Raksti

Domas

Kad informācija internetā melo

Monika Sproģe

Vai zinājāt, ka uz Mēness ir atklāta dzīvība? Nē? Droši vien tāpēc, ka tie ir klaji meli un absurds. Mēs kaut kādā mērā jūtam, kad tiek uzturēta intriga, lai radītu sensāciju. Pateicoties “Privātajai Dzīvei”, kuru, prasi kam gribi, neviens nelasa, bet, izrādās, visi visu par visiem zina, esam iemācījušies ar aizdomām uzņemt informāciju, kādu pasniedz ne vien dzeltenā prese, bet arī internets.

Toties, ja vajadzīga informācija par starppilsētu autobusa kursēšanas laikiem, meklējam internetā vai zvanām uz uzziņas dienestu. Gribam doties ceļojumā, internetā pasūtām aviobiļetes. Nepieciešams atrast kāda uzņēmuma darbinieku, nereti ejam sadaļā “Kontakti” un ticam visam, kas tur rakstīts. Tomēr – kas to būtu domājis – tieši šie ir vieni no lielākajiem māņiem! Nesenā pieredze rāda, ne visam, kas rakstīts uzņēmumu, biedrību un citu dibinājumu mājaslapās, var ticēt.

Atsevišķos gadījumos virsraksti liecina par aktuālajiem notikumiem tālajā 2012. gadā, citkārt var izsekot līdzi, cik bieži un vai vispār pēdējā laikā veiktas izmaiņas mājaslapas saturā, tāpēc apšaubīt informācijas patiesumu ir vienkārši.

Lai varētu ticēt avotam, vai nenošaut greizi ar amata nosaukumiem, nākas pārbaudīt vairākas interneta vietnes, ja vismaz trijās, piemēram, U. Lapsa minēts kā uzņēmuma priekšsēdētāja vietnieks, tad neienāk pat prātā doma to apšaubīt, tomēr realitāte var izrādīties pilnīgi citāda. Var gadīties, ka Lapsas kungs ir kļuvis par priekšsēdētāju vai viņa vietā stājusies kāda cita persona, iespējams, viņš joprojām strādā organizācijā, bet ir mainījusies visa uzņēmuma struktūra. Skumjākais, ka cilvēks no malas tur neko nevar darīt, vienīgi atteikties ticēt visam, kas rakstīts.

Ir jādomā līdzi, jo mājaslapu saimnieki atjauno informāciju, bet ne vienmēr izlabo kontaktu sadaļu un korekti informē sabiedrību par amatu sadalījumu vai izmaiņām organizācijas kadru daļā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *