Raksti

Domas

Asaras

Mairita Kaņepe

2014. gada ziema Sočos. Latvietis, vīrs kā ozols, varens spēka mitriķis, arī garā varens un raud, jo uzvarēts. Šādu mirkli televīzijā atceros no Ziemas olimpiskajām spēlēm. Protams, aizkustinoši, ka spēkavīram acis slapjā vietā. Un tomēr nebija skaidrs – kāpēc? Medaļa bobslejā iegūta, Latvija sacentusies ar pasaules lielvaru sporta komandām. Sasniegts neticamais. Jā, medaļa nav no zelta. Nav izdevies pārspēt. Starpība – sekundes simtdaļas! Vai mūsdienu latviešu gladiatoriem nav gods tādā arēnā kā olimpiāde atpalikt no uzvarētāja vien par elpas sprīdi? Lai nu kā, savas tautas mīlestība garantēta, vai tas būtu olimpiskais zelts, sudrabs vai bronza.

Vakardiena. 2018. gada vasara, 23. augusts. Televīzija un radio nemitīgi ziņo, ka Olimpiskā komiteja izdarījusi labojumu 2014. gada Soču olimpiādes medaļu sarakstā. Pēc starptautiskās tiesas sprieduma Latvijas bobslejistu komandai pienācās uzvara. Sočos zelta medaļu saņēmušais pilots bijis negodīgs, lietojis aizliegtus paņēmienus, dopingu. Tas nu tagad – pēc četriem gadiem – ir pilnīgi un galīgi pierādīts.

Latvijas sportisti saka paldies, ka taisnība uzvarējusi, bet bijušo neatgriezt – sāpes un bezspēcību, pazemojumu un niknumu. Šīs jūtas sportisti nolikuši malā. Viņi domājot par rītdienu.

Es tā nevaru. Man atkal prātā nelabums, skatoties 2014. gada Ziemas olimpisko spēļu noslēguma ceremoniju. Sočos lielvaras vadītājs, kurš bija rīkojis šo pasaules mēroga forumu, šīs milžu cīņas, nemitīgi tika rādīts līdzās ar zelta medaļas bobslejā ieguvēju, mūsdienu gladiatoru, kurš bobslejā bija pasludināts par neuzvaramu. Nekas šim milzim nestāsies ceļā. Mani šķebināja šāda zīme, šāda zīmēšanās, tai bija zīmīgums, bet nesapratu kāds.

Otrā dienā sākās karš. Karš, kurš tā arī netika pieteikts. Gladiatoru cīņas vairs nenotika sporta trasēs, bet starp kaimiņvalstīm, brāļu valstīm. Brāļi mērķēja viens uz otru. Aizvien mērķē tieši sirdīs, un tās pārvēršas ledū. Asaras, asaras, tās tā arī nebeidzas – no bezspēcības, no naida. Kad un kas atcels karalauku? Neviens nevar mainīt tā rezultātu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *