Pirmdiena, 6. maijs
Vārda dienas: Gaidis, Didzis

Strauja sirds, bet kājas lēnas

Jānis Gabrāns
11:18
21.01.2019
4

Ar šādu saukli Valsts policija pirmo reizi īsteno informatīvu drošības kampaņu gājējiem – senioriem, jo pētījumā noskaidrots, ka vairāk nekā trešdaļa jeb 38 procenti smagi cietušo gājēju ir vecumā virs 60 gadiem.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem ik gadu ceļu satiksmes negadījumos traumas gūst vairāk nekā 200 gājēju vecumā virs 60 gadiem. Pērn negadījumos iekļuvis 231 seniors, no tiem 38 tika smagi ievainoti, bet 22 gāja bojā.

Valsts policijas pētījums rāda, ka katrs trešais gājējs – seniors negadījumā cietis savas vainas dēļ. Iemesli – savu spēju pārvērtēšana un ceļu satiksmes noteikumu neievērošana. Piemēram, ceļa šķērsošana neatļautās un nepārredzamās vietās, turklāt esot bez gaismu atstarojošajiem elementiem.

Valsts policijas Vidzemes reģi­ona pārvaldes Cēsu iecirkņa priekšnieks Aldis Pāže gan norāda, ka mūsu pusē šī statistika nav tik bēdīga, taču preventīvais, skaidrojošais darbs vienmēr ir noderīgs, jo, iespējams, ļauj izvairīties no kāda negadījuma.

“Ar cilvēkiem gados ir interesanti,” saka A. Pāže. “Negribētu teikt, ka viņi nesaprot, ko dara, bet redzam, ka bieži viņi rīkojas pēc ieraduma, tur gājis gadiem un turpina iet, kaut situācija uz ielas vai ceļa mainījusies. Ir daļa cilvēku, kuri vienkārši iet, neskatoties ne pa labi, ne pa kreisi, neaizdomājoties par sekām. Iespējams, viņi domā, ka viņam ir tiesības iet, lai tik braucējs pamēģina neapstāties, bet satiksmes noteikumi rakstīti ne tikai braucējiem, arī gājējiem.”

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Geron­to­loģijas klīnikas vadītājs Jānis Zaļkalns skaidro: “Nespējot pieņemt savu vecumu, zūd paš­kritika savu spēju novērtēšanai. Diemžēl ar gadiem maņas kļūst arvien vājākas – redze pasliktinās, reakcija palēninās, spēja paredzēt laiku, kādā transportlīdzeklis pietuvosies, samazinās, bet domas reizēm ir ātrākas par kāju veiklību. Brīdī, kad nepieciešams strauji reaģēt, notiek negadījums. Atbildīgi ir ne tikai seniori, bet arī viņu ģimenes locekļi, kuri, apzinoties savu tuvinieku cienījamo vecumu, nenovērtē apstākļus un ļauj viņiem piedalīties ceļu satiksmē vieniem.”
Valsts policijas statistika vēsta, ka tikai astoņiem no 22 seni­oriem, kuri pērn gāja bojā ceļu satiksmes negadījumos, bijusi transportlīdzekļa vadītāja apliecība. Tas norāda, ka,

iespējams, izvērtēt savas uzvedības riskus un adekvāti novērtēt situāciju ir daudz grūtāk, ja nav bijusi iespēja pašam vadīt transportlīdzekli, proti, saprast redzamības aspektus un bremzēšanas ceļa garumu.

A. Pāže to attiecina uz to, ka seniori arī ārpus apdzīvotām vietām bieži pārvietojas bez atstarojošajām vestēm, bez jebkādiem atstarojošajiem elementiem un bieži vien iet pa nepareizo ceļa pusi: “Grūti pateikt, kāds tam iemesls. Vai nu cilvēki kautrējas vilkt to vesti, kādam, iespējams, tiešām nav naudas tās iegādei, bet jāsaprot, ka tā tiek apdraudēta veselība un pat dzīvība.

Arī pilsētās cilvēki gados bieži neizvērtē transporta plūsmu, nepaskatās, vai mašīna apstāsies, nespēj, iespējams, izrēķināt, vai tā spēs apstāties. Cilvēks vadās pēc veciem stereotipiem, ja viņš uzlicis kāju uz gājēju pārejas, autovadītājam momentā jāapstājas. Bet satiksmes noteikumi skaidri nosaka, ka pirms brauktuves šķēr­sošanas pa gājēju pāreju vietās, kur satiksme netiek regulēta, jānovērtē attālums līdz transport­līdzekļiem, kas tuvojas, kā arī jānovērtē to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību. Īpaši ziemā jāsaprot, ka tik ātri kā vasarā apstāties nav iespējams, ka bremzēšanas ceļš būs krietni garāks. Arī ziemā taču paiet nevar tik ātri, kājas slīd, ja vasarā, iespējams, paspētu tikt pāri ielai, ziemā var neizdoties,” saka A. Pāže.

Viņš arī norāda uz situāciju, ar kuru saskāries vai katrs autovadītājs. Proti, autovadītājs, redzot, ka seniors piegājis pie gājēju pār­ejas, apstājas, bet gājējs viņam māj ar roku, lai taču brauc. Autovadītājs, zinot satiksmes noteikumus, gaida, un kādu brīdi neviens nekustas. Tad kustību sāk abi, jo autovadītājs nolemj, ka viņu tomēr laiž, un arī gājējs nodomā to pašu, rezultātā notiek negadījums.

“Protams, nav jau tā, ka grēko tikai vecāka gada gājuma cilvēki, arī jaunie bieži skrien pāri ielai, neskatoties ne pa labi, ne pa kreisi, bet atšķirība tajā, ka jaunie ir ātri, vajadzības gadījumā spēj ātri nozust no ceļa vai izvairīties, ko nevar cilvēki krietnos gados,” norāda A. Pāže.

Kampaņā seniori tiek aicināti nepārvērtēt savas spējas un aizdomāties ne tikai par savu, bet arī citu satiksmes dalībnieku drošību uz ceļa. Ja domās vēl ir straujums un pārliecība, tad fiziskās spējas un maņas var pievilt, vēsta policija.

Autovadītāju vidū ir zināms teiciens – ja brauksi, ievērojot visus likumus, un pieņemsi, ka neviens cits satiksmes dalībnieks tos nezina un neievēro, tad tu sevi pasargāsi no avārijām. To var arī pār­adresēt gājējiem – ievēro visu, bet domā, ka neviens cits, izņemot tevi, neievēros, tā tu pasargāsi sevi!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
22

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
22

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
18

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
19

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
15

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
38

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi