Raksti

Domas

Ņemt akmeni

Jānis Gabrāns

Viena no pēdējo dienu, pat nedēļu visbiežāk pārrunātā aktualitāte ir grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa režīmā jeb, pareizāk sakot, tā likvidēšanā. Tauta iet piketos, vārās sociālā vide, taču karavāna iet tālāk. Tauta saka – politiķi mūsos neklausās! Bet vai tiešām pie visa vainīgi tikai politiķi, kuri neklausās vai neņem vērā tautas iebildumus. Vai nav tā, ka kādreiz arī paši esam vainīgi?

Šī taču nav pirmā reize, kad labi izdomātus piedāvājumus, lai uzlabotu, atvieglotu uzņēmējdarbības vidi, sociālo jomu vai citu nozari, latvietis – praktiskais – izdomā pagriezt sev par labu. Un sākas, kā smalki saka, nodokļu optimizēšana. Ir taču dzirdēts, lasīts par uzņēmumiem, kurā katram darbiniekam ir savs mikrouzņēmums. Tā bijis taksometru pakalpojumu jomā, būvniecībā un citās jomās. Dzirdēts pat par gadījumiem, ka kādu darba meklētāju neņem darbā tikai tāpēc, ka viņš atsakās veidot zem uzņēmuma jumta savu mikrouzņēmumu.

Šāda daudzo mikrouzņēmumu sistēma “jumta uzņēmumam” ļauj ekonomēt uz sociālajām iemaksām, nemaksāt arī PVN. Uzņēmēji, kuri izdomājuši šādas shēmas, norāda, ka tur nav nekā nelikumīga, ka tā nav nekāda ēnu ekonomika. No vienas puses, juridiski viņiem ir taisnība, taču ne jau šādu optimizāciju dēļ tika radīts mikrouzņēmuma režīms.

Atcerēsimies, ka tas tika radīts ar mērķi sniegt atbalstu un radīt nepieciešamos priekšnoteikumus, lai ekonomiskās krīzes laikā bez darba palikušie iedzīvotāji varētu uzsākt uzņēmējdarbību.

Protams, var jautāt, vai bija pareizi no tā pilnībā atbrīvoties, iespējams, ka varēja rast kaut kādus nosacījumus, ierobežojumus, kas neļautu veidot šādas mikrouzņēmumu apvienības, bet, kā jau minēju, latvietis – praktiskais vienmēr centīsies, lai vairāk tiek viņam, bet mazāk – valstij.

Nesaku, ka visi mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji to vien domā, kā apkrāpt valsti, daudziem tā tiešām bijusi laba iespēja sākt savu uzņēmējdarbību, un viņi arī darbojas, ievērojot prasības. Diemžēl karote darvas sabojā visu mucu medus, kas ir jāgāž laukā. Tāpēc pirms kliegt, ka slikta valsts, jāpadomā, vai paši esam balti un pūkaini. Kā sacīts Bībelē – kas ir bez grēka, lai pirmais met akmeni.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *