Raksti

Domas

Globālais uzvar

Sarmīte Feldmane

Katra diena un datums ir tik nozīmīgs, cik lielu vērtību katrs pats tam piešķiram. Pieņemts svinēt svētkus, jubilejas, rīkot atceres dižiem cilvēkiem. Un katrs, izņemot, protams, iestādes, organizācijas, darām pa savam.

Vakar bija Helovīns. Šie svešie svētki ir iekarojuši zināmu popularitāti mūsdienu svētku vidū. Kā liecina “Kantar TNS “ aptauja, vakar vakarā tos gatavojās atzīmēt nu jau piektā daļa Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem. Iepriekšējos pāris gados aptaujās vien nedaudz vairāk nekā desmitā daļa iedzīvotāju atzina, ka mēdz svinēt šos svētkus. Veikalos tērpu piedāvājums plašs, ķirbju raža šoruden laba, kāpēc gan nepadauzīties pa ielām? Bērniem un jauniešiem patīk, un biznesam labi, jo var pārdot dažnedažādus mošķus un skaitīt naudu. Lai jau mošķojas, kam patīk, tikai žēl, ka reti kurš saldumu prasītājs zina kaut ko par Helovīnu.

Lai paliek izjokošanas vakars. Vakar bija Krišjāņa Barona 183.dzimšanas diena. Nedzirdēju gan, ka, izņemot folkloristus, muzejniekus, kāds to pieminētu. Nu ja, nav jau apa­ļa gadskārta, pēc diviem gadiem, tad gan varēs svinēt, atgādināt par devumu tautai un tā tālāk. K.Barona muzeja speci­ālisti televīzijā stāstīja, ka jaunākā paaudze vispār nezina, kas ir K. Barons. Izrādās, viņam bijusi meita Daina un tāpēc tautasdziesmas sauc par dainām, Barontēvs staigājis pa Latviju un vācis tautasdziesmas… Ko tik vēl viņš nav darījis, ja ļaujamies fantāzijai. Ir grūti saprast, kā var nezināt, bet tā nu reiz ir patiesība.
Ik lietu, notikumu, problēmu var vērtēt no dažāda attāluma. Un, jo plašāks leņķis izraudzīts, iespējams, jo aina mainās. Jaunā paaudze dzīvo globāli, domā globāli, apgūst globālas zināšanas. Skaudri – bet Helovīns daudzu sapratnē tur iederas, par latviešu tautasdziesmām var pastrīdēties. Kad jālepojas, tad tās noder. Bet lepoties var par to, ko zina, ja zina par tautas bagātību. Populāri teikt – kad vajadzēs, gan jau uzzinās. Nejauši varbūt, jo vispirms jau jāzina, ko un kur meklēt.
Tā, lūk, dzīvojam. Globāli. Bet ir reizes, kad būtiski paraudzīties sīkumaini, šauri.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *