Raksti

Domas

Mērogi

Jānis Gabrāns

Pirms pāris gadiem izlasīju grāmatu “Pasaule ir plakana”, kurā autors raksta, kā pasaules biznesā noārdās robežas. Un ne tikai tāpēc, ka, pateicoties tīmeklim, preci no jebkuras vietas var pārdot uz visu pasauli, bet īpaši tādēļ, ka arī pats darba process kļūst arvien globālāks. Vairs nav nekā neierasta, ka uzņēmumam grāmatvedības pakalpojumus sniedz citā valstī, mājaslapas veido un uztur vēl citā, datu analīzi veic trešajā un tamlīdzīgi.

Lasītais atausa atmiņā Latvijā plānotās reģionālās reformas sakarā, kur jūtama liela cīņa par robežām, vienmēr gan to pamatojot ar iedzīvotāju interesēm. Tas nekas, ka šie iedzīvotāji strādā citā novadā, bērnus sūta mācīties vēl citā, iepirkties brauc uz trešo, bet kultūru baudīt uz ceturto. Šobrīd robežas paliek tikai uz papīra vai arī mūsu prātos, un šķiet – tieši tur tās nojaukt ir visgrūtāk.

Vēl vairāk šī robežu noārdīšanās kļuva skaidra kādā gadu mijas sarunā, kurā atklājās, ka puisis no Rīgas strādā uzņēmumā “Cirkle K” un ir atbildīgs par degvielas piegādes plūsmām ASV un Kanādā. Un dara to nevis tur, bet atrazdamies birojā Rīgā! Par kādām robežām te runāt…
Bet laikam jau mūsos joprojām ir izteikts viensētnieka gēns un labprāt esam gatavi sadziedāties, sadancoties, bet ne sadarboties. Jau samērā sen mūs aicina domāt ārpus rāmjiem, skatīties plašāk, bet tomēr neesam īsti gatavi nojaukt robežas, jo savā sētā tomēr viss tik zināms, pazīstams, un, kā zināms, vienmēr labāk būt pirmajam ciemā ne pēdējam pilsētā. Un, ja šī robežu nojaukšana var atstāt negatīvu ietekmi uz naudas maka biezumu, tad tas nav pieņemams, lai cik pārliecinoši būtu argumenti. Labāk turpināt domāt mazajos mērogos.

Laiks iet, cīnāmies par robežām, ietekmi, un tad nu īsti nepietiek laika domāt par attīstību. Šobrīd uzskatāms piemērs ir Rīga, kur politiķiem galvenais ir varas pārdale, nav svarīgi, kas notiek pilsētā.

Protams, vienmēr jau varēs pierādīt, kāpēc labāk neko nemainīt, nereformēt, un, ja nelīdz nekas cits, var ņemt palīgā demagoģiju, ar ko patiesībā var kalnus gāzt. Mūsu politiķi to pierādījuši daudzkārt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *