Raksti

Domas

Nosargāt mūža garumā

Iveta Rozentāle

Par to, kā iespējams nodzīvot ilgas laulības dzīvi, atkal aizdomājos, kad sociālajos tīklos ieraudzīju bijušā ASV prezidenta Baraka Obama sievas Mišelas ierakstu Pateicības dienā, ko ASV svin novembra ceturtajā ceturt­dienā.

Ierakstā viņa atzīst, ka nereti saņem jautājumu par abu ilgo laulību, un pastāsta, ka “mūsu laulība nekad nav perfekti 50 pret 50. Vienam no mums vienmēr vajag vairāk, vai otram sanāk dot vairāk. Mums ir jāmāk klausīties vienam otrā – patiesi un bez kritikas. Tikai tā mēs varam kopīgi attīstīties”. Izsakoties par laulībām vispārīgi, M.Obama raksta: “Ir jāsagatavojas ilgstošiem posmiem, kuros ir diskomforts un nesaprašanās, jāiemācās pieņemt kompromisus. Attiecību izpušķošana iepazīšanās sākumā var novest pie domstarpībām un grūtībām laulībā. Jo nav iespējams sagatavoties problēmām, ar kādām saskaras cilvēki, kuri dzīvo kopā diendienā. Tāpēc tev sev ir jāpajautā: ko tu vēlies iegūt no šīm attiecībām un vai tu vēlies attiecības mūža garumā.” Viņa norāda uz to, ka laulību brīdis un dzīve laulībā nav viens un tas pats, un jautājums, vai cilvēks patiesi domā par ilgstošām attiecībām un izprot, ko tās ietver.

Vienmēr ar siltumu domāju par pāriem, kuri arī avīzei atklājuši savus garās laulības stāstus. Tie vienmēr ir ļoti sirsnīgi un iedvesmo, parādot, ka nav tādas vienas laimīgu laulību receptes, katram tā atšķiras, bet būtiskākais, lai divi cilvēki, kuri ir izlēmuši savu dzīves ceļu iet kopā, ir ar vienotu izpratni par to. Tad arī viss ir iespējams. Un tieši tāpat kā mēs nepiedzimstam par zinošiem vecākiem, mēs nekļūstam par zinošiem laulātajiem vienas dienas laikā, tāpēc ir brīnišķīgi, ka arī laulātie var izglītoties, jo skaidrs, ka nevienās attiecībās neiztikt bez pārpratumiem un domstarpībām, bet svarīgi, kā tās atrisināt. Arvien biežāk iespējams apmeklēt laulāto kursus, visbiežāk gan tie ir ticīgiem cilvēkiem. Šādi kursi nenozīmē, ka cilvēki nemāk dzīvot laulībā, tas visbiežāk nozīmē, ka viņi vēlas dzīvi laulībā padarīt vēl skaistāku, jēgpilnāku.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *