Pirmdiena, 6. maijs
Vārda dienas: Gaidis, Didzis

Vēsture sākas paša mājās

Sarmīte Feldmane
17:56
04.05.2021
1

Jau pierasts, ka Latvijā kalendārā atceres un tzīmējamo dienu ir vairāk nekā svētku. Savu vēsturi, arī drūmo, neaizmirstam. Par to runājam, stāstām nākamajām paaudzēm. Par to nepārtraukti strīdamies.

Tautai izšķirīgi brīži pēc gadiem vienmēr tiek vērtēti neviennozīmīgi. Gadu desmiti krājas, līdzi nesot gan aizmiršanu, gan jaunus faktus un nozīmības vērtējumu. Ne velti mūsu kalendārā ir Baltu vienības diena. 2000. gadā Latvijas un Lietuvas parlamenti nolēma, ka 22. septembris, diena, kad 1236. gadā notika Saules kauja un baltu ciltis pievārēja krustnešus, ir jāieraksta kalendāros. Tā tika izdarīts. Cik daudz mēs zinām par to laiku? Tautas vēsturisko atmiņu derētu atsvaidzināt.

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK Saeimas deputāti rosina veikt grozījumus likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, 2.martu nosakot par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu. Izskanējis arī viedoklis, ka tas varētu būt 17.marts, jo 1944.gada 17.martā profesora Konstantīna Čakstes vadītā Latvijas Centrālā padome pabeidza parakstu vākšanu memorandam, kurā Latvijas tautas vārdā tika pieprasīta Latvijas neatkarības faktiska atjaunošana un pausta pārliecība, ka Latvijas valsts un tās Satversme juridiski turpina pastāvēt, neraugoties uz nacistiskās Vācijas okupāciju.

Politiķi uzsver, ka, pieminot latviešu tautas pretošanos padomju okupācijas varai 50 gadu garumā, ir vienlīdz svarīgi atbilstoši novērtēt kā nevardarbīgo, tā arī bruņoto pretošanos. Gan padomju varas gados, kad to objektīvi pētīt vispār nebija iespējams, gan arī pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas tieši bruņotā nacionālā pretošanās joprojām netiek pienācīgi novērtēta un pētīta. Naci­onālās apvienības deputātu ieskatā nozīmīgākā nacionālo partizānu kauja 1945.gada 2.– 3.martā notika Viļakas apriņķa Stompaku purva salās, to atzīstot par lielāko kauju Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Tiek norādīts, ka ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti, bet organizēti atkāpjoties, izvairījās no drau­došā aplenkuma un papildu zaudējumiem. Tāpēc par Naci­onālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu jānosaka Stom­paku kaujas datums “kā latviešu tautas neapstrīdamas varonības un nepārprotamas valsts gribas apliecinājums”, uzsver deputāti.

Par Nacionālās pretošanās atceres dienas datumu būs jāizlemj Saeimai. Tad redzēsim, vai kalendārā būs par vienu atzīmējamu dienu vairāk. Taču ieraksts kalendārā varbūt kādam liks uzdot jautājumu – kas tā par dienu, kāpēc. Vai būs atbildes, vēstures notikumu skaidrojumi? Kā par to stāstīs, kā cilvēku prātos, tad arī sirdīs iedzīvinās nacionālo partizānu pretošanos? Pagājuši vairāk nekā 30 gadi, kopš varam runāt par savas tautas vēsturi, likteni, ko lēma un uzspieda svešas varas, taču, kā pieņemts teikt, publiskajā telpā atrodami vien atsevišķi informācijas, faktu, stāstu zibšņi. Tie ir daļa no gadsimtu biezās vēstures grāmatas. Varbūt tāpēc pazūd?

14.jūnijā aprit 80 gadu kopš 1941. gada Latvijas iedzīvotāju masu deportācijām. Ik gadu pagastos un pilsētās notiek atceres pasākumi. Vēl pirms dažām vasarām tā bija arī 1941.gadā izsūtīto tikšanās. Nu jau viņu pulks palicis pavisam mazs. Viņu pārdzīvojumu stāsti pierakstīti, glabājas vietējos muzejos, bibliotēkās. Netiek aizmirsti. Un vismaz reizi gadā, deportāciju gadadienā, tiek pārlasīti, lai pastāstītu tiem, kuri atceres brīdī piedalās pirmoreiz. Šie piemiņas pasākumi it visur vienmēr bijuši skumji, bet sirsnīgi un reizē devuši cerību par nākotni, mudinot būt stipriem un uzdrošināties. Šie pasākumi vienmēr bijuši klusi, mierpilni un gaiši. Sa­vējo pieminēšanai nevajag skaļumu. Tāda ir ne viena vien pārliecība.

Šovasar būs citādāk. Pieminot Latvijas iedzīvotāju pirmās masu deportācijas 80. gadadienu, vienlaikus visā valstī notiks 1941. gadā izsūtīto iedzīvotāju vārdu lasījumi. Pašvaldības saņēmušas instrukcijas, kā vārdi lasāmi, vispirms vārds, tad uzvārds, mājas, ja izsūtīta ģimene – vispirms mājvārds. Valsts prezidents Egils Levits norādījis, ka cilvēka vārdam un uzvārdam ir unikāla nozīme. Tā ir daļa no personības. “Ja mēs pieminēsim šos visus vārdus, mēs atcerēsimies arī konkrētos cilvēkus,” uzsvēris prezidents. Pasākuma “Aizvestie. Neaizmir­stie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” idejas autore ir Sandra Kalniete. Arī viņa uzsver, ka nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim. Tas turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. “Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī,” sacījusi S.Kalniete.

Lasījumu no katras pašvaldības straumēs sabiedrisko mediju portālā “LSM.lv” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā. Būs digitāla karte, kurā ievietos piemiņas pasākumu videomateriālus, datus un stāstus par izsūtītajiem, tā palīdzot aptvert deportāciju apmērus un sekas. Mūsdie­nīgi. Tikai… vai nepazudīs tas, par ko aizvien vairāk runā – vietējā identitāte, katra pagasta, vietējo cilvēku vairāk nekā 30 gadu iedibinātā tradīcija? Vai lasījumā nezudīs personiskais?

Un vēl – Vislatvijas pasākums plkst. 11. Nezinām vēl, cik cilvēku varēs pulcēties, bet šajā dienas stundā piedalīties var tikai rīkotāji un tie, kam nav jābūt darbā. Skolēni jau būs vasaras brīvlaikā.

Vārdi izskanēs Latvijā, internets pārraidīs pasaulei… Taču vissvarīgāk ir katram pašam neaizmirst dzimtas, kaimiņu, pagasta vēsturi. Tad svešs nebūs arī Lat­vijas noietais ceļš.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
22

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
22

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
18

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
19

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
15

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
38

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi