Raksti

Domas

Aizslēgt feisbuku?

Sociālo tīklu, īpaši feisbuka, spēks un ietekme nav noliedzama, par to būs pārliecināts ikviens tā lietotājs. Ja kaut kas pazudis, atrasts, atliek tikai ierakstīt feisbukā, un ir pilnīgi droši, ka būs rezultāts. Taču pretī šim labajam devumam jāteic, ka ir arī ēnas puse, jo šajā sociālajā tīklā atrodams ļoti daudz viltus ziņu, un dažbrīd platforma piesārņota tā, ka jābūt ļoti vērīgam, lai starp pelavām atrastu graudus. Satraucošākais, ka ļoti bieži cilvēki pat neiedziļinās, vai ziņa ir patiesa vai tā domāta, lai tikai dabūtu iespējami daudz “laiku”, lai iespējami vairāki ar to dalītos. Labs apliecinājums tam bija arī šīs nedēļas raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, kur skaidri pierādījās, ka cilvēki dalās ar informāciju, pat nepadomājot par iespējamajām sekām.

Par feisbuka spēku pēdējās dienās sāk runāta arī rudenī gaidāmo Saeimas vēlēšanu sakarā, jo ir pilnīgi skaidrs, ka sociālie tīkli ļoti plaši tiks izmantoti reklāmai, nomelnošanas kampaņām, jo, pirmkārt, tas nav apturams, otrkārt, nav iespējams noskaidrot, kas iniciējis un finansējis konkrēto pasūtījumu. Politiskās partijas pilnīgi mierīgi varēs teikt, ka neko nezina, ka viņām ar to nav nekāda sakara, ka to dara paši vēlētāji un tamlīdzīgi. Tāpēc sociālo tīklu lietotājiem jārēķinās, ka pie tās drazas, kādas jau šobrīd šajos tīklos netrūkst, klāt nāks arī politiskā draza, un, jo tuvāk vēlēšanām, jo lielākā apjomā.

Satraukumu par to izteicis arī KNAB priekšnieks Jēkabs Straume, kurš pat pieļāvis iespēju priekšvēlēšanu laikā lūgt tiesai Latvijā uz laiku bloķēt feisbuku, kurā ir grūti izkontrolēt priekšvēlēšanu aģitāciju, bet sociālais tīkls nesadarbojas ar Latvijas politiskās aģitācijas uzraugiem. Ar šādu problēmu saskārušies ne tikai Latvijā, un pagaidām nevienā valstī, pat ne ASV, nav izdevies iegūt informāciju par šo priekšvēlēšanu aktivitāšu finansētājiem un pasūtītājiem.

Katrs tagad var iedomāties savu ikdienu bez feisbuka, tas gan attiecināms uz tiem, kuri tur pavada zināmu ikdienas daļu. Pieļauju, visi būs neapmierināti ar šādu risinājumu, jo dzīve taču uzreiz apstājas. Ir tukšums, jo nav ziņu pēc principa “jūs nevarat iedomāties, kas pēc tam notika”, nav foto un video ar suņiem un kaķiem, nav piedāvājuma pārbaudīt, kam esi līdzīgs, kāds būsi pēc 50 gadiem un tamlīdzīgi. Bet pirms 15 gadiem taču bez tā iztikām un nebūt nebija garlaicīgāka dzīve. Starp citu, varbūt ir vērts ņemt piemēru no tiem, kuri Lieldienu gavēņa laikā paziņojuši, ka šajā portālā nebūs. Varbūt šādu gavēni visiem Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu izsludināt pirms vēlēšanām? Kāda vilšanās tā būtu politiķiem!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *