Raksti

Domas

Caur tumsu uz gaismu

Iveta Rozentāle

Līdz ar inflāciju un arvien pieaugušo dārdzību taupa ne tikai katrs individuāli, bet arī pašvaldības un valsts.

Cēsis ir pašvaldība, kas izlēma vasaras vakaros pamēģināt taupīt, izslēdzot ielu apgaismojumu. Ja cauri pilsētai jādodas vēlākā vakara stundā, sajūtas, kad no gaismas nokļūsti tumsā, pēc kāda laika atkal gaismā, ir interesantas. Tiem, kam darba stundas beidzas pavēlu un vēl ir jāizved pastaigā suns, vēlams neaizmirst par kādu lukturīti vai vismaz paķert līdzi telefonu ar apgaismojumu, lai, piemēram, savācot pēc dzīvnieka, nebūtu jāpaļaujas tikai uz nojautu. Un labi, ka Cēsis ir tāda droša pilsēta, pat ja neredzi, kas tev tumsā pretī nāk vai no tās pēkšņi iznirst, būtībā jau visi esam savējie. Cerams.

Tikmēr Vācijas galvaspilsētā Berlīnē izlemts enerģijas taupīšanas nolūkos sākt izslēgt vēsturisko pieminekļu apgaismojumu. Pakāpeniski bez apgaismojuma tiks atstāts ap 200 ēku un apskates objektu, tai skaitā rātsnams, Valsts opera un Šarlotenburgas pils. Tas nozīmē, ka cilvēkiem šīs vietas jāpagūst skatīt dienā, vakaros ieplānojot kultūru un vēsturi izzināt citādā veidā.

Bet, lūk, tepat pie mums, Latvijā, piemēram, Jūrmalā, domā iet pavisam citu ceļu, plānojot nevis kaut kur samazināt apgaismojumu, bet taupīt krietni radikālākiem soļiem. Izskanējušas runas, ka Bulduru bibliotēka, kas grāmatu pasaulē vedusi lasītājus jau 72 gadus, tiks pārcelta, savukārt Asaros slēgta.    Pamatojums – pārāk augstas komunālās izmaksas, lai uzturētu bibliotēku neremontētā ēkā. Vietējie ir ne tikai šokā, bet arī nav mierā ar tādu nodomu, tāpēc gan vāc parakstus pret bibliotēku slēgšanu, tiekas ar domes vadītājiem, arī piketē, jo nejūtas sadzirdēti. Iedzīvotāji uzsver, ka bibliotēka ir Jūrmalas apkaimes kultūras centrs un, protams, vieta, kurai pateicoties, bērniem grāmatu pasaule kļūst interesanta un izzināšanas vērta.
Neapšaubāmi, no malas grūti teikt, vai šo divu bibliotēku uzturēšana tiešām pašvaldībai izmaksā visdārgāk, tomēr sākt taupīt ar to slēgšanu tik un tā nešķiet loģiski. Turklāt bibliotēka patiesi ir daudz kas vairāk nekā tikai vieta, kur paņemt palasīšanai kādu grāmatu. Man šķiet, domājot par taupību, ļoti svarīgs ir arī samērīgums.

Tomēr izskatās, ka risinājumu meklēšana šajā rudenī un ziemā nesīs daudz pārsteigumu un negaidītu pavērsienu un šie piemēri ir tikai sākums tam, ko piedzīvosim.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *